Aktualności

Uwaga nauczyciele, rodzice i uczniowie! Bardzo ciekawa oferta Zespołu dyktanda.pl Serwis umożliwia bezpłatną naukę ortografii. Aplikacja od razu wyświetla wynik z poprawności rozwiązanego dyktanda. Uczniowie którzy się zarejestrują i rozwiązują dyktanda będąc zalogowanym, mają dostęp do historii swoich wyników w danym dyktandzie. Można w ten sposób mierzyć ich postępy w nauce. Każdy zarejestrowany użytkownik (uczeń, rodzic, opiekun lub nauczyciel), ma możliwość dodania swojego dyktanda do serwisu. Oczywiście dodane dyktando przechodzi moderację przed publikacją. Więc jak, zaczynamy? Wpisz: www.dyktanda.pl Zaczynamy!
Klub NNR - zapraszamy!
Szanowni Druhny i Druhowie. Jak już wcześniej wiedzieliście, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" mające swoją siedzibę w Wojciechowie zaproponowało Wam dołączenie do grona swoich wolontariuszy. Aby nieco ułatwić Wam podjęcie decyzji na "tak", w ramach stowarzyszenia, w styczniu br., powołany został Klub NNR, czyli grupa wolontariuszy harcerskich działających podobnie, jak dawniej działali harcerze w ramach "Niewidzialnej Ręki" - ogólnopolskiej akcji pomagania potrzebującym. Ponieważ zmieniły się realia codziennego funkcjonowania, dostosowane zostały też metody zaangażowania harcerzy w tę akcję dzisiaj. O szczegóły pytajcie dh. "Dziadka"! Akcja ma charakter długoterminowy i nie jest częścią "Widzialnej Ręki" zainicjowanej dwa tygodnie temu w internecie.
Przygotowania do letnich wydarzeń
Pomimo szerzącej się pandemii koronawirusa lubelskie środowisko Harcerskiej Organizacji "Cichociemni" przygotowuje się do wydarzeń harcerskich i patriotycznych, jakie zostały zaplanowane na ten rok. Pierwszym z nich będzie IV Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej w Nałęczowie, potem obóz letni w Lginiu, a w ostatni weekend sierpnia II Rajd Pamięci Stanislawa Zięby ps. "Tygrys". Co ważne, jak widzicie, miejsce Przegladu zostało przeniesione z Wojciechowa do nałeczowa, zaś Rajd zostanie zorganizowany na dwukrotnie dłuższej trasie - czyli od grobu "Tygrysa" na cmentarzu w Matczycie, przez pomnik-krzyż upamiętniający miejsce jego śmierci w Ignacowie, z zakończeniem przy tablicy przypominającej akcję odwetową Armii Krajowej na niemieckim posterunku w Wojciechowie.
Uwaga, "Wataha"! Z okazji wspomnienia w Kościele bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, kapłana, podharcmistrza i Patrona Polskich Harcerzy, uczestniczymy w niedzielnej (23 lutego) Mszy św. o godz. 11.30 w Wojciechowie. Zapraszamy harcerzy, zuchów i ich Rodziców! Czuwaj! 
 Dzień Myśli Braterskiej, 22 lutego. Wszystkim Instruktorom, Harcerzom i Zuchom, Skautom i Wilczkom, harcerze "CICHOCIEMNI" z Lubelszczyzny przesyłają serdeczne pozdrowienia. Czuwaj! 
Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej
Już po raz kolejny spotkamy się na Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Tym razem - i odtąd już na stałe - będziemy prezentować się na scenie w Nałęczowie. Organizatorem Przeglądu jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Potrafisz", zas współorganizatorem Przeglądu od tego roku zostaje Nałęczowski Ośrodek Kultury. 
NOK, to miejsce wielu wydarzeń artystycznych i kulturalnych w Nałęczowie. Samo miasto Nałęczów znane jest, nie tylko w całej Polsce, jako miasto uzdrowiskowe. To gwarantuje Przeglądowi rozwój, a co się z tym wiąże, popularyzację piosenki harcerskiej i patriotycznej. Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej organizowany będzie jako część Dnia Solidarności Społecznej, który miał dotąd kilkanaście edycji.
Przed naszym środowiskiem harcerskim dwa ważne wydarzenia. Już za kilka dni Dzień Myśli Braterskiej. Zgodnie z ustaleniami na zbiórce harcerze wykonują kartki, które prześlemy zaprzyjaźnionym drużynom. Pilne! Kolejnym wydarzeniem, w którym powinni uczestniczyć nasi harcerze, to dzień wspomnienia w Kościele bł. ks. phm. Stefana Frelichowskiego "Wicka". Jako jedyni na Lubelszczyźnie i jako jedyni w Archidiecezji Lubelskiej mamy OBRAZ BŁOGOSŁAWIONEGO Patrona Harcerstwa! W niedzielę 23 lutego naturalnym się wydaje udział naszych wszystkich harcerzy przynależących do drużyn w Wojciechowie i Miłocinie, ale także z Markuszowa i Józefowa we wspólnej mszy św. o 11:30 w kościele w Wojciechowie. Na grupie znajdziecie miejsce, gdzie możecie się zgłosić. Jeśli będzie nas odpowiednia ilość, przychodzimy w mundurach i z obrazem Błogosławionego Druha Wicka uczestniczymy w liturgii. Udział w tej mszy jest też dodatkową okazją do zaliczenia zadania na sprawność związaną z naszym harcerskim Patronem! Lista wyjeżdżających na uroczystości do Mielca, oraz biorących udział w Biegu została zamknięta. Szczegóły bliżej wyjazdu.
Uwaga, zapisy na wyjazdy! w związku z tym, że 11 lutego przygotowany jest wyjazd uczniów z gminy Wojciechów na uroczystości organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej i Związek Sybiraków w Lublinie, oraz planowany jest kolejny wyjazd. 1 marca (w Dniu Żołnierzy Wyklętych) zaplanowany został wyjazd do Mielca. Uroczystości rozpocznie Msza św. w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy o godzinie 10.30, a po mszy nastąpi przemarsz pod Górkę Cyranowską, gdzie odbędą się dalsze uroczystości, w tym poświęcenie kamienia węgielnego pod pomnik Żołnierzy Wyklętych. Zosyanie tam złożona ziemia z miejsc, gdzie walczyli polscy żołnierze. Po uroczystościach, zaplanowany został piknik. Zgłoszenia SMS do dh. Andrzeja! Wyjazd do Lublina jest bezpłatny. Wyjazd do Mielca (zależnie od ilości chętnych bus, lub autobus) po kosztach wyjazdu. Na Wasze zgłoszenia oczekujemy do środy, 5 lutego (do IPN Lublin) oraz do 16 lutego (Mielec)! zachęcamy do wzięcia udziału w obydwu wydarzeniach! 

Odwiedziny buka "Wojciecha"
Powoli stają się już harcerską tradycją wyprawy do buka "Wojciecha" rosnącego w lesie graniczącym (drogą 827) ze wsią Maszki, w kierunku na Sadurki i Nałęczów. Jak podaje Wikipedia "Przez Polskę przebiega północno-wschodnia granica (jego) zasięgu. Pokrywa się ona z linią, wzdłuż której charakterystyczny dla Europy Zachodniej klimat atlantycki przechodzi w kontynentalny. Poczynając od Kaliningradu biegnie w kierunku południowym przez Lidzbark Warmiński, Olsztyn i Brodnicę. Tam skręca na zachód, przechodząc przez Chełmno, Bydgoszcz, zatacza koło przez Wągrowiec, okrążając od zachodu Poznań i Grodzisk Wielkopolski przez Leszno. Stamtąd biegnie w kierunku wschodnim przez Kalisz i Łódź do Skierniewic, skręcając ku Rawie Mazowieckiej, Opocznu i Radomiowi. Dalej przez Kazimierz, Lublin i Chełm. Tam raptownie skręca na południe w kierunku Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego do granicy państwa. W Polsce zachodniej i południowej buk jest jednym z podstawowych drzew tworzących lasy. Poza zwartą granicą zasięgu znajdują się liczne pojedyncze stanowiska." Warto jednak zauważyć, że nasz buk, któremu w 2018 roku nadaliśmy imię "Wojciech" od naszej gminy i bliskości Wojciechowa, nie jest drzewem "sadzonym", ale wpisuje się w naturalny zasięg tego gatunku. Aby nie został wycięty na parkiet, czy w innym celu, podjęliśmy starania jego ochrony. Drzewo, które pamięta czasy rozbiorów, a więc tym samym moment odzyskania przez Polskę swojej niepodległości, nie powinno zostać potraktowane, jak okoliczne buki, które zostały zagospodarowane i pozostały po nich jedynie puste miejsca w lesie. Mamy nadzieję, że wspólnie z właścicielem tego drzewa uda nam się kiedyś stworzyć atrakcję przyrodniczą w gm. Wojciechów a z Nadleśnictwem uznać "Wojciecha" za żywy pomnik przyrody w Ziemi Wojciechowskiej.
Spotkanie świąteczno-noworoczne w Wojciechowie

Podobnie, jak w roku ubiegłym, w Wojciechowie zoprganizowane zostało gminne spotkanie świąteczno-noworoczne. Były występy zespołów śpiewaczych, Kapeli Wojciechowskiej, Orkiestry Strażackiej, dzieci ze szkół z naszej gminy. Podobnie, jak w Orszaku Trzech Króli nie mogło i tutaj zabraknąć wojciechowskich "Cichociemnych". Piękna impreza integracyjna zgromadziła na hali sportowo - widowiskowej w Wojciechowie nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale też liczne grono gości. 

Tym razem nasi harcerze nie mieli przydzielonego szczególnego zadania. Jednak tam, gdzie są mieszkańcy naszej lokalnej społeczności, co daje się wyraźnie zauważyć, nasi harcerze albo inicjują i angazują się w wydarzenia organizowane na Ziemi Wojciechowskiej, albo są przynajmniej uczestnikami takich wydarzeń. Od kiedy harcerstwo wróciło do naszej gminy po dwudziestu latach niebytu w 2014 roku, wszędzie, gdzie to jest wskazane zaznaczamy swoją obecnością ważkość wydarzeń. Nie unikamy odpowiedzialności i albo włączamy się w organizację niektórych z nich, albo wręcz je współtworzymy wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych "Potrafisz". Tak będzie również z tegorocznym II Rajdem Pamięci Stanisława Zięby ps. "Tygrys". Harcerska Organizacja Wychowawczo - Patriotyczna "CICHOCIEMNI" wspólnie ze Stowarzyszeniem będzie jego organizatorem. Komendantem Rajdu pozostaje hm. A. Moroz.
Spotkanie świąteczno - noworoczne zorganizowane przez Urząd gminy Wojciechów zostało bardzo pozytywnie ocenione przez uczestników tej swoistej biesiady. Poza pięknym wykonaniem kolęd (ale też w dalszej kolejności i innych piosenek) oraz wystawieniem kilku jasełkowo-świątecznych przedstawień występujący na scenie nie tylko wojciechowscy artyści ludowi prezentowali stroje ludowe i ludowy koloryt swojego mikroregionu, jakim często bywa jedna wieś. Niestety tradycje ludowe coraz szybciej znikają w niebycie nowoczesności. Dowodzi tego choćby organizowany już czterokrotnie Orszak Trzech Króli w gminie Wojciechów, na którym tylko nieliczni mają odwagę zaprezentować swoje artystyczne umiejętności, oraz promować sztukę i tradycję w wydaniu ludowym. W Orszaku brakuje szkół, które choć w sprzyjających okolicznościach nawet nie usiłują zachęcać swoich uczniów, co zdaje się wyłączną winą ich nauczycieli, do prezentacji swoich umiejętności i efektóe swojej pracy artystycznej. Całe szczęście, że tam, gdzie organizatorem imprezy jest władza gminna, owe szkoły, czy Orkiestra Strażacka tłumnie i spiesznie dążą, by pochwalić się swoim, naprawdę godnym pochwały i uznania, dorobkiem artystycznym.
Za rok, mamy taki plan, i harcerze aktywnie uświetnią kolejne noworoczne biesiadowanie kolędnicze. Wierzymy też, że uda się w piątym roku Orszaku Trzech Króli przekonać dyrekcje i nauczycieli ze wszystkich szkół do wzięcia udziału w tej imprezie, dzięki której Ziemia Wojciechowska na trwałe wpisała się w to międzynarodowe i międzykontynentalne wydarzenie, najwięsze na świecie Jasełka.


Przed harcerzami z naszego województwa ....ferie! Czekamy na pilne sugestie: wycieczka do Lublina, czy nocowisko??? Zachęcamy harcerki i harcerzy do spotkania się w sobotę lub niedzielę (11, 12 I 2020 r.) według Waszych możliwości choćby po to, żeby poddać pod głosowanie, czy chcecie wyjechać do Lublina, czy wolicie spędzić noc w śpiworach. Jeśli nocowisko, to pozostają nam remizy strażackie. 
W poniżej zaprezentowanym wykazie nie są tak naprawdę uwzględnione biwaki pod namiotami, nocowiska i ogniska. Podobnie, jak kwestię terminów zbiórek (w Wojciechowie, Miłocinie i Markuszowie) te harcerskie imprezy będziemy planować na bieżąco. Podobnie, jak w roku minionym, przygotowywać będziemy sianko na stoły wigilijne, oczywiście w Wojciechowie, Markuszowie i Nałęczowie przekażemy Betlejemskie Światło Pokoju. Nie pozwolimy Wam też zapomnieć o fantomach i treningu z ratowania życia ludzkiego. Ferie, czyli czas wolny od nauki szkolnej, to dobry moment do nadrobienia zadań na sprawności i stopnie harcerskie. 
Pozostaje też kwestia umundurowania. Zakupy (zamówienie) będziemy robić w styczniu. Konieczne jest więc opanowanie wiedzy, ile pieniędzy mogą na te zakupy wydać wasi Rodzice. Zamówienia robimy zbiorcze. NIKT nie kupuje samodzielnie mundurów, bo mamy tańsze i NASZE, według naszego wzoru. Zauważcie, że w lipcu jest obóz harcerski w Lginiu. Miejsce piękne! Las sosnowy, jezioro, i te wyprawy do mechanika..... Dla harcerzy "Cichociemnych", to jak szóstka w LOTTO ! Rodzice naszych druhen i druhów pytają też o wysokość składki harcerskiej na ten rok. Składki obowiązują od września 2018 roku, i nie wszyscy je niestety uregulowali. Podobnie z 2019 rokiem. Przyjmujemy więc składki zaległe i na bieżąco. Wysokość składki miesięcznej, to 10 złotych. Rocznie więc to 120 złotych. Składki płacone za cały rok z góry (styczeń - grudzień), to tylko 100 złotych, za pół roku z góry (styczeń - czerwiec), to 110 złotych. W innym przypadku składki płacimy za poszczególne kwartały: styczeń - marzec 30 zł, do końca stycznia, kwiecień - czerwiec 30 zł do końca kwietnia, lipiec - wrzesień 30 zł do końca lipca i październik - grudzień 30 zł do końca października. Prosimy o poważne podejście do tego obowiązku. Posiadamy już zaczątek sprzętu biwakowego. Gdyby wszyscy solidnie płacili składki, po prostu mielibyśmy własne namioty. Brak składek, to brak namiotów, brak namiotów, to brak biwaków, brak biwaków, to ... 
Wstępny program pracy harcerskiej w 2020 r.
Harcerski świat nie ma zbyt wielu przerw. W harcerstwie nie istnieje "czas wolny". Dlatego też, aby harcerze mogli zaplanować swoje działania z odpowiednim wyprzedzeniem, podajemy plan działań na ten rok.
Styczeń. Za nami Orszak Trzech Króli. 8 I minęła 79. rocznica śmierci R. Baden-Powella, twórcy skautingu na świecie. 15 I pamiętamy o rocznicy śmierci Andrzeja Małkowskiego (1919 r.) i Olgi Małkowskiej-Drahonowskiej (1979 r.) współtwórców polskiego Harcerstwa. 16 I 1943 r. zaprzysiężony został por. M. Garczyński "Skała", patron drużyny w Wojciechowie. 18 I o godz. 10:00 zbiórka w Wojciechowie. 22 I 1913 r. urodził się bł. phm. Stefan "Wicek" Frelichowski - patron polskich harcerzy. 25 I zbiórka w Wojciechowie o godz. 16:00.
Luty. 1 II, godz. 14:00 zbiórka harcerska w Wojciechowie. 8 II zbiórka w Wojciechowie o 10:00. W sobotę 15 II o godz. 10:00 zbiórka w Wojciechowie. 20/21 II 1943 r. skok por. cc. Mariana Garczyńskiego i rozpoczęcie zadań w okupowanej Polsce. 22 II DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ, i urodziny R. Baden-Powella (1857 r.). 23 II wspomnienie błogosławieonego ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który zmarł w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau (1945 r.). Harcerze "Cichociemni" z Lubelszczyzny uczestniczą z asystą w mszy św. o 11:30 w kościele wojciechowskim. 27 II 2015 r. po odtworzeniu Harcerstwa w gminie Wojciechów - pierwsze przyrzeczenie harcerskie w Miłocinie.
Marzec. 3 III zaprzysiężenie por. H. Dekutowskiego "Zapory" (1943 r.) patrona 2. MDH "Struga" w Miłocinie. Zbiórki w Wojciechowie w soboty. Szczegóły na bieżąco.
Kwiecień. 25 IV Rajd Pamięci mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory" (około 20 km. W tym roku na trasie Bełżyce - Ignaców (krzyż w miejscu śmierci Stanisława Zięby "Tygrysa") - Wojciechów - Nałęczów. 26 IV uroczystości c.d. w Bełżycach. Zbiórki będą podawane na bieżąco. Wyjazd na strzelnicę do Łazisk.
Maj. 2 V Dzień Flagi Narodowej. Niech na żadnym harcerskim domu nie zabraknie polskiej flagi tego dnia! 3 V święto Konstytucji 3 Maja. 17 V harcerze będą mieli okazję pomóc przy organizacji akcji honorowego krwiodawstwa w Wojciechowie. 18 V Dzień Dobrych Uczynków. 22 V rozkaz powołujący lwowskie druzyny harcerskie/skautowe (1911 r.). 26 V Dzień Matki.
Czerwiec. 11 VI w czwartek procesja Bożego Ciała, Harcerze w zastępach z proporcami uczestniczą w procesjach w swoich parafiach! Być może w Wojciechowie uda nam się przygotować ołtarz "harcerski". 12 VI XVI Dzień Solidarności Społecznej. 13 VI po raz czwarty Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. 20 VI harcerze w ramach wolontariatu mogą wesprzeć akcję honorowego krwiodawstwa w Lublinie. 23 VI Dzień Ojca. Zbiórki harcerskie będą podawnae na bieżąco. Możliwy wyjazd na strzelnicę do Łazisk.
Lipiec. 6 - 18 VI obóz harcerski w Lginiu (woj. lubuskie). Dla niewyjeżdżających na obóz być może zorganizujemy nocowisko. Zbiórki według rozeznania przybocznych i zastępowych.
Sierpień. 1 VIII rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 15 VIII 100-lecie zwycięskiej bitwy z bolszewikami, tzw. Cud nad Wisłą. Dzień Wojska Polskiego. Planowany wyjazd do Lublina na uroczystości wojskowo-patriotyczne. 29 VIII już po raz drugi zorganizowany zostanie Rajd Pamięci Stanisława Zięby "Tygrysa". Harcerska Organizacja "CICHOCIEMNI" jest współorganizatorem Rajdu ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych "Potrafisz". Biwak 4-dniowy pod warunkiem posiadania namiotów. 
Wrzesień. W 1939 roku 1 IX Niemcy zdradziecko napadły na Polskę. Znicze przy pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy Wojska Polskiego w Wojciechowie. W 1888 r. tego samego dnia urodziła się Olga Małkowska-Drahonowska, współtwórczyni polskiego Harcerstwa. 6 IX - już nasza IV Piesza Pielgrzymka Harcerzy do Wąwolnicy. 17 IX zdradziecka napaść Związku Sowieckiego na Polskę, znicze przy pomniku j.w. 27 IX 1939 r. powołano Szare Szeregi - konspiracyjną organizację harcerską w okupowanej przez Niemców i sowietów Polsce. Wracamy do regularnych zbiórek w zastępach i drużynach.
Październik. 2 X rocznica upadku Powstania Warszawskiego. 4 X w Szczuczkach uczestniczymy w obchodach upamiętniających niemiecki mord na niewinnych 102 Polakach ze Szczuczek i okolic. 31 X w 1888 r. urodziny Andrzeja Małkowskiego - ojca polskiego Harcerstwa. Zbiórki harcerskie będą podawane na bieżąco. Strzelnica w Łaziskach.
Listopad. na zjeżdzie 1-2 XI 1918 r. ustalono ostateczną wersję Krzyża Harcerskiego. 8 XI harcerze mogą uczestniczyć jako wolontariusze przy organizacji akcji honorowego krwiodawstwa "Oddaj krew dla Niepodległej" w Wojciechowie. 11 XI harcerze z gminy Wojciechów w Wojciechowie, z gminy Markuszów w Markuszowie a z Józefowa nad Wisłą w Józefowie biorą aktywny udział w uroczystościach Święta Niepodległości. Bardzo liczymy, że wzorem ubiegłego roku markuszowscy harcerze wystawią wartę honorową, a wszyscy w swojej okolicy oznaczą groby polskich żołnierzy i ofiar II Wojny Światowej biało - czerwonymi wstążeczkami. 12 XI obchodzić będziemy 6. rocznicę odbudowy Harcerstwa w gminie Wojciechów. W 2014 r. odbyło się pierwsze po latach spotkanie rodziców i kandydatów do harcerstwa z gminy w szkole podstawowej w Miłocinie. 13 XI 1943 r. w Brześciu (dzisiaj Białoruś) umiera por. cc. Marian Garczyński "Skała". Pochowany jako Stefan Herman. Niestety mimo poszukiwań grobu dotąd nie odnaleźliśmy.
Grudzień. 13 XII rocznica stanu wojennego (1981 r.). 23 XII Dzień dziecka bez Rodziny. Grudzień to także przygotowania do Bożego Narodzenia, Nowego Roku i kolejnego Orszaku Trzech Króli w Wojciechowie i Betlejemskie Światło Pokoju w Wojciechowie, Markuszowie i Nałęczowie. Wrócimy też do spotkania świąteczno - noworocznego harcerzy, rodziców i być może zaprzyjaźnionych z harcerzami wójtów. 
Z racji zabawy szkolnej w Wojciechowie, w sobotę 11 stycznia zbiórki harcerskiej w Wojciechowie nie ma. Zastępowi i przyboczni zadbają o zbiórki w Miłocinie i Markuszowie. Jeśli w Miłocinie w programie zbiórki umieścicie dh. Andrzeja - prosimy o kontakt z nim, w celu umówienia szczegółów jego przyjazdu.
6 stycznia już po raz czwarty przeszedł przez Wojciechów Orszak Trzech Króli. Wzięli w nim udział także harcerze. Oczywiście jak zawsze można było polegać na pomocy Niny i Janka Górniaków, Martyny, Kingi i Oliwiera Sętkowiaków oraz Tomka Kępki przy przygotowaniach do Orszaku, w czasie kwesty i w przygotowaniu sali. Z radością przywitaliśmy na Orszaku naszą druhnę Julkę Pietras z Józefowa nad Wisłą, której rodzice byli w obsadzie karetki Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego z Poniatowej. Wszystkim harcerkom i harcerzom oraz ich Rodzicom serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu akcji "Orszak 2020".
UWAGA! Ponieważ w Wojciechowie w szkole jest choinka i zabawa szkolna, to w sobotę 11 stycznia NIE MA ZBIÓRKI  harcerskiej. Prośba do zastępów, żebyście zrobili zbiórki w zastępach.
Pełnych radości i miłości, spokojnych i szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia - Naczelnictwu, Instruktorom, harcerkom, harcerzom i zuchom oraz ich Rodzicom i Przyjaciołom Harcerskiej Organizacji "CICHOCIEMNI" życzą harcerze "Cichociemni" z Lubelszczyzny. Gloria in excelsis Deo! Czuwaj! 


Harcerze na służbie...
Tegoroczny jesienny czas był dla naszych harcerzy czasem intensywnej służby. Najpierw zaangażowali się oni w akcję zbierania przyborów szkolnych dla szkoły w Kamerunie, prowadzonej przez dk. Franciszka, potem ruszyli do pomocy pogorzelcom z Miłocina, kwestując przy wojciechowskim kościele na ich cel, by wreszcie przejść do przygotowań przedświątecznych. 

W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju nasi harcerze przekazywali mieszkańcom gminy Markuszów w pow. puławskim, w czasie Wigilii Miejskiej w Nałęczowie mieszkańcom i kuracjuszom z tego miasta oraz mieszkańcom gminy Wojciechów. Światło tradycyjnie już przyjęliśmy od Lubelskiego Hufca ZHP. 

Po raz pierwszy w historii gminy Wojciechów, przecież gminy wiejskiej, harcerze we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" oraz z ogromnym wsparciem rodziny Kępków ze Stasina przygotowali 270 opakowań sianka wigigilijnego z życzeniami dla osób przyjmujących. Mamy nadzieję, że to kolejna nasza inicjatywa, którą odtąd będziemy co roku wznawiać. Żyjemy w czasach, kiedy szkoły wiejskie zamiast krzewić tradycje, zamykają się we własnych kręgach i nie chcą się włączać w działania mające na celu integrowanie całej lokalnej społeczności. Zadanie to więc naturalnie spoczęło na harcerzach w gminie Wojciechów i Stowarzyszeniu "Potrafisz". 

Przed nami jeszcze IV Orszak Trzech Króli w gminie Wojciechów. Serdecznie nań zapraszamy wszystkich, dla których wiara w Boga i ufność człowiekowi nie są jeszcze obce.
Zbiórki harcerskie.
W związku z ilością wydarzeń przedświątecznych i Orszakiem Trzech Króli, najbliższe zbiórki harcerskie w Wojciechowie, Miłocinie i Markuszowie odbędą się w styczniu. Wszystkich druhów i wszystkie druhny zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju i sianka wigilijnego oraz w Orszaku Trzech Króli. Pamiętajcie, że z harcerskiej służby święta nie zwalniają nikogo. Pamiętajcie o starszych i schorowanych członkach Waszych rodzin, o sąsiadach. Niech w tym czasie zrobienie dobrego uczynku innym ludziom przychodzi Wam z łatwością. Mając wolne od nauki szkolnej, możecie poświęcić więcej czasu na harcerskie samodoskonalenie. Wykorzystajcie ten czas należycie.

Terminarz działań przedświątecznych
Po raz kolejny harcerze z gminy Wojciechów będą uczestniczyć w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Płomień tego wyjątkowego światełka został odebrany z lubelskiego Hufca ZHP w dniu 18 grudnia. Tego samego wieczoru zabłysł w czasie Wigilii w jednej z lubelskich placówek pieczy zastępczej. 19 grudnia o godzinie 18:00 płomień betlejemski zapłonie w Markuszowie, gdzie odbiorą go miejscowi harcerze "Cichociemni". Z Wojciechowa wyjeżdżamy autami o godzinie 17:40. Spotkanie przy remizie OSP Wojciechów. W najbliższą niedzielę harcerze przekażą go wiernym w kościele parafialnym po mszach św., zaś o 15:00 na skwerze przy choince i pomniku Jana Pocka przekażą Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom gminy Markuszów na ręce wójta. 20 grudnia tradycyjnie weżmiemy udział w Wigilii Nałęczowskiej z udziałem władz miasta, duchowieństwa, mieszkańców i kuracjuszy z Nałęczowa. Wyjazd spod remizy OSP Wojciechów o godzinie 15:45. Z kolei 22 grudnia, w niedzielę po Mszy świętej o godz. 17:00 zapraszamy do przyjęcia światełka mieszkańców gminy Wojciechów, nie tylko wiernych z wojciechowskiej parafii.

Trwają też przygotowania do IV Orszaku Trzech Króli w gminie Wojciechów. Orszak organizowany jest przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" i Harcerską Organizację "Cichociemni". Wcześniej harcerze wojciechowscy przygotowali sianko na stoły wigilijne.


Wydarzyło się...

We wrześniu weszliśmy w kolejny rok pracy harcerskiej. Druhny i druhowie z naszych drużyn wzięli udział w upamiętnieniu kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zorganizowanym po raz pierwszy Rajdzie Pamięci Stanisława Zięby "Tygrysa" - żołnierza Kedywu Armii Krajowej, III Pielgrzymce Harcerskiej do Wąwolnicy. Upamiętnili też 80. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę oraz 80. rocznicę mordu dokonanego przez Niemców 1 października 1939 roku we wsi Szczuczki. Niewątpliwie wielkim wydarzeniem było poświęcenie w wojciechowskim kościele przez ks, kanonika jana Hałasę obrazu bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona hHarcerstwa. Wojciechów jest pierwszą we wschodniej Polsce parafią z obrazem Błogosławionego. Obraz został ufundowany przez ks. hm. Dominika jana Domina i hm. A. Moroza. 
W strugach zimnego deszczu, po raz pierwszy w Wojciechowie, harcerze z Wojciechowa udekorowali na Święto Niepodległości groby żołnierskie oraz pomnik w Ignacowie biało-czerwonymi wstążkami, wzięli też udział z pocztem sztandarowym i zapalili znicz przy pomniku żołnierzy Wojska Polskiego 11 listopada w Wojciechowie. W tym samym czasie harcerze z Markuszowa udekorowali pomnik w swojej miejscowości oraz zaciągnęli wartę honorową przy grobach Patriotów na miejscowym cmentarzu.
Lato kończyło się dwoma ogniskami. Pierwsze z udziałem pułkownika Wosjk Lotniczych w Stasinie u Tomka Kępki, zaś ostatnie w tym roku w trakcie biwaku (nocowiska) zorganizowanym przez harcerzy markuszowskich w Kaleniu.
Harcerze z Wojciechowa wzięli też udział w spotkaniu w Szczuczkach, gdzie spotkali się z mieszkańcami tej wsi, w odremontowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Rok 2019 był dla nas rokiem stabilizacji i porządkowania struktur. To pierwszy rok, kiedy środowisko lubelskie działało w strukturach Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "CICHOCIEMNI".
MYcichociemni, czy pamiętamy? 12 listopada 2014 roku, odbyła się pierwsza zbiórka, chętnych do harcerstwa w gminie Wojciechów. Po ponad 20-tu latach nieistnienia organizacji harcerskiej, wrócił temat ideałów, które przez sto lat kształtowały polskie dzieci, młodzież, ale i dorosłych. Pierwsza próba była mocno nieudana. Zostało z niej pięciu chłopców w Wojciechowie. Dołączenie do jednej z dwóch największych organizacji harcerskich w Polsce się nie powiodło. Nie było mundurów, nie było przyrzeczeń, a zbiórki ograniczały się do nieśmiertelnie śpiewanego "Bieszczadzkiego traktu". Latem w 2015 roku w Wojciechowie doszło do połączenia dwóch niezależnych środowisk harcerskich - naszego i krakowskiego. Na Lubelszczyźnie wkrótce była nas ponad setka! Niestety ponownie nie mieliśmy szczęścia. Zawiedli ludzie, którzy zamiast wspierać harcerstwo, próbowali zrealizować swoje własne, obce ideałom harcerskim cele. Zaczęły rozpadać się drużyny, a działalność mocno podupadła. Dzisiaj mamy drużyny harcerskie w Wojciechowie, Miłocinie, sprawnie działających harcerzy w Markuszowie i harcerki w Józefowie nad Wisłą. Nasze druhny i druhowie - od ubiegłego roku w Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "CICHOCIEMNI" - tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy spotkali się z p. M. Zarzycką-Redwan urodzoną na Zamku Lubelskim, gdzie więzieni byli przez komunistów Jej Rodzice (mama zmarła po porodzie), brali udział w dwóch obozach harcerskich (Lgiń i Janów Lubelski), Rajdzie "Zapory", Rajdzie "Tygrysa" (kiedy mogli się spotkać z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji p. Sylwestrem Tułajewem), III Harcerskiej Pielgrzymce Pieszej do Wąwolnicy, manewrach ratowniczych na Wiśle, III Orszaku Trzech Króli w Wojciechowie, III MIędzynarodowym Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, Mistrzostwach Polski Harcerzy w Ringo, uroczystościach rocznicowych w Szczuczkach, uroczystościach patriotycznych w Wojciechowie, kilku nocowiskach, ogniskach harcerskich, strzelali z "kałasznikowów" i z wiatrówek, wspinali się w "małpim gaju" zbudowanym dla nas w Wojciechowie. Zbieraliśmy też pieniądze na polskie groby na Białorusi, zbieraliśmy przybory szkolne dla dzieci z Kamerunu, poznawaliśmy tajniki ratowania ludzkiego życia w czasie zajęć szkoleniowych (następne już za tydzień), chodziliśmy do Lasu Wojciechowskiego, by zobaczyć buka pamiętającego czasy zaborów... Wcześniej był też udział w dwóch filmach ("Volta" J. Machulskiego z Olgą Bołądź i film dokumentalny o dh. hm. Chmielewskim z Nałęczowa), wycieczka do Lublina, nasi harcerze byli na Zamku Lubelskim, w Owadolandii, dwukrotnie w wojciechowskim ZOO, w Wieży Ariańskiej i paru innych wydarzeniach. Wkrótce po raz kolejny przywieziemy z Lublina i znowu z radością podzielimy się z mieszkańcami gminy Wojciechów i miasta Nałęczów Betlejemskim Światłem Pokoju, znowu pójdziemy w Orszaku Trzech Króli, już za kilka dni znowu zapalimy ognisko i weżmiemy udział w nocowisku (tym razem w Kaleniu, w gm. Markuszów), już mamy zaplanowany wyjazd do Lublina, planujemy kolejny wyjazd do Polaków na Białoruś i kilkudniowe zwiedzanie południowego Podlasia z Terespolem, Pratulinem, czy Kodniem.  Za nami już pięć lat działalności. Idziemy naprzód. Damy Radę! Bo kto, jak nie myCICHOCIEMNI !


Uwaga! Ognisko harcerskie w sobotę, w Stasinie. Początek godz. 16:00. Harcerze w czasie ogniska mają zaprezentować postaci Bohaterów - patronów swoich drużyn. W niedzielę wieszamy biało-czerwone wstążki na grobach żołnierzy w Wojciechowie. Zbiórka o godz. 14:30. To nasze harcerskie upamiętnienie Ich ofiary z życia na 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W sobotę akcja się nie odbędzie z racji odpustu parafialnego i sumy o 11:30.
7 listopada druhny i druhowie z 1. Wojciechowskiej Drużyny Harcerskiej "Wieża" im. cc por. M. Garczyńskiego "Skała" będą obchodzić święto swojej drużyny. Naszego Patrona wspomnimy przy harcerskim ognisku w sobotę. Jesteśmy dumni z naszego Patrona, a wszystkich polskich patriotów zachęcamy do poznania postaci tego Cichociemnego, oficera Armii Krajowej. Por. Marian Garczyński zmarł w Brześciu nad Bugiem, gdzie został pochowany pod nazwiskiem Stefan Herman.


29 października br. w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu z rąk wicewojewody Jarosława Kresa Naczelnik H.O. "Cichociemni" hm. Piotr Gajewski odebrał nadaną naszej Organizacji przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznakę Honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".
BIAŁO-CZERWONA WSTĄŻKA PAMIĘCI
W wielu miejscach w Polsce, między innymi na cmentarzach, upamiętnia się groby (pomniki) polskich Bohaterów, którzy swoim życiem, często je tracąc, zaangażowali się w odzyskanie lub utrzymanie wolności i suwerenności Rzeczypospolitej. Powszechnie używa się do tego biało-czerwonej wstążki upinanej na tablicy epitafijnej lub krzyżu. Pierwszym miejscem, które harcerze z gminy Wojciechów upamiętnią narodowymi barwami będzie krzyż-pomnik w miejscu śmierci Stanisława Zięby "Tygrysa" w Ignacowie. W tym roku takie wstążki pojawią się też na wojciechowskim cmentarzu. Dokonana została wstępna dokumentacja fotograficzna tablic nagrobnych, z których wynika, czy dana osoba pochowana w konkretnym grobie związana była z Ruchem Oporu, bądź poniosła śmierć z
rąk niemieckiego okupanta. W 2019 r. swoją akcją obejmiemy groby żołnierskie, gdzie z informacji na tablicy nagrobnej wynika, że spoczywa w tym miejscu żołnierz AK. W kolejnych latach spróbujemy objąć takim działaniem również groby osób zabitych przez Niemców w trakcie łapanek i w wyniku innych zbrodniczych akcji niemieckich. Taką wstążkę umieścimy również na pomniku żołnierzy z gminy Wojciechów upamiętnionych obok budynku poczty.

Zbiórka na cmentarzu wojciechowskim (brama główna) 9 listopada, godz. 15:00. Po zakończeniu pracy udajemy się na ognisko harcerskie do Stasina. Wstążka jest zakupiona. Bardzo prosimy o liczną obecność w czasie akcji "Wstążka Pamięci'2019".
Drodzy druhny i druhowie 1. Wojciechowskiej Drużyny Harcerskiej "Wieża" im. por. Mariana Garczyńskiego "Skała"! Czy wiecie, że przy naszym Patronie na stronie Wikipedii po wpisaniu Marian Garczyński jest informacja o drużynie? Bardzo ważne więc jest, żebyście o tym Cichociemnym Żołnierzu Armii Krajowej wiedzieli jak najwięcej. Czuwaj!
___________________________________________
Zbiórka na rzecz dzieci z Kamerunu to efekt współpracy 1. Wojciechowskiej Drużyny Harcerskiej "Wieża" im por. M. Garczyńskiego "Skała" (Harcerska Organizacja Wychowawczo - Patriotyczna  "Cichociemni") oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Potrafisz". Dziękujemy harcerzom Kindze, Martynie, Olkowi Sętkowiakom, Tomkowi za cały dzień pracy, dh. Mateuszowi i dh. pwd. Agnieszce Nowak za wsparcie. 
W ostatnią niedzielę października 2019 r., w miesiącu misyjnym, harcerze "Cichociemni" z gminy Wojciechów przeprowadzili akcję zbierania przyborów szkolnych dla dzieci z Kamerunu, w Afryce. Przesyłka zostanie skierowana na ręce miejscowego księdza. W zbiórkę koło swojej świątyni zaangażowali się wierni z parafii św. Teodora w Wojciechowie, w tym uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów z Maszek i Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków z Miłocina, którzy przeprowadzili zbiórki na terenie swojej szkoły. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy! Dzięki temu, że ks. kan. Jan Hałasa wsparł zbiórkę ogłoszeniami, ma ona bardzo pozytywny i wymierny finał. Dziękujemy! Czuwaj!
W sobotnim spotkaniu z p. Magdaleną Zarzycką - Redwan urodzoną w katowni UB-ckej na Zamku Lubelskim, obecnie prezesem Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych wzięli udział harcerze z gm. Wojciechów, Markuszowa i Józefowa nad Wisłą. Spotkanie w ramach Wszechnicy Historycznej zorganizowało Collegium Publicum CES Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Potrafisz". Pani Magdalena zaproponowała harcerzom spotkanie na Zamku Lubelskim oraz zaoferowała swoje wsparcie w formie przewodnika oprowadzającego po tym (obecnie) muzeum. Z całą pewnością do takiego zwiedzania dojdzie. Spotkanie odbyło się w remizie OSP KSRG Wojciechów. Przy okazji spotkania po raz kolejny zapalony został znicz upamiętniający wojciechowskich strażaków zamordowanych w latach 1943/44.
Zbiórka harcerska 12 października. 

Po zeszłotygodniowych pracach w harcówce oraz omówieniu zakresu prac adaptacyjnych niezbędnych do przeprowadzenia w najbliższym czasie rodzice Niny i Janka Górniaków oraz tata i wujek Tomka Kępki wybili otwór oraz wstawili okno w harcówce. Przed nami jeszcze trochę pracy. Zapraszamy więc naszych harcerzy na sobotę 12 października na godz. 15:00. Uwzględniając, że nie wszyscy rodzice będą mogli przyjść na tę godzinę, rodziców chętnych do pracy przy remoncie zapraszamy na godzinę 16:00. W czasie tej godziny (15:00 - 16:00) harcerze przeniosą cegłę do budynku, a następnie udadzą się na grę terenową, a rodzice będą mogli spokojnie kontynuować rozpoczęte prace remontowo - adaptacyjne. Uwaga, harcerze! Nie przychodzicie w mundurach.

Spotkanie z p. Magdaleną Zarzycką - Redwan w Wojciechowie 

Zgodnie z zapowiedzią 19 października o 16:30 rozpocznie się spotkanie zainicjowane przez Collegium Publicum CES Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" z Panią M. Zarzycką - Redwan. Spotkanie odbędzie się w sali OSP KSRG Wojciechów. Organizatorzy serdecznie zapraszają mieszkańców gminy Wojciechów, którzy w trakcie spotkania dowiedzą się o komunistycznych ofiarach więzionych na Zamku Lubelskim, w tym o dzieciach urodzonych w tym ciężkim więzieniu. 

Pani Magdalena urodziła się na Zamku. Jej ś.p. Mama więziona przez komunistów zmarła niedługo po porodzie, a ojciec więziony był jeszcze dłuższy czas. Pani Zarzycka - Redwan została oddana do domu dziecka, i dopiero jako kilkuletnia dziewczynka mogła spotkać się z ojcem i starszą siostrą. Ojciec w UB-ckim więzieniu spędził ponad 15 lat. Bardzo więc liczymy na obecność na spotkaniu nie tylko harcerzy "Cichociemnych" i ich rodziców, ale także na obecność uczniów szkół podstawowych z Wojciechowa, Palikij, Miłocina, Łubek i Maszek. Jest to niepowtarzalna okazja poznania tragicznej historii polskich dzieci, których rodzice własną wolnością, zdrowiem a często życiem płacili za wierność Polsce. Niech na tym spotkaniu nie zabraknie nikogo, komu Polska jest bliska, a historia naszej Ojczyzny ważna. 

Magdalena Zarzycka - Redwan jest prezesem Stowarzyszenia Dzieci Żołnierzy Wyklętych. Dwa lata spędziła ona w więzieniu na Zamku Lubelskim i 13 lat w domach dziecka. "Kurier Lubelski" pisał: "Magdalena Zarzycka-Redwan urodziła się w więzieniu na Zamku Lubelskim w maju 1949 r. Jej rodzice, Stefania i Władysław Zarzyccy, zostali uwięzieni za ukrywanie w swoim domu w Kolonii Łaszczów żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Następnie zostali poddani torturom. W ich wyniku Stefania, która była w zaawansowanej ciąży, została przewieziona na oddział szpitalny więzienia. Tam urodziła córkę i zmarła. Łącznie pani Magdalena aż 15 lat spędziła w ośrodkach odosobnienia." 

Do zobaczenia na spotkaniu! Czuwaj!80-ta rocznica niemieckiego mordu w Szczuczkach 

W niedzielę 6 października mieszkańcy Szczuczek, władze gminy, poczty sztandarowe wystawione przez organizacje kombatanckie, harcerzy "Cichociemnych", organizacje patriotyczne, ochotnicze straże pożarne i szkoły, oraz reprezentacje władz samorządowych różnego szczebla z Markiem Wojciechowskim, politycy z wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji posłem na sejm Sylwestrem Tułajewem, mieszkańcy gm. Wojciechów i goście z innych miejscowości uczcicili pamięć zamordowanych przez Niemców 1 X 1939 roku 102 Polaków. Ta bolesna i wciąż niezagojona rana boli mieszkańców Szczuczek, którzy równo w miesiąc od niemieckiej agresji na Polskę i dwa tygodnie po agresji sowietów na nasz Kraj stracili ojców, braci i dziadków. Niemcy bezlitośnie zamordowali 102 mężczyzn, a następnie spalili ich ciała w miejscowej szkole podstawowej. Jak każdego roku uroczystość przygotowali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury, oprawę muzyczno-literacką zapewnili uczniowie wojciechowskiej szkoły podstawowej, a całość zwieńczyła msza święta w intencji pomordowanych. Tegoroczne uroczystości miały charakter szczególny. W czasie apelu poległych odczytane zostały nazwiska wszystkich ofiar niemieckiej zbrodni. W szeregach czczących pamięć zamordowanych znalazło się trzech generałów, kilku oficerów i kilkunastu żołnierzy Wojska Polskiego w stanie spoczynku. W wygłaszanych przemówieniach mówcy zwracając uwagę słuchaczy na okropność niemieckich bandytów, mówili o wieloletnich konsekwencjach tego mordu, ponieważ niemal każda rodzina wsi Szczuczki straciła kogoś bliskiego. Cześć i pamięć Zamorodowanym!
Spotkania z Rodzicami harcerzy i kandydatami do harcerstwa
28 września, sobota, w Wojciechowie (remiza OSP KSRG Wojciechów, godz. 16:00), a 29 września, niedziela, w Markuszowie (remiza OSP Kaleń, godz. 14:00) spotkania z rodzicami naszych harcerzy. Jeśli będą zainteresowani kandydaci na harcerki i harcerzy - również zapraszamy! Harcerze nie muszą przychodzić w mundurach. Pamiętajcie, że jest brzydka pogoda, więc ubierzcie się odpowiednio do niej. W czasie spotkania możliwość opłacenia zaległych i bieżących składek harcerskich. Rodzice harcerek z Józefowa nad Wisłą - w miarę możliwości - uczestniczą w spotkaniu w Wojciechowie.

W czym mogli uczestniczyć nasi harcerze w tym roku?:  Orszak Trzech Króli, 6 stycznia;  Nocowisko Józefów nad Wisłą, w tym ratownictwo lodowe, rękodzieło, spotkanie z przedstawicielami służb mundurowych: strażak, policjant, funkcjonariusz Wód Polskich, nauka udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej, 2 lutego;  Nocowisko Markuszów, 10 lutego ; Piesza wycieczka do lasu wojciechowskiego i buka „Wojciecha”, 9 marca ; Nocowisko Palikije, 22 marca ; Nocowisko Wojciechów, 15 czerwca ; Rajd cc mjr. H. Dekutowskiego „Zapory”, 27 kwietnia ; Msza święta i inscenizacja walk w Bełżycach, 28 kwietnia ; Manewry ratownicze z udziałem kilku jednostek straży pożarnych, wojska i ratowników medycznych, 1 maja ; Wizytacja Naczelnika H.O. „Cichociemni” w Wojciechowie (strzelanie z kbks, małpi gaj, ognisko), 4 maja ; Strzelnica w Łaziskach, 25 maja (kbkAK, „kałasznikow”) ; III Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, 15 czerwca ; Eliminacje Mistrzostw Polski Harcerzy w Ringo, 16 czerwca ;  Ogólnopolski obóz harcerski w Lginiu ; Wyjazd nad Zalew w Opolu, 28 lipca ; Ogólnopolski DARMOWY obóz Fundacji „Cichociemnych” w Janowie Lubelskim, od 23 lipca ; Poświęcenie obrazu Patrona Harcerstwa bł. ks. phm. Stefana Frelichowskiego, Msza św., 15 sierpnia ; Uczczenie rocznicy wybuchu Powstania warszawskiego, 1 sierpnia ; Sprzątanie pomnika „Tygrysa” w Ignacowie, 27 lipca i 24 sierpnia ; Przyrzeczenie Olka i Tomka, ognisko harcerskie, 25 sierpnia ; Rajd Pamięci Stanisława Zięby „Tygrysa” z udziałem ministra spraw wewnętrznych i administracji, organizacji i stowarzyszeń kombatanckich i rekonstrukcyjnych, 31 sierpnia ; III Piesza Pielgrzymka Harcerzy do Wąwolnicy, 1 września ; 80-rocznica agresji ZSRR na Polskę, 17 września . Przed nami jeszcze:  „Kartka dla Powstańca” ; Udział w uroczystościach 80-rocznicy niemieckiego mordu w Szczuczkach, 6 października ; Zbiórka darów (artykuły szkolne) dla dzieci z Afryki ; Wycieczka do Lublina ; Spotkanie z p. Magdaleną Zarzycką - Redwan, urodzoną na Zamku Lubelskim córkę polskich patriotów więzionych przez komunistów, 19 października ; Przywieszenie biało-czerwonych wstążek na grobach żołnierzy i innych mieszkańców naszej gminy zamordowanych w czasie wojny i okupacji przed Świętem Zmarłych ; Msza święta z okazji Święta Niepodległości, 11 listopada ; Nocowisko, listopad ;  Przygotowania do IV Orszaku Trzech Króli w gminie Wojciechów ; Spotkanie opłatkowe harcerzy, rodziców i spotkanie z wójtem gm. Wojciechów;  Betlejemskie Światło Pokoju w Lublinie;  Betlejemskie Światło Pokoju Wojciechów ;  Betlejemskie Światło Pokoju Nałęczów.
III Pielgrzymka Harcerzy do Wąwolnicy
Tradycyjnie już, w pierwszą niedzielę września, harcerze z naszej gminy, ale też harcerze "Cichociemni" z innych środowisk wyruszyli w Pieszej Pielgrzymce Harcerskiej do Wąwolnicy. To już trzecia edycja tej pielgrzymki. Mamy nadzieję, że za rok będzie nas więcej, i wystąpimy nie tylko pod naszą harcerską flagą, ale może i ze znakiem firmującym tę pielgrzymkę.
80-ta rocznica agresji sowieckiej
17 września nasi harcerze zapalili znicze upamiętniając w Wojciechowie 80-tą rocznicę agresji ZSRR na Polskę w 1939 roku. Warto przy tym wspomnieć, że jedną z ofiar napadu sowietów na polskę był współtwórca i pierwszy prezes Straży Pożarnej w Wojciechowie, por. Józef Klarner, patron wojciechowskiego Mundurowego Klubu Honorowych Dawców Krwi.


Rajd Pamięci Stanisława Zięby "Tygrysa"
Za nami pierwszy Rajd "Tygrysa". Wzięli w nim udział nie tylko harcerze z naszej organizacji, ale też harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej z Lublina. W Rajdzie organizowanym przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" z Wojciechowa uczestniczyli też przedstawiciele władz gminy Wojciechów z wójtem dr. Arturem markowskim, przewodniczącym Rady Gminy Michałem Sumińskim, przedstawiciele władz miasta Bełżyce, radny wojewódzki Marek Wojciechowski, córka ppłk. Zbigniewa Matysiaka "Kowboja"  żołnierza cc mjr. H. Dekutowskiego "Zapory", przedstawiciele organizacji kombatanckich i patriotycznych z różnych części województwa lubelskiego. Gościem honorowym, który zaszczycił uczestników Rajdu oraz oddał hołd "Tygrysowi" był poseł na Sejm R.P., wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sylwester Tułajew.
Pierwsza edycja Rajdu Stanisława Zięby ps. "Tygrys", żołnierza Kedywu Armii Krajowej była więc okazja do przypomnienia postaci tego żołnierza, ale również zapalenia zniczy w miejscach pamięci narodowej w Wojciechowie. Pod tablicą upamiętniającą odwetową akcję na niemieckich bandytach okupujących Polskę zorganizowana przez oddział Armii Krajowej znajdującą się na ścianie wojciechowskiej siedziby władz gminnych, pod tablicą na strażnicy OSP KSRG Wojciechów upamiętniającą wojciechowskich strażaków zamordowanych w tamtym okresie, oraz pod pod pomnikiem żołnierzy Wojska Polskiego z gminy Wojciechów, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Przypomniana też została postać por. Józefa Klarnera, zamordowanego przez sowietów w Katyniu współzałożyciela i pierwszego prezesa straży pożarnej w Wojciechowie. Za pomoc w przygotowaniu pomnika "Tygrysa" oraz zabezpieczeniu uczestników Rajdu dziękujemy druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Ignacowa.
Czuwaj!
Druhny i Druhowie lubelskiego środowiska Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni! Przed nami dwa ważne wydarzenia - jutro, 31 sierpnia, I Rajd Pamięci Stanisława Zięby "Tygrysa", podkomendnego Cichociemnego Żołnierza Armii Krajowej Hieronima Dekutowskiego "Zapora" (godz. 09:45 przy urzędzie gminy) , a pojutrze III Piesza Pielgrzymka Harcerzy do Wąwolnicy (wyjście spod kościoła o godz. 07:45). Ponieważ okres wakacji, w czasie których wielu z Was zrobiło sobie wolne od harcerskich spraw już minął, mam nadzieję, że jutro wszyscy stawicie się na Rajdzie, a pojutrze ci z Was, którzy są praktykującymi katolikami, wezmą udział w Pilegrzymce, rozpoczynając swój nowy rok szkolny modlitwą w harcerskim mundurze. 
Jak wiecie, to bardzo ważny czas w życiu naszego środowiska harcerskiego. W dniu jutrzejszym, tj. 31 sierpnia zamykamy okres przejściowy w dostosowywaniu się do Harcerskiej Organizacji "Cichociemni". Od 1 września wszyscy macie posiadać bordową chustę i pagony, zdjęty "gwizdek" ze sznura funkcyjnego, dostosowujecie swoje buty i spodnie do regulaminowego wymogu. Mieliście wiele czasu, aby te zmiany przejść bezboleśnie pod kątem finansowym. I albo jesteście już harcerzami, albo jedynie za harcerzy będziecie się uważać. Przypominam o konieczności uregulowania składek harcerskich. Dla niektórych będą to teraz spore kwoty. Czas jest nieubłagany. Kto płacił na bieżąco, ten nie ma problemu z wysokością składki. Składki, zaległe i na bieżąco, muszą zostać uregulowane do końca września. Z tych pieniędzy będziemy kupowali m.in. sprzęt obozowy. Przypominam też, że mamy w Wojciechowie harcówkę dla wszystkich naszych harcerek i harcerzy z gminy. Oczekuję na pomoc rodziców przy pracy w dokończeniu remontu i adaptacji gniazda naszej harcerskiej watahy. Jeśli ktoś ma do oddania za darmo regał na książki, szafę, czy komodę (mogą być do pomalowania) bardzo proszę o zgłoszenie. Szkoda, że do sprzątania miejsca śmierci "Tygrysa" nie zgłosiło się więcej harcerzy. Szkoda, że na obóz w Janowie Lubelskim (zupełnie za darmo!) nie pojechali nasi harcerze - na 12 miejsc pojechało znacznie mniej osób, z gminy Wojciechów tylko trzy. Szkoda też, że na obóz harcerski w Lginiu nie pojechali harcerze z naszego środowiska. Wakacje, to ponad dwa miesiące. I solidni harcerze znaleźli na to czas. Tym bardziej, że koszty były naprawdę albo niskie, albo żadne. Wielu z Was zabrakło także na innych naszych imprezach w tym roku - na manewrach ratowniczych w Józefowie nad Wisłą, na zabezpieczeniu imprezy w Opolu Lubelskim, na Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, na zawodach ringo, na poświęceniu obrazu Patrona polskiego Harcerstwa bł. ks. phm. Stefana Frelichowskiego, na spotkaniu z Druhem Naczelnikiem w Wojciechowie oraz zajęciach ze strzelania i wspinania w "małpim gaju", na strzelnicy w Łaziskach, na Rajdzie Pamięci "Zapory", na uczczeniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, czy w Orszaku Trzech Króli. Od 1 września udział w harcerskich wydarzeniach i zbiórkach jest Waszą powinnością. Przynależność do Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "CICHOCIEMNI" zobowiązuje. Ci z Was, którzy traktują swój udział w harcerstwie jedynie jako przerywnik w udziale w innych imprezach i wydarzeniach, po prostu odejdą z harcerstwa. Skoro nie macie potrzeby udziału w budowaniu naszej społeczności harcerskiej - nie widzę potrzeby, byście się męczyli w mundurze harcerskim. Tak więc zachęcam do wczytania się w powyższy tekst, rozważenie, czy naprawdę chcecie być harcerzami i.... do dzieła! Harcerz, to człowiek obowiązkowy. Harcerz, to człowiek służby. Bądźmy prawdziwymi harcerzami, a nie tylko udawaczami. My, harcerze "Cichociemni" wiemy, co w życiu jest ważne, i potrafimy dokonywać wyborów. Czuwaj!
hm. Andrzej Moroz
Naszym instruktorom, w tym Naczelnikowi, serdecznie gratulujemy udanych skoków, lotów i lądowań! Jesteśmy dumni, że dołączacie do elity i szybujecie wysoko, wciąż twardo stąpając po ziemi.


Harcerska Organizacja Wychowawczo - Patriotyczna "CICHOCIEMNI" to nie tylko zajęcia na strzelnicy i obsługa prawdziwych karabinów, czy nauka resuscytacji i ratowania życia ludzkiego. Prowadzimy pracę wychowawczą, formacyjną i edukujemy odważnych, rozsądnych, mądrych młodych ludzi, by w przyszłości Kraj i Naród mógł na nich liczyć. Powyżej kolejna forma naszej aktywności: skoki spadochronowe. Harcerstwo, jak widać, to nie jest tylko zbieranie szyszek i nauka szyfrów. Nasi harcerze i instruktorzy starają się być dobrzy w różnych dziedzinach. 
Powyżej: z lewej ks. Stefan Frelichowski w dniu Mszy św. prymicyjnej; z prawej legitymacja harcerska. Poniżej: Wojciechów.
Poświęcenie obrazu Druha "Wicka"
W niedzielę poświęconą wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny, w święto Wojska polskiego oraz w rocznicę bitwy warszawskiej z 1920 roku, tj. 15 sierpnia 2019 r. w kościele parafialnym św. Teodora w Wojciechowie podczas Mszy świętej (sumy) ksiądz kanonik Jan Hałasa, proboszcz wojciechowski dokonał poświęcenia obrazu bł. ks. phm. Stefana Frelichowskiego. W uroczystości wzięła udział reprezentacja harcerek i harcerzy z lubelskiego środowiska Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni", oraz rodzice harcerzy i wierni z parafii.
Serdecznie dziękujemy Księdzu kanonikowi oraz Rodzicom i rodzinom naszych harcerzy za wspólny udział w tym ważnym nie tylko dla Wojciechowa ale i dla Archidiecezji Lubelskiej wydarzeniu.
Ksiądz kanonik w trakcie kazania zaprezentował życiorys Błogosławionego, zwracając szczególną uwagę na Jego posługę kapłańską i służbę harcerską. Po powrocie harcerzy z wakacyjnych wyjazdów zorganizowana będzie gra terenowa poświęcona Patronowi Harcerstwa, a uczestnicy dzisiejszej uroczystości, którzy wykonają zadania w czasie gry wzbogacą się o kolejną, niezbyt często zdobywaną sprawność harcerską.

Wojciechów z dniem dzisiejszym staje się nieformalnym miejscem Wspólnoty Ducha Harcerskiego i kultu błogosławionego ks. phm. Stefana Frelichowskiego. Pozostali, którzy z racji wakacyjnych wyjazdów lub innych ważnych powodów nie mogli być dzisiaj obecni w wojciechowskiej świątyni otrzymają inne, dodatkowe zadania umożliwiające zdobycie tej sprawności.
Dzisiaj, 15 sierpnia 2019 r. poświęcenie obrazu błogosławionego księdza podharcmistrza Stefana Wincentego Frelichowskiego. Zapraszamy do Wojciechowa na wspólną Mszę świętą. To pierwszy obraz Błogosławionego w naszej archidiecezji. Spotykamy się o 11:15 przed wejściem do kościoła. 
Wakacyjne obozy harcerskie
Jak wszyscy doskonale wiedzą, nasi harcerze wzięli udział w dwóch obozach harcerskich. Pierwszy, naszej Organizacji, odbył się w lipcu w Lginiu, kilkaset kilometrów od domu. Był wielki las, jezioro i kajaki, przeprawy przez rzekę, ogniska, drezyna... wycieczki do mechanika (kto wie, ten się uśmiecha) i wiele innych atrakcji. Na przełomie lipca i sierpnia odbył się drugi obóz, tym razem w Janowie Lubelskim. Ten obóz z kolei  organizowany był przez Fundację "Cichociemnych". Tutaj było strzelanie, skakanie, wspinanie się i wiele więcej atrakcji. Wydaje się więc, że tegoroczna oferta wakacyjnych wojaży harcerskich była ciekawa i ...bardzo tania. A zarówno edukacji harcerskiej, wojskowej oraz ratowniczej było naprawdę sporo. 
Przed nami jeszcze kilka bardzo waznych zadań do zrealizowania. 14 sierpnia swoje przyrzeczenie harcerskie składa dh. Oliwier Sętkowiak. Więcej informacji na grupie. 15 sierpnia w wojciechowskim kościele poświęcenie obrazu błogosławionego ks. phm. Stefana "Wicka" Frelichowskiego, patrona harcerstwa. Obraz został ufundowany na spółkę przez księdza Dominika Jana Domina, kapelana ZHP i kapłana posługującego w parafii pw. Błogosławionego Księdza Stefana w Toruniu, oraz dh. Andrzeja. 31 sierpnia z kolei I Marsz Pamięci Stanisaława Zięby ps. "Tygrys", żołnierza Kedywu Armii Krajowej, podkomendnego Cichociemnego Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora". Już następnego dnia wychodzimy w III Pieszej Pielgrzymce Harcerzy do Wąwolnicy. Zachęcamy i zapraszamy do udziału!
Opole Lubelskie - pomagamy w zabezpieczeniu
W najbliższą niedzielę na kolejne zaproszenie Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego bierzemy udział w pokazach ratownictwa na zalewie w Opolu Lubelskim. Ta rodzinna impreza ze straganami, koncertami i pokazami daje nam kolejną szansę uczestnictwa w wydarzeniu, w czasie którego instruktorzy i ratownicy Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego będą przypominać i uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy, w tym resuscytacji, oraz będą zabezpieczać imprezę masową. To także kolejna świetna okazja wspólnej zabawy całych rodzin. Zapraszamy więc i zachęcamy wszystkich harcerzy z naszej "Watahy" na Lubelszczyźnie do przyjazdu nad zalew opolski. W sobotę podana będzie godzina zbiórki na miejscu wydarzenia.
Zbiórka w Ignacowie.
W najbliższą sobotę, 27 lipca, zaopatrzeni w rękawice i gracki, spotykamy się o godz. 16:00 przy grobie żołnierza A. K. Stanisława Zięby ps. Tygrys w Ignacowie. Sprzątamy otoczenie krzyża we współpracy ze strażakami. Liczę na obecność harcerzy. Rodzice mile widziani przy pomocy.
Rajd Pamięci "Tygrysa"
31 sierpnia organizujemy I Rajd Pamięci Stanisława Zięby "Tygrysa". Początek Rajdu przy Urzędzie Gminy w Wojciechowie o godz. 16:30. Na początku sierpnia będzie więcej informacji. Wydarzenie może mieć zakres szerszy, niż gminny. Udział w Rajdzie zadeklarowały osoby i organizacje spoza gminy.
Zmiany i przypomnienia.
W związku z unifikowaniem naszego umundurowania z pozostałą częścią naszej Organizacji konieczne jest zrealizowanie planu ujednolicenia umundurowania naszego środowiska. W lubelskiej części Organizacji poszczególne drużyny różnią się kilkoma detalami w wyglądzie harcerzy. Dlatego że do końca roku kalendarzowego musimy uporządkować te kwestie, niezbędna jest wymiana następujących elementów naszych mundurów:
- do 15 sierpnia wszyscy mają bordowe chusty, z końca sznura funkcyjnego "znika" tzw. gwizdek a sznur jest zakładany bezpośrednio na guzik pod patkę lewej kieszeni;
- do 15 września wymieniamy berety (zielone i bordowe) na rogatywki - szare u harcerek i zielone u harcerzy. Bordowe berety noszą jedynie druhny i druhowie po ukończeniu 16 roku życia, a na pagonach pojawiają się belki, krokiewki i gwiazdki stopni harcerskich. Odtąd stopnie oznaczamy na pagonach, zachowując prawo równoległego oznaczania stopni harcerskich na Krzyżu Harcerskim. Wszyscy wymieniamy też guziki przy mundurze i lilijki na nakryciu głowy;
- do 30 października do munduru wkładacie buty trapery, lub podobne (wiązane, minimum do kostki). Spodnie kamuflaż albo bojówki zielone lub czarne;
- do 31 grudnia wszyscy używają ciemnych kurtek do munduru (czarnych, zielonych albo granatowych), a bardzo poważnie rozważamy zakupienie jednakowych polarów, jakie widzieliście w czasie obozu u innych harcerzy "Cichociemnych". Polary te szyte są na miarę w cenie 90 zł/szt;
- wraz z "wyrośnięciem" z munduru, harcerki i harcerze zaopatrują się w nowe mundury organizacyjne, szyte na miarę. Szczegóły na zbiórkach. Zielone, za małe, mundury można odsprzedać na naszym Bazarku Harcerskim. 

Do końca wakacji zbiórki będą odbywały się nieregularnie. 23 lipca część naszych harcerzy rozpoczyna drugi obóz harcerski w Janowie Lubelskim. Ci, którzy zostają, spotykają się na zbiórce harcerskiej w sobotę, 27 lipca o godzinie 16:00 w harcówce w Wojciechowie. Będziemy przygotowywać Kartki dla Powstańca i pisać list do "Eli", p. Barbary Wojtanowicz-Włodymirskiej, Powstańca Warszawskiego. Bardzo wskazana wasza obecność! Dzień później, bo 28 lipca jedziemy do Opola Lubelskiego. Jak rok temu we współpracy i na zaproszenie Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego (www.srp24.org.pl) bierzemy udział w pokazach ratownictwa na zalewie. Bliższe szczegóły przed wyjazdem na grupie facebookowej. 1 sierpnia spotykamy się na podniesieniu flagi narodowej i apelu przed remizą wojciechowską. To kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 15 sierpnia w wojciechowskim kościele uroczystość poświęcenia obrazu bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, Patrona Polskich Harcerzy. Mamy nadzieję, że umundurowani weźmiecie w tej uroczystości udział. 24 sierpnia zaplanowaliśmy sprzątanie wokół pomnika Stanisława Zięby "Tygrysa" w Ignacowie, a 30 sierpnia o godz. 16:30 wymarsz spod Urzędu Gminy do Ignacowa I Rajdu Pamięci "Tygrysa". Na sobotę 3 września (godz. 10:00 - 14:00) zapraszamy Rodziców naszych druhen i druhów. Do wykonania" dokończenie obsadzenia drzwi wejściowych, murowanie ścianek działowych (wiatrołap, WC) i obsadzenie futryn, wycięcie otworu na okno i zamurowanie otworu po drzwiach, wybicie (wycięcie) otworu wentylacyjnego w pomieszczeniu głównym harcówki, gruntowanie ścian pod wyklejanie ich gazetami (stąd nazwa "Gazeciarnia") zamiast tapetą, oraz malowanie sufitu. Po malowaniu sufitów - montaż lamp sufitowych. Prosimy o zabranie sprzętu - wiertarek, wierteł, piły do wycinania suporka itp. Prace, których nie zdołamy wykonać w tę sobotę dokończymy w sobotę 10 września (godz. 16:00 - 20:00) . Szanowni Państwo, te prace wykonujemy dla Państwa dzieci. Zadbajmy, żeby od września miały już na stałe własny kąt, gdzie znajdą swoje miejsce sztandar, proporce, kronika, puchary, dyplomy, zdjęcia z obozów, biwaku, nocowisk i wycieczek. 

Jak zauważyliście na grupie facebookowej, zaplanowany jest też kolejny wyjazd na Białoruś, na 5 - 7 września. Konieczne są paszporty! Koszty, jak w roku ubiegłym. Głównie koszty podróży tam i do domu, vouchery i upominek dla tych, którzy będą nas nocować. Plus oczywiście pieniądze na wasze zakupy. Przelicznik: 1 rubel = 2 złote. Inne plany do końca roku niżej na tej podstronie. Zachęcamy do zapoznania się i zapisania, aby nie zabrakło żadnej i żadnego z naszych harcerzy. Od 1 września podchodzimy bardzo poważnie do pracy harcerskiej. Osoby nie uczestniczące w zbiórkach i akcjach organizowanych w ramach życia harcerskiego będą skreślane z listy harcerzy. Harcerstwo jest dla wszystkicgh, ale nie wszyscy muszą być harcerzami. Nie ilość, ale jakość świadczy o poziomie drużyny harcerskiej. Miejmy to na uwadze. Przypominamy też o składkach harcerskich. To jedna z form pokazania solidności harcerza. Argumenty, że jesienią trzeba będzie uregulować składki, plus dokonać zakupów elementów umundurowania nie są trafne, ponieważ o składkach piszemy i mówimy od roku. Czas na solidność. Czas na prawdziwe harcerstwo, a nie zabawę w "harcerzykowanie". Czuwaj!Obóz harcerski w Lginiu
Lipiec, to podsumowanie naszej rocznej pracy harcerskiej. Ma to miejsce zwykle na obozie. W tym roku harcerze "Cichociemni" z Lubelszczyzny mogli wziąć udział w obozie w Lginiu. Droga do tego pięknego miejsca wśród jezior i sosnowych lasów ale i powrót z obozu były długie i ciężkie. PKP wciąż uczy się cywilizacji. Puste przedziały na trasie kilkuset kilometrów i jednoczesna sprzedaż biletów bez miejscówek, na korytarz, to wciąż norma. Niestety. Kiedy na zewnątrz pociągu temperatura sięga 30 st.C., a w zatłoczonym pociągu nie ma klimatyzacji, podróż nie jest przyjemnością. Ale co to dla harcerzy! Daliśmy radę! I nie tylko przetrwaliśmy obóz, ale wynieśliśmy z niego wiele doświadczeń, których nie mieliśmy przed nim. Ten rok zapisuje się w naszej harcerskiej historii pięknie i szczęśliwie. Poznaliśmy nowe miejsca, nowych ludzi i przezyliśmy nowe przygody. Żadne zdjęcia tego nie pokażą, więc tylko kilka, na dowód, że Lubelszczyzna była z "Cichociemnymi" w Lginiu! Czuwaj!
Przed nami kolejny obóz. Już po niedzieli, 23 lipca rozpoczynamy kolejny obóz, tym razem w Janowie Lubelskim i organizowany przez Fundację "Cichociemnych". Po zaprawie w Lginiu - błoto, małpi gaj, zimna woda do mycia, 5 st.C. w namiocie w czasie snu, kilka alarmów nocnych, wędrówki wokół jeziora, przeprawa przez rzekę - tym razem będzie jeszcze więcej "wojskowości". Przeszkolą nas najlepsi instruktorzy! Po przejściu tej szkoły, na Lubelszczyźnie będziemy mieć harcerki i harcerzy zaprawionych w boju obozowym na całego. Od września z zapałem ruszymy więc do kolejnego roku pracy harcerskiej nieźle przygotowani, z bagażem dużego dośiwadczenia i świadomością, że Harcerska Organizacja Wychowawczo - Patriotyczna "Cichociemni" daje szansę dzieciom i młodzieży z powiatów lubelskiego, puławskiego i opolskiego (gminy Wojciechów, Józefów nad Wisłą i Markuszów) na przeżycie wielu przygód, naukę pokonywania własnych słabości, nawiązywanie przyjaźni i wreszcie szkołę patriotyzmu i służby ludziom.
Za nami III Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, oraz eliminacje do Mistrzostw Polski Harcerzy w Ringo. Dzięki wsparciu wójta gminy Wojciechów dr. Artura Markowskiego, ogromnej pomocy dyr. GOK p. Agnieszki Gąski i jej Współpracowników, pomocy prezesa OSP Stanisława Kameli i druhów z OSP KSRG Wojciechów, oraz Agaty Mędrek i Michała Adamczyka ze Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego z Poniatowej, wsparciu Naczelnika Harcerskiej Organizacji "Cichociemni" hm. Piotra Gajewskiego udało się już po raz trzeci zorganizować międzynarodową imprezę harcerską w Wojciechowie. Udział w niej wzięło ponad 60 harcerzy z HO "Cichociemni", ZHR i Harcerstwa na Białorusi. 
Nie ma większego święta w drużynie harcerskiej, niż dzień odwiedzin Wodza - Naczelnika Organizacji. W Wojciechowie mieliśmy wielką przyjemność gościć (za duże to słowo, kiedy Naczelnika kładzie się spać na podłodze w remizie) Naszego harcerskiego szefa - hm. Piotra Gajewskiego wraz z towarzyszącymi mu Druhami z naszej centrali. W trakcie spotkania było strzelanie, wspinanie, biesiadowanie i musztrowanie. Nasze środowisko na Lubelszczyźnie otrzymało też flagę i baner organizacyjny. Odtąd będziemy mogli je prezentować w czasie naszych harcerskich imprez. Dziękujemy Wam Druhowie! Przed nami dwa obozy harcerskie. Pierwszy w Lginiu, a drugi w Janowie Lubelskim. Nasze środowisko harcerskie z Lubelszczyzny weźmie w nich skromny udział, mimo bardzo dostępnej ceny za pierwszy obóz, i nieodpłatny obóz drugi. Takiej okazji więcej mieć już nie będziemy. Szkoda, że tylko nieliczni zgłosili się na wakacyjne przygody pod harcerskim sztandarem "Cichociemnych".
25 maja 2019 r. Łaziska. Harcerze "Cichociemni" z drużyn w Markuszowie, Miłocinie, Wojciechowie i Palikijach wzięli udział w zajęciach na strzelnicy. Najbliżej miała dh. Alicja z Józefowa nad Wisłą, najdalej druhowie z Markuszowa. 
W Łaziskach, w dniu pamięci o rtm. Witoldzie Pileckim nasi harcerze wzięli udział w szkoleniu z zasad użycia broni. Do dyspozycji mieli m.in. karabinki kbks i popularnego "kałasznikowa". Powyżej kilka ujęć z tego szkolenia. Obok udziału w manewrach ratowniczych, strzelanie staje się naszą drugą pozaharcerską, a bardziej specjalistyczną specjalnością. Instruktaż i zajęcia poprowadził bełżycki oddział LOK.
Na zdjęciu powyżej: Druhny i Druhowie naszej Harcerskiej Organizacji "CICHOCIEMNI" z wizytą w Warszawie. Poniżej: plakat-zaproszenie na III Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej organizowany w Wojciechowie, dnia 15 czerwca br. Przegląd nie byłby mozliwy do zrealizowania bez wsparcia Władz gminy Wojciechów, oraz Gminnego Osrodka Kultury w Wojciechowie.
Wizyta Druha Naczelnika na Lubelszczyźnie
4 maja w Wojciechowie gościć będzie wraz z kilkoma instruktorami Naczelnik Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "CICHOCIEMNI". Zaplanowany jest przyjazd naszych Gości na godzinę 12:00, zależnie od warunków pogodowych i obciążenia trasy. To kilkaset kilometrów. Instruktorzy będą nocowali w remizie OSP KSRG Wojciechów.
Dzięki pomocy taty dh. Tomka - jeśli dopisze pogoda - zorganizujemy ognisko harcerskie, na które zapraszamy wszystkie nasze druhny, druhów i ich rodziców do Wojciechowa, na godzinę 18:00. Gdyby nawet nie dopisała pogoda, będzie okazja spotkania z Druhem Naczelnikiem i pozostałymi Gośćmi. Z pierwszej ręki możecie uzyskać np. wszelkie informacje n.t. letniego obozu harcerskiego w Lginiu.
Manewry ratownicze w Józefowie
Już 1 maja nasze druhny i druhowie spotykają się w gościnnym dla nas Józefowie nad Wisłą. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w manewrach ratowniczych przez Stowarzyszenie Ratownictwa Polskiego. W manewrach udział - poza SRP i HO "Cichociemni" udział wezmą żołnierze Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, strażacy PSP i OSP.
Zbiórka przy remizie w Józefowie nad Wisłą o godzinie 9:00. Niestety z powodów zawodowych piątka "cichociemnych" dotrze do Józefowa o godzinę później. Zbiórka dla tej grupki koło cmentarza wojciechowskiego o godz. 09:15.
Wszyscy harcerze przyjeżdżają w mundurach (kto ma). Bezwzględnie wszyscy ubierają się stosownie do pogody. W tv zapowiadają deszcz i nieco chłodniej.
Reprezentacja H.O. "Cichociemni" z Lubelszczyzny na Rajdzie Zaporczyków. Poniżej kilka zdań o tym pięknym wydarzeniu.
Poniżej: Komendant Rajdu Zaporczyków, mózg i serce tej wielkiej patriotycznej manifestacji - Rafał Dobrowolski, i drużynowy harcerzy "Cichociemnych" z Wojciechowa, hm. Andrzej Moroz


W ostatnich dniach nasi harcerze wzięli udział w VII Rajdzie "Zapory". Zostaliśmy, jako Harcerze "Cichociemni" szczególnie przywitani przez Komendanta Rajdu. Żadna inna organizacja harcerska nie spotkała się z tak serdecznym powitaniem. Uwzględniając drogę do- i spod- ołtarza polowego w lesie, zrobiliśmy ponad 20 kilometrów, idąc asfaltem ale także piaszczytym leśnym duktem. Na calej trasie witano nas nie tylko chlebem i solą, ale pieczoną kiełbasą, ciastem, drożdżówkami i innymi smakołykami, kawą, herbatą, kompotem i róznymi napojami. Nikt nie był głodny, więc siły nam dopisywały. Na zakończenie Rajdu - nad Zalewem Chodelskim - zorganizowany był piknik. Można tam było przymierzyć się do broni i porozmawiać z polskimi komandosami z Lublińca, żołnierzami Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapora", replikami broni z okresu II Wojny Światowej oraz okupacji niemieckiej i sowieckiej. I znowu do dyspozycji uczestników Rajdu były suto zastawione stoły, ognisko i inne atrakcje. W międzyczasie do mety dobiegalo 55 uczestników biegu (18 kilometrów), oraz rozdano nagrody w konkursie dla dzieci. Wszyscy wrócili podstawionymi przez Organizatorów autobusami do Bełżyc.
Następny dzień, to Msza święta w bełzyckim kościele, w której wzięliśmy udział w poszerzonym składzie personalnym i ze sztandarem harcerskim. W drugim dniu uroczystości wzięli udział przedstawiciele naszej Organizacji z drużyn wojciechowskiej, markuszowskiej i palikijskiej. Po Mszy św. wszyscy przeszliśmy kolumną na Plac Powstańcow warszawskich, gdzie mogliśmy obejrzeć piękną inscenizację odbicia przez "Zaporczyków" z rąk komunistów jednego z Żołnierzy Polski Podziemnej. Po pokazie, wielu uczestnikow udalo się do bełzyckiego Domu kultury na koncert pieśni patriotycznej.
Zmodyfikowany plan pracy harcerskiej na 2019 r.
27 – 28 IV - Rajd „Zaporczyków” i uroczystości patriotyczne w Bełżycach: 1 V – manewry ratownicze w Józefowie nad Wisłą (PSP, OSP, SRP, policja, OT i przy naszym udziale); weekend majowy – pamiętacie, że: 2 maja, to Dzień Flagi Narodowej; 3 maja, to Święto Konstytucji 3 Maja, a 4 maja św. Floriana, czyli Dzień Strażaka uczestniczycie w uroczystościach zgodnie ze swoim miejscem zamieszkania, także w parafiach; 25 V – nauka posługiwania się bronią. Strzelanie z kbks, możliwość – wyłącznie za zgodą rodziców – strzelanie z glocka i kbkAK, tzw.”Kałasznikowa”. Strzelnica LOK w Łaziskach. Strzelanie pod nadzorem LOK; 9 VI – wycieczka do Lublina (Stare Miasto, kościół Dominikanów, Podziemia Lubelskie, Wieża Trynitarska (najwyższy punkt widokowy w Lublinie) i Muzeum Sztuki Sakralnej, archikatedra (może z kryptami), fontanny na Placu Litewskim i deptaku, jeśli dacie radę – cmentarz wojskowy przy ul. Białej; 15 VI – III Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, międzynarodowe spotkanie harcerzy przy wieczornym ognisku (z kiełbaskami), nocowanie w Sali gimnastycznej SP Wojciechów, nocne zapalenie zniczy przy pomniku żołnierzy poległych w czasie II WŚ z gminy Wojciechów ; 16 VI – piknik rodzinny pod Wieżą Ariańską z udziałem harcerzy z Brześcia (Białoruś); 20 VI – procesja Bożego Ciała. Czy chcecie się włączyć w dekorację ołtarza „strażackiego”? Możemy wówczas przy ołtarzu wystawić proporce i lilijkę harcerską (tą z drewna); 1 – 13 VII – centralny obóz harcerski w Lginiu. Krótko: warto tam być!; 7 VII – albo gra terenowa, albo wyprawa piesza do Nowego Gaju i Muzeum minerałów – do wyboru; 1 VIII – Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie występuje asysta harcerska w czasie apelu z podniesieniem flagi narodowej przy OSP Wojciechów. Rusza nasza III edycja „Kartki dla Powstańca”;
15 VIII – odsłonięcie i poświęcenie Krzyża Niepodległości w Wojciechowie, asysta, Msza św., warta honorowa; 24 VIII – sprzątamy grób Stanisława Zięby „Tygrysa” żołnierza AK w Ignacowie; 30 VIII – organizujemy I Rajd Pamięci „żołnierza Armii Krajowej Stanisława Zięby ps. „Tygrys” (Wojciechów – Ignaców). „Tygrys”, aby nie oddać się w ręce Niemców, wysadził się granatem. Przewoził rozkazy lokalnym oddziałom AK. Zginął 29 sierpnia 1943 r.. 30 sierpnia lokalny oddział Armii Krajowej spacyfikował posterunek niemiecki mający siedzibę w budynku Urzędy Gminy w Wojciechowie; 31 VIII – pierwsza edycja „Biało-Czerwona dla Bohaterów” . Harcerze na grobach żołnierzy, partyzantów i ofiar niemieckich, sowieckich i UB-ckich pochowanych na wojciechowskim cmentarzu zawieszają biało-czerwone wstążki; 1 IX – III Pielgrzymka Harcerzy do Wąwolnicy (Wojciechów – Wąwolnica). Być może poprzedzona nocowiskiem w remizie OSP Wojciechów; 17 IX – uczczenie pamięci Ofiar II Wojny Światowej oraz okupacji niemiecko-sowieckiej. Znicze harcerskie i apel poległych przy Krzyżu Niepodległości w Wojciechowie. Asysta; 5 X – III Mistrzostwa Polski Harcerzy w Ringo. Nocowisko w SP w Wojciechowie; 6 X – 80-rocznica niemieckiego mordu Polaków w Szczuczkach w 1939 r., Msza św., asysta dwóch sztandarów; 26 - 27 X – harcerska kwesta przed cmentarzem wojciechowskim. Zbiórka albo na tablicę przy Krzyżu Niepodległości, albo, jeśli taka już będzie na tablicę upamiętniającą por. Józefa Klarnera, założyciela i pierwszego prezesa OSP Wojciechów. Możliwy c.d. 1-2 listopada, jeśli harcerze wyrażą taką wolę; 11 XI – Msza św. z asystą 2 sztandarów oraz uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Wojciechowie; 14 lub 15 XII – Wigilia Harcerska w Wojciechowie z udziałem wójtów, dyrektorów szkół i rodziców harcerzy; 6 I 2020 r. – IV Orszak Trzech Króli w Wojciechowie.

Zbiórka 30 marca
Najbliższa zbiórka w sobotę to zaproszenie dla wszystkich naszych harcerzy! Idziemy do lasu. Ale tym razem wyruszamy tam spod Szkoły Podstawowej w Palikijach. Zbiórka na godz. 14:00. Nakładacie odpowiednie ubrania (w sobotę ma być ciepło i slonecznie, ale harcerz zawsze jest przygotowany na najgorsze), dłuuuuuuugie skarpety (kleszcze uwielbiają Wasze gołe kostki ze stópkami, zamiast porządnych skarpet), w plecaku lub chlebaku możecie mieć coś do picia. Oczywiście skoro nie zapowiadają deszczu, to nie musicie brać płaszczy, kurtek, czy broń Boże, parasoli! Harcerz jednak w terenie jest przygotowany na każdą pogodę. A żeby nie być niemile zaskoczonym/-ą , ubiera się na tzw. cebulkę. Wiecie, co to znaczy?
Zbiórkę poprowadzi dh. Paweł, który będzie drużynowym w Palikijach. A że jest on zołnierzem, więc możecie spodziewać się paru ciekawych zajęć. Jak rozpalić ognisko bez zapałek? Jak się zakamuflować w terenie, jak zbudować sobie miejsce do przenocowania, jak opatrzyć ranę, albo jak odnaleźć się w terenie, kiedy zgubimy drogę. Inną sprawą jest to, że po ostatnim nocowisku okazało się, że jako harcerze od "Cichociemnych" nawiązaliśmy rewelacyjny kontakt z kimś, dzięki komu nasze druhny i nasi druhowie będą mogli mieć bliższy kontat z samolotami, spadochronami czy Wojskiem Polskim w ogóle.
Przybywajcie na zbiórkę. Zaporoszenie jest skierowane do wszystkich naszych harcerzy, nie tylko z Palikij. Czuwaj! 
Z kronikarskiego obowiązku trzeba napisać kilka slów o nocowisku w Szkole Podstawowej w Palikijach. Spotkalismy się tam z ogromną życzliwością Pani Dyrektor szkoły i Pana Andrzeja. Udział w nocowisku wzięli nasi harcerze ze szkół w Miłocinie, Palikijach, Markuszowie, Maszek i Wojciechowa. To miejsce, do którego z całą pewnością będziemy wracać! Chocby po to, żeby zrobić tutaj harcerskie ognisko. Zawiązały się na tym dwudniowym pobycie nowe znajomości, nowe przyjaźnie. Bo nocowisko, to trening przed wyjazdami na obóz, biwak, czy wycieczkę. Zanim wyruszymy w nasz harcerski bój, trzeba wiedzieć kogo i na co stać, by każda kolejna wyprawa była pelna radości, a wszyscy harcerze w całosci mogli wrócić do domu. Dziękujemy Wam za obecność, Pani Dyrektor i p. Andrzejowi za życzliwość, Rodzicom za dowiezienie i odebranie harcerzy oraz zgodę na pobyt poza domem. Wszyscy jesteście wspaniali! Czuwaj!
Marcowa, pierwsza w tym roku, wyprawa do lasu zaczęła się w pięknym, wiosennym słońcu. Zaczęliśmy zbiórkę o godz. 11:00 przy strażnicy OSP KSRG Wojciechów, by po przećwiczeniu musztry, udać się w kierunku Nałęczowa. Kolumna przemieszczała się sprawnie. Po drodze - wzdłuż naszej rzeczki - dotarliśmy do Wieży Ariańskiej, by po zrobieniu zdjęcia kontynuować nasz marsz. Kiedy wchodziliśmy do lasu, chwilę później mogliśmy podziwiać stado saren, które uciekało w niezbyt szybkich podskokach. Potem druhny znalazły całą kolonię rozkwitłych wiosennych kwiatów, a druhowie zrobili podejście pod naturalny wiadukt z powalonego drzewa przerzuconego ponad rozpoczynającym się wąwozem. No a później był buk Wojtek. Drzewo 130-140 letnie, które gdyby mogło mówić, opowiedziałoby nam zapewne o ostatnich latach zaborów i odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości. Chłopcy próbowali swoich sił w rozmowach przez krótkofalówki, a dziewczęta rozmawiały o harcerskich sprawach. Wspólnie omówiliśmy też potrzebę organizowania kolejnego nocowiska. Trzecie w tym roku zaplanowaliśmy w dniach 22-23 marca. Odbędzie się ono w szkole w Palikijach. Zbiórka w szkole o godzinie 16:00. Ponieważ to piątek, dozwolone jest zameldowanie się później. Nocowisko skończy się w sobotę około godz. 13:00-14:00. A co było dalej w lesie? Naszą leśną wizytę "u Wojtka" zakończyliśmy złożeniem meldunków i wymarszem w drogę powrotną. Kiedy dotarliśmy pod remizę, niebo było już ciemne i zaczęły padać pojedyncze krople deszczu. Kiedy odjechali ostatni harcerze, po kilku minutach zerwał się porywisty, silny wiatr i zaczął padać deszcz, a przez chwilę nawet deszcz ze śniegiem. Zaczęłismy więc naszą wyprawę wiosną, przy słońcu, a zakończyliśmy, docierając do domów, przy jesiennych szarugach. Mimo wszystko chyba było warto. Do zobaczenia na leśnych duktach, a póki co na marcowym nocowisku! Zapraszamy na nie naszych harcerzy z Maszek, Miłocina, Palikij, Bełżyc, Markuszowa, Józefowa nad Wisłą i Wojciechowa.
9 marca zbiórka o 11:00 przy remizie w Wojciechowie. Ubierzcie się dobrze! Idziemy do lasu. Na zbiórkę zapraszamy też tych, którzy dopiero się zapisali, ale i tych, którzy dzisiaj się nie zapisali, ale przemyśleli propozycje, i chcą być harcerzami. Możecie zabrać sobie coś do picia. Zbiórka potrwa około 2 godziny. A przy okazji wszystkim Druhnom z okazji Dnia Kobiet serdeczne życzenia od harcerzy chłopaków! Czuwaj!
Ponieważ wiosna rusza z kopyta nie tylko w przyrodzie, wzrasta również i nasza harcerska aktywność. W dniu wczorajszym otrzymaliśmy kolejny bardzo serdeczny list od pani Barbary - "Eli", Powstańca Warszawskiego - z podziękowaniami za kartki wysłane przez naszych harcerzy z nocowiska w Markuszowie. Wczoraj także w rozmowie z Panią dyrektor szkoły podstawowej w Palikijach ustaliliśmy, że pierwsza marcowa zbiórka harcerska w Palikijach odbędzie się w szkole, 6 marca (środa). Początek o godzinie 11:55.  Takie zbiórki oraz spotkanie w szkołach podstawowych w Wojciechowie i w Miłocinie w najbliższych dniach, nie później, niż do 10 marca. 27 lutego minęła 3 rocznica od złożenia przyrzeczenia harcerskiego przez druhny i druhów z Miłocina. Drużyna zawiązana w listopadzie 2015 r. formalnie istnieje więc już ponad 3 lata! Brawo! 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To również okazja do wspominania niektyórych Patronów naszych drużyn harcerskich. Szczególną okazją jest wspomnienie mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", który patronuje drużynie w Miłocinie. Dwa dni później, czyli 3 marca pamiętamy o rocznicy zaprzysiężenia "Zapory" jako Cichociemnego. Miało to miejsce w 1943 roku. W kwietniu zaplanowalismy udział naszych harcerzy w Marszu Zaporczyków i świętowaniu pamięci o naszych Bohaterach w Bełżycach. W Bełżycach powolutku rusza też odbudowa drużyny harcerskiej. Póki co stawiamy na silny zastęp. czas i ludzie pokażą, czy uda się to zadanie zrealizować. Na tę chwilę zainteresowane są cztery osoby. Czekamy na rozwój sytuacji w Józwefowie nad Wisłą. a lada moment wracamy do tematu w Markuszowie. W naszych szeregach witamy markuszowskich kandydatów do harcerstwa: Mikołaja N., Dawida W., Daniela K., Dominika P. i Kacpra P. Na początek to dobry skład! Witamy Was bardzo serdecznie! zapraszamy kolejnych chętnych na ścieżkę harcerskiej przygody! 
W marcu tego roku zaplanowany jest przyjazd Druha Naczelnika Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni" do Wojciechowa. Zapewne przyjedzie on do nas nie sam, ale z innymi instruktorami. Poświęcą nam dwa dni i będą nocować w Wojciechowie. Warto by pomyśleć o właściwym przygotowaniu do tego spotkania. Może by też nadrobić zimowe zaległości w remoncie naszej harcówki? Najbliższe nasze działania, to zbiórka w niedzielę, 3 marca. W związku z dużym zainteresowaniem harcerzy kolejną grą terenową, spotykamy się tego dnia o 16:00 przed wojciechowską remizą i... wyruszacie w trasę! Zadania przygotowały druhny z Maszek. One więc będą w I zespole. Pozostali podzieleni na grupy będą odszukiwać i trasę i zadania, aby ukończyć grę. Na 781034854 do soboty włącznie oczekujemy SMSa z informacją (imię, nazwisko) harcerzy, którzy stawią się na grę 3 marca. 
7 marca 1949 r. zamordowany przez komunistów w Warszawie po wyroku (rzekomo) polskiego sądu.
6 marca 1944 r. w Kurowie powieszony został przez Niemców jeden z Cichociemnych Żołnierzy Armii Krajowej, ppor. Stanisła M. Jagielski, ps. "Gacek". Powyżej krótka notka biograficzna.
Koniec ferii, czas wracać do pracy!
Jutro ostatni dzień ferii. Czas więc nie tylko wracać do szkoły, ale i podjąć pracę harcerską. Przed nami kilka istotnych wydarzeń, do których wypadało by się należycie przygotować. A są one szczególne. W marcu bowiem najprawdopodobniej odwiedzą nas przedstawiciele naczelnych władz Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni" z Druhem Naczelnikiem hm. Piotrem Gajewskim na czele. W kwietniu Marsz Zaporczyków. Maj, to Dzień Flagi Narodowej i Święto Konstytucji. Choćby z tej okazji warto doszlifować musztrę, żeby w czasie takich ważnych okoliczności "nie dać plamy". 
Dokończenie remontu harcówki w marcu. Prośba do rodziców naszych harcerzy o pomoc. Aby mieć w czym przetrzymywać materiały plastyczne, harcerskie, obozowe potrzebujemy też mebli. Jeśli w okolicach Wojciechowa ma ktoś na zbyciu zbędne meble - chętnie je nieodpłatnie przyjmiemy! Kolor nieważny. Będziemy je przemalowywać.
Ponieważ za progiem mamy już wiosnę, czas intensywniej myśleć o lecie. A skoro lato, to lipcowy obóz harcerski w Lginiu. Już trzeba to zaplanować, tym bardziej, że miejsc na obozie 1-14 lipca jest ograniczona ilość. Na obozie będą harcerze (i harcerki) z różnych drużyn harcerskich, nie tylko z Lubelszczyzny. Mamy już i od nas pierwsze wstępne deklaracje. Warto pamiętać, że uczestnicy obozu mają większą możliwość zdobywania stopni i sprawności harcerskich! 
Zbiórki. Czy pierwsza zbiórka marcowa może się odbyć w niedzielę 3 III, w godz. 16:00-18:00? Czekamy na Waszą sugestię. Pozostałe: 9, 16, 23 i 30 marca. Kto kupił namiot - prośba o informacje. Trzeba też zaplanować biwaki. 
Na najbliższe dwa tygodnie po feriach zaplanowane są spotkania harcerskie w szkołach w Wojciechowie, Miłocinie i Palikijach. W marcu kilkuosobowa delegacja harcerzy pojedzie ponownie do Markuszowa, aby rozeznać sprawę budowy tamtejszej drużyny harcerskiej.

Dzisiaj dzień Patrona harcerstwa - bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Urodził się on 22 stycznia 1913 w Chełmży, w rodzinie Ludwika Frelichowskiego (syna Jakuba i Franciszki z domu Łuczyk) oraz Marty z domu Olszewskiej (córki Wawrzyńca i Jadwigi z domu Maćkiewicz). Jego rodzice mieli sześcioro dzieci: Czesława, Leonarda, Stefana Wincentego, Eleonorę, Stefanię oraz Marcjannę Martę. Podstawowym źródłem utrzymania rodziny była piekarnia i cukiernia, prowadzone przez ojca. Błogosławiony wieku 9 lat został ministrantem. Po ukończeniu czterech klas szkoły powszechnej wstąpił w 1923 do ośmioklasowego męskiego Pelplińskiego Gimnazjum Humanistycznego w Chełmży. Na terenie gimnazjum działało kilka organizacji młodzieżowych, w tym Sodalicja Mariańska i harcerstwo. W czwartej klasie gimnazjalnej, dnia 26 maja 1927 został przyjęty do Sodalicji. W dniu 21 marca 1927 wstąpił do 2 Pomorskiej Drużyny Harcerzy im. Zawiszy Czarnego w Chełmży (Hufiec Toruń). 26 czerwca 1927 złożył przyrzeczenie harcerskie (krzyż harcerski L. 632 seria XXXII). W następnym roku, będąc już drużynowym, uczestniczył w zlocie środowiska chełmżyńskiego z okazji Dnia Harcerza. Drużynę prowadził do sierpnia 1931. W czerwcu 1931 w Chełmży zdał maturę, a jesienią wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. W seminarium prowadził ożywioną działalność w różnych organizacjach i kołach seminaryjnych: w ruchu abstynenckim, w akcji misyjnej i charytatywnej na terenie diecezjalnego Caritas. Był członkiem kręgu kleryckiego działającego w ramach Starszoharcerskiego Zrzeszenia Kleryków ZHP, a w latach 1933–1936 jego przewodniczącym. Sprawował opiekę nad drużynami harcerskimi działającymi w Pelplinie. Latem 1935 zorganizował wycieczkę i wyjazd harcerzy na Jubileuszowy Zlot Harcerstwa Polskiego w Spale. 14 marca 1937 przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa chełmińskiego Stanisława W. Okoniewskiego. Najpierw pełnił obowiązki sekretarza i kapelana biskupiego, a od 1 lipca 1938 wikariusza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Dał się poznać jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny. Jednocześnie pełnił funkcje kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP. Działał w Kierownictwie Wydziału Starszoharcerskiego Chorągwi, był redaktorem biuletynu „Zew Starszoharcerski”. W przededniu wybuchu II wojny światowej uczestniczył w Pogotowiu Harcerek i Harcerzy. 11 września 1939 został aresztowany przez Gestapo wraz z wszystkimi księżmi ze swojej parafii. Następnego dnia niemal wszystkich zwolniono, jedynie ks. S. W. Frelichowski pozostał uwięziony o jeden dzień dłużej. Prawdopodobną przyczyną tego była jego przedwojenna działalność w harcerstwie i silny wpływ na młodzież. Kilka dni później nastąpiły dalsze masowe aresztowania Polaków w Toruniu. W dniu 18 października 1939, wśród około 700 zatrzymanych osób, znalazł się także ks. S. W. Frelichowski. Uwięzionych osadzono w Forcie VII. 8 stycznia 1940 wraz z grupą ponad 200 więźniów został przewieziony do obozu przejściowego Zivilgefangenenlager Neufahrwasser w Gdańsku-Nowym Porcie, gdzie pracował m.in. przy uprzątaniu zniszczeń wojennych na Westerplatte, a po kilku dniach trafił do znajdującego się w stadium organizacji obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Duchowni należeli tam do najbardziej gnębionych grup. Na wiosnę 1940 wraz z grupą około 100 kapłanów został przeniesiony do oddziału obozu Stutthof, znajdującego się w położonej 20 km od Gdańska miejscowości Grenzdorf (Graniczna Wieś). 6 kwietnia 1940 powrócił do Stutthofu, a trzy dni później został wywieziony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. W połowie grudnia 1940 wszystkich księży z Sachsenhausen wywieziono do obozu w Dachau, który stanowił główne skupisko duchowieństwa z całej Europy, szczególnie z Polski. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską. Organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze i rozdzielał komunię. Na przełomie 1944/45 w obozie wybuchła epidemia tyfusu. Władze obozowe nawet nie próbowały z nią walczyć; poprzestały na odizolowaniu zarażonych baraków, ogrodzeniu ich drutem kolczastym i postawieniu straży. Ks. S. W. Frelichowski zaangażował się w pomoc chorym, udało mu się także zachęcić do tego 32 innych kapłanów. Podczas udzielania tej dobrowolnej pomocy chorym współwięźniom sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S. W. Frelichowskiego na widok publiczny, w wyłożonej białym prześcieradłem i udekorowanej kwiatami (!) trumnie. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało, Stanisław Bieńka, studiujący przed wojną medycynę, zdjął z twarzy pośmiertną maskę, w której też zagipsował jeden z palców prawej ręki. Drugi palec, zagipsowany tak, by przypominał jedynie kawałek kredy, zachował ks. Bernard Czapliński. Ks. Dobromir Ziarniak z diecezji gnieźnieńskiej zachował i przywiózł do Polski kostkę z jego palca. Postanowieniem prezydenta Bolesława Bieruta z 17 kwietnia 1948 został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi położone w walce o Demokrację i Niepodległość.
Czuwaj! Uwaga, druhny i druhowie! Jak pamiętacie, przed nami Dzień Myśli Braterskiej. Jest informacja na facebooku, żeby dnia 22 lutego dostarczyć do dh. Andrzeja kartki, które wyślemy do zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich w Polsce. Z posiadanych informacji wiemy, że 3 kartki zostaną wykonane przez harcerzy z Maszek. Stąd prośba, by harcerze z Miłocina, Palikij i Józefowa nad Wisłą również zrobili chociaż po jednej kartce. Szczegóły u dh. Andrzeja.  Uwaga na zmianę! Poświęcenie i zawieszenie obrazu Patrona Harcerstwa - bł. ks. phm. Stefana Frelichowskiego przełożone zostało na kwiecień. Być może przy tej wielkiej okazji uda nam się zrobić ognisko harcerskie z zaproszonymi Gośćmi. Nocowisko w Markuszowie.

Po niezwykle interesującym nocowisku w Józefowie nad Wisłą, z bardzo rozbudowanym programem, w tym spotkaniem z przedstawicielami służb mundurowych: Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej i Wód Polskich, oraz zajęciami z rękodzieła, nauką ratownictwa lodowego, zabawami na sztucznym lodowisku itp. harcerze z gminy Wojciechów i Józefowa nad Wisłą wzięli udział w nocowisku w Markuszowie.

Dwa dni spędziliśmy w Szkole Podstawowej im. Jana Pocka, poety ludowego, w Markuszowie. Było przygotowywanie posiłków, dyżury ze szczotką i MOPem, nocne i dzienne rozgrywki w ringo i w siatkówkę, wspólne śpiewanie piosenek harcerskich z akompaniamentem gitarowym wójta gm. Markuszów, nocne rozmowy harcerek na korytarzu szkolnym, musztra, uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. oraz spotkanie z miejscowymi Księżmi. Czuwała nad nami Pani dyrektor szkoły a cały personel szkolny okazał nam wielką zyczliwość.

Serdecznie wszystkim dziękujemy! 
Ferie zaczęliśmy nocowiskiem w Markuszowie. Zarówno wójt gminy Pan Leszek Łuczywek, jak i dyrektor miejscowej szkoły podstawowej Pani Jolanta Grygiel oraz cały personel szkolny przyjęli nas bardzo serdecznie. Ciastem poczęstowały nas też członkinie Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Harcerze bardzo serdecznie dziękują za gościnę. mamy nadzieję, że wkrótce ruszy w Markuszowie drużyna harcerska i zaczniemy odbudowywać Harcerstwo na Ziemi Jana Pocka.  


Ruszyły przygotowania do III Międzynarodowego Przeglądu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, oraz Międzynarodowych Mistrzostw Polski Harcerzy w Ringo. Zapewne, jak w roku poprzednim, kiedy szczęśliwie udało nam się "trafić" dawcę szpiku dla osoby chorej, zorganizujemy kolejną rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego. Wszystko w ramach XVI edycji Dnia Solidarności Społecznej. Ale póki co, harcerzy, oraz przyjaciół harcerstwa zapraszamy do przygotowań swojego udziału w Przeglądzie Piosenki. Odbędzie się on 15 czerwca przy Wieży Ariańskiej w Wojciechowie. Mistrzostwa w ringo albo na boisku szkolnym, albo w sali gimnastycznej - zależnie od pogody. Już teraz zapraszamy przedstawicieli innych organizacji harcerskich i skautowych do prezentacji swoich talentów śpiewaczych. Pamiętajcie: kiedy harcerz śpiewa, milkną nawet drzewa! Szczególnie, kiedy spiewa .... ładnie. Na zdjęciu solistka Nina z naszej druzyny w Miłocinie. Akompaniament - Druny z lubelskiej drużyny ZHR. 
Azymut Markuszów
Uwaga harcerze! Przed nami kolejne nocowisko. Tym razem jedziemy do bardzo ciekawego miejsca, jakim jest miejscowość Markuszów w pow. puławskim. Zapewne niektórzy z Was słyszeli o poecie Janie Pocku. Jadąc do Markuszowa, będziecie mogli zobaczyć też jego pomnik w centrum miejscowości. Nocowisko rozpoczynamy w najbliższą niedzielę zbiórką o godzinie 11:30 w Szkole Podstawowej w Markuszowie. O godzinie 12:00 uczestniczymy w mszy świętej w miejscowym kościele (idziemy pieszo, w mundurach i z proporcami). Razem z nami do kościoła pójdą Pan Leszek Łuczywek, wójt gminy Markuszów, Pani Dyrektor szkoły oraz kandydaci do harcerstwa, uczniowie z Markuszowa. A co w czasie nocowiska? Na pewno będzie musztra harcerska, śpiewanie piosenek harcerskich (ale i Wasza ulubiona o „robalu” także), będzie gawęda przy świeczowisku, pogramy w ringo, w planach są też gry planszowe, porozmawiamy o harcerskich planach na ten rok – obóz harcerski w lipcu w Wielkopolsce, biwaki, nocowiska. Zaplanowaliśmy też obejrzenie kolejnego filmu.
Jest szansa, że w przyszłości dzięki uprzejmości Pana Wójta i Pani Dyrektor harcerze będą mogli częściej zaglądać do gminy Markuszów. A atrakcji w okolicy jest kilka! Także z możliwością biwakowania pod namiotami i pobytem nad wodą! Zainteresowani zdobywaniem kolejnej sprawności niech przejrzą w internecie jaką sprawność (jakie sprawności) chcą zdobyć do końca roku szkolnego. Co zabieracie na nocowisko? Mundur, śpiwór, małą poduszeczkę (jaśka), miękkie obuwie, metalowy lub plastikowy kubek, niezbędnik (może być osobno widelec, nóż i łyżeczka do herbaty), ręcznik i przybory do mycia, dres do spania, Notatnik harcerski i długopis, śpiewnik harcerski (kto posiada), ulubioną grę planszową, dobry humor i …to chyba wystarczy! Reszta, jak zwykle! Koszt nocowiska (jedzenie) 8 zł/osoba. Nocowisko w Markuszowie kończymy w poniedziałek około południa. Gdyby były problemy z odbiorem przez rodziców, trzeba dać znać dh. Andrzejowi. Wjazd na parking szkolny za przedszkolem i placem zabaw.
Do zobaczenia w Markuszowie!
Poniżej ledwie kilka migawek bardzo ciekawego nocowiska w Józefowie nad Wisłą. Było spotkanie ze strażakiem, policjantem, żołnierzem Wojska Polskiego i przedstawicielem PP Wody Polskie, szkolenie przeprowadzone przez instruktorów Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego, było "wyplatanie" serduszek w ramach rękodzieła artystycznego, były tańce, wspólne śpiewanie piosenek harcerskich, było ognisko z władzami OSP KSRG Józefów nad Wisłą i Panem Burmistrzem Józefowa, była msza święta za harcerzy i młodzież strażacką w miejscowym kościele. Tym razem harcerze mieli stoły zastawione przez Gospodarzy (Ania i Tomek, serdeczne dzięki!) - było podane i pozmywane. Była nauka ratowania osób, które wpadły do przerębli, no i było prawdziwe lodowisko do dyspozycji harcerzy! Zanim co niektórzy dojechali - było też kilka przygód. Dobrze, że GPS nie wyprowadził nas kilkakrotnie w pole, tylko do lasu w nocy. To się nazywa mieć szczęście! Bardzo serdecznie dziękujemy też zaangażowanym Paniom z domu kultury i stowarzyszenia. Jesteście wielcy!
Orszak Trzech Króli w Wojciechowie

Po raz trzeci przez Wojciechów przeszedł Orszak Trzech Króli. Tym razem dzięki zaangażowaniu wielu fantastycznych osób, nasz Orszak miał znacznie bogatszy repertuar. Był koncert kolęd w wykonaniu trzech zespołów wokalnych - także gości z sąsiedniej gminy, postacie orszakowe po raz pierwszy kreowane były przez dorosłych, a nie przez harcerzy, jak dotąd. Niepowtarzalna atmosfera, podkreślona tym, że w role dwóch królów wcielili się dwaj wiceprzewodniczący Rady Gminy. Orszak przeszedł w towarzystwie Wójta naszej gminy, zabezpieczany przez strażaków z trzech jednostek oraz karetkę Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego z Poniatowej (https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Ratownictwa-Polskiego-1188722627921946/).

Po Orszaku, który przeszedł nową trasą, w porównaniu do tych poprzednich, dzięki zaangażowaniu wielu osób spotkaliśmy się w remizie OSP KSRG Wojciechów na smakowaniu ciasta, przygotowanego przez rodziców naszych harcerzy oraz uczestników Orszaku. Tym razem więc nie było tradycyjnego spotkania świąteczno - noworocznego harcerzy, ale atmosfera nowego wymiaru spotkania, poszerzonego o władze gminy, uczestników Orszaku oraz Gości spoza naszej gminy chyba równie dobrze się przyjęła.

Za niespełna rok kolejny Orszak Trzech Króli na Ziemi Wojciechowskiej. Bardzo serdecznie zachęcamy harcerzy, rodziców naszych druhen i druhów, oraz wszystkich Przyjaciół Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni" do wsparcia organizacji Orszaku oraz do uczestnictwa w tych największych na świecie jasełkach! Do zobaczenia!
Do końca stycznia uzupełniamy naszywki sprawności na mundurach, oraz oznaczenia stopni harcerskich (belki, gwiazdki) i naramienniki w barwach drużyny. Poprzez SMS na 781 034 854 podajecie swoje imię i nazwisko, ilość brakujących naramienników w barwach drużyny, posiadany stopień harcerski i przyznane sprawności harcerskie, ale tylko te, których jeszcze nie naszyliście na rękaw munduru! Zgodnie z Waszym zapotrzebowaniem zostaną one zamówione i na zbiórce w połowie lutego rozdysponowane. Ponieważ nie posiadamy środków własnych z racji braku wpłaconych składek harcerskich, za wszystko płacicie przy odbiorze! Jeśli ktoś z Was woli dokonać zakupów samodzielnie (zgodnie z przyznanymi stopniami i sprawnościami!), oczywiście możecie to zrobić. Wówczas NIE WYSYŁACIE SMSa ! Ceny gwiazdek, belek, naramienników, sprawności dostępne są w internecie. Podobnie adresy składnic harcerskich, gdybyście woleli dokonywać zakupów osobiście, również w Lublinie. Wpisujecie w google SKŁADNICA HARCERSKA i świat stoi dla harcerza otworem! Osoby, które nie dokonają zakupów osobiście (w sklepie lub przez internet) albo do 31 stycznia nie zgłoszą brakujących oznaczeń SMSem - zamykają temat swoich harcerskich zdobyczy.  Kandydaci do harcerstwa dokonują zakupu na tych samych warunkach. Albo osobiście z rodzicami, albo przez zamówienie SMSem. Mundur jest obowiązkowy przed dniem złożenia przyrzeczenia harcerskiego - jednakowy, zielony (wzór ZHR) dla harcerek i harcerzy. Pamiętajcie o uzgodnieniu zakupów z rodzicami! Czuwaj!
Ważne sprawy organizacyjne
Kochane druhny i szanowni druhowie, powolutku zbliżamy się do końca stycznia, a wielu z Was nie uregulowało dotąd składek harcerskich za ubiegły rok! Być może to przeoczenie, ale przypominanie niewiele Wam pomogło. Czas zobowiązanie zrealizować. Zaplanowaliśmy składki po 10 złotych za miesiąc, a składki obowiązują od września 2018 roku. Z tych składek po pierwsze powinniśmy odprowadzić składkę do naszego Naczelnictwa, bo w efekcie dzięki temu będzie nam łatwiej potem korzystać ze wsparcia finansowego naszej Organizacji, a po wtóre była mowa o tym, że składki to pieniądze na sprzęt biwakowo-obozowy i zakup sprawności. Mamy nawiązany kontakt z firmą produkującą koszulki z nadrukami , a to też planowaliśmy. Aby uniknąć narastania Waszego zobowiązania wobec Drużyny i żebyście mogli korzystać z bezpłatnych nocowisk, bo mając pieniądze, możemy kupować za nie picie i jedzenie na nocowiska, musicie wpłacić te składki. Obecnie w Jysk są do kupienia namioty 3-osobowe po 150 złotych. Dobrej jakości jak za takie pieniądze. Jeśli więc uwzględnimy, że 15 osób wpłaciłoby po 10 zł miesięcznie za okres wrzesień-styczeń, to mamy 750  złotych. To mamy już (w teorii) aż 5 namiotów i możliwość biwaku całej drużyny!  A to zapewnia biwakowanie letnie (od maja do września) nawet 15 harcerzom. Uwzględniając, że niektórzy posiadają namioty własne, cała drużyna może wybierać się na biwak już w maju! Ale w rzeczywistości nie może, bo .... brak uregulowanych składek, to brak namiotów. A cóż z harcerską przygodą bez nocowania w namiotach pod czarnym niebem nocy?...
Pomyślcie.
Kolejnym ważnym wizerunkowo tematem jest zakup koszulek w barwach drużyny. Umawialiśmy się, że na chłodniejsze dni, ale i na te ciepłe, na zbiórki, czy inne mniej oficjalne spotkania, harcerki i harcerze będą nosić T-shirty w barwach chusty. To świetnie załatwia nasze wyjazdy, spotkania i zbiórki w okresie upałów. A jednocześnie buduje i podtrzymuje jedność danej drużyny, bo mimo braku munduru, każdy widzi, z której drużyny jest druhna, czy druh. Od stycznia tego roku obowiązuje konieczność zakupu takiego T-shirta! Mówiliśmy o tym od wielu miesięcy, więc z całą pewnością było bardzo dużo czasu na zrealizowanie tego zadania. W upalne dni, jeśli ktoś takiej koszulki mieć nie będzie - obowiązuje go pełne umundurowanie, włącznie z butami. Przy okazji po raz kolejny wspominamy o sprawach Regulaminu mundurowego. Kiedy dziewczęta występują oficjalnie w mundurach powinny mieć spięte włosy. Taka jest zasada we wszystkich "służbach mundurowych".
Do Józefowa nad Wisłą na nocowisko zgłosili się: Nina, Jasiek, Kinga, Martyna, Oliwier i Mateusz plus dwie miejscowe Druhny. Razem z dh. Andrzejem będzie nas więc 9 osób. Mało. Od dwóch kolejnych osób otrzymaliśmy informacje, że chorują. Od jednej, że nie może. A co z resztą? Warto rozważyc starą zasadę, że harcertswo jest dla wszystkich, ale nie wszyscy muszą być harcerzami...
Umawiamy się więc, że od maja robimy biwaki weekendowe, a w wakacje może i na tygodniu. Udział w nich będą brać wyłącznie ci harcerze i te harcerki, którzy mają własny namiot. Przypominam: w Jysk za namiot 3-osobowy trzeba zapłacić tylko 150 złotych! Kuchnia, gary, miski, wiadra - to mamy na stanie! Czuwaj!
W dniu dzisiejszym opłacone zostało przedłużenie funkcjonalności naszej domeny "harcerstwo.eu". Dzięki temu przez kolejny rok harcerze, ich rodzice i przyjaciele naszego środowiska i Organizacji "Cichociemnych" będą mieli dostęp do informacji o naszym działaniu. Aby zaktywizować poszczególne drużyny i rodzące się środowisko harcerskie w Józefowie nad Wisłą, założone też zostały skrzynki e-mail: dla Wojciechowa (wojciechow@harcerstwo.eu), Miłocina (milocin@harcerstwo.eu), Palikij (palikije@harcerstwo.eu) i Józefowa nad Wisłą (jozefow@harcerstwo.eu). Wciąż aktualna i czynna pozostaje skrzynka poczty elektronicznej harcerska@poczta.pl . Osoby funkcyjne w poszczególnych miejscowościach prosimy o odbiór haseł dostępu do skrzynek. 

Bardzo ważna informacja, ale i zachęta: Drogie Druhny i Szanowni Druhowie, zaglądajcie i korzystajcie ze strony internetowej naszej Organizacji www.cichociemni.org.pl To tam po kliknięciu w zakładkę HARCERSTWO otworzy się lista bardzo ważnych i wyczerpujących linków do najważniejszych informacji, w tym: Regulaminy, Stopnie Harcerskie itp. Profil naszej Organizacji (ogólnopolski) znajdziecie też na facebooku. Kandydaci do naszej Harcerskiej Organizacji "Cichociemnych", ale też harcerki i harcerze znajdą w tych miejscach wszelkie niezbędne i bardzo ciekawe informacje oraz przepisy nas dotyczące. Korzystajcie! Zaglądajcie! Czuwajcie!
Pilne!
Harcerki i harcerzy, którzy planują wziąć udział w nocowisku w Józefowie nad Wisłą bardzo prosimy o pilne potwierdzenie chęci wyjazdu. Czekamy na Wasze zgłoszenie SMSem najpóźniej do wtorku do godziny 16:00 włącznie! Termin nieprzekraczalny.
Pamiętajcie, że taki wyjazd wymaga pewnych uzgodnień i zaplanowania. Chodzi o ilość materaców, ilość materiałów niezbędnych do prac rękodzielniczych. Prosimy o poważne podejście do tej prośby. Mile widziane jest też zgłaszenie się na wyjazd do Markuszowa! Czuwaj!
Wojciechów - diecezjalne miejsce spotkań harcerzy!
Plan działań na najbliższe tygodnie. Dzisiaj, 19 stycznia, reprezentacja harcerzy bierze udział w gminnym spotkaniu świąteczno-noworocznym w Szkole Podstawowej . Wciąż otwarta jest lista uczestników tego spotkania. 26 stycznia wyjeżdżamy na nocowisko do Józefowa n. Wisłą. 2 lutego zbiórka o godz. 16:00 w Wojciechowie. 10 lutego wyjeżdżamy na nocowisko do Markuszowa. Razem z nami będą w nocowisku uczestniczyć chętni do harcerstwa z miejscowej szkoły podstawowej. Naszym zadaniem jest wprowadzenie ich w tajniki życia harcerskiego. Kolejna zbiórka to 16 luty, godz. 10:00. Robimy kartki na Dzień Myśli Braterskiej. 23 lutego uczestniczymy w uroczystej Mszy świętej w kościele w Wojciechowie. Poświęcony wtedy będzie obraz bł.ks.phm. Stefana W. Frelichowskiego, Patrona Harcerstwa podarowany naszym harcerzom przez ks. Dominika z Torunia, instruktora i kapelana ZHP. To pierwszy Jego obraz w naszej archidiecezji! Ta uroczystość będzie nazajutrz, po Dniu Myśli Braterskiej. Być może będziemy gościć harcerzy z innych organizacji harcerskich! 2 marca zbiórki w zastępach. Harcerze robią loga, totemy, herby... swoich zastępów do naszej harcówki. Prosimy o liczny i niezawodny udział w tych spotkaniach wszystkich naszych harcerzy z Wojciechowa, Bełżyc, Palikij, Miłocina, Józefowa nad Wisłą i Maszek. 
Azymut nocowiska!
Kochani, ponieważ czas nie zna próżni, a harcerze nie mogą siedzieć bezczynnie, przed nami dwa nocowiska. W Józefowie nad Wisłą (gościć nas będą strażacy OSP KSRG Józefów n. Wisłą) w dniach 26-27 stycznia m.in. pokazy i ćwiczenia ratowania osób tonących na lodzie, rękodzieło artystyczne, przyrzeczenie naszej druhny z tworzącego się tam zastępu harcerskiego i kilka innych atrakcji. W ferie, 10/11 lutego kolejne w tym roku nocowisko, tym, razem w Szkole Podstawowej w Markuszowie. To spotkanie to efekt rozmowy harcerzy z wójtem gminy Markuszów podczas.... spotkania wigilijnego i przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w Nałęczowie. Najblizszy nam termin wydarzenia, w którym mogą wziąć (i chyba powinni) nasi harcerze, to spotkanie świąteczno-noworoczne w sobotę, 19 stycznia w Wojciechowie, z udziałem m.in. władz naszej gminy. Druhny i druhów proszę o potwierdzenie udziału w każdym z tych wydarzeń SMS ! Wpisujecie swoje imię i nazwisko, oraz odpowiednio: Wojciechów, Józefów, Markuszów lub tylko jedną albo dwie miejscowości, jeśli nie możecie być na więcej. Koszt nocowiska to około 8-10 zł od osoby. Transport we własnym zakresie. Jeśli ktoś ma wolne miejsce w aucie rodziców, to prośba o SMS, ale jeśli ktoś nie ma możliwości dojazdu, także prośba o SMS do dh. Andrzeja.
III Orszak Trzech Króli 
Orszak Trzech Króli, to w naszej gminie już wydarzenie. W tym roku wzięli w nim udział przedstawiciele ... 11 parafii! Na zdjęciach poniżej przypomnienie koncertów. Zdjęcie powyżej, to zakończenie Orszaku. Te uliczne jasełka zgromadziły w tym roku dużą grupę mieszkańców gminy Wojciechów i gości, ale byli z nami obecni także wójt naszej gminy Artur Markowski, przewodniczący Rady Gminy Michał Sumiński i radni Stanisław Kamela (król Kacper) i Grzegorz Piróg (Herod). Zabezpieczenie medyczne zapewnił nam zespół karetki Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego z Poniatowej. Bezpieczeństwa na drogach strzegli strażacy z OSP KSRG Wojciechów, OSP Ignaców, OSP Wojciechów Kol. Pierwsza, OSP Sporniak, który również zabezpieczył nagłośnienie koncertu.
Orszak Trzech Króli za nami
Już po raz trzeci przez Wojciechów przeszedł Orszak Trzech Króli. I po raz trzeci zapraszaliśmy do zaangażowania w jego przygotowanie a potem wzięcia w nim udziału nasze druhny i druhów. Ten Orszak był szczególny, bo po raz pierwszy nasi harcerze wystąpili w barwach Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni".
W Orszaku zobaczyliśmy naszych harcerzy z Miłocina, Maszek, Wojciechowa i Józefowa nad Wisłą. Nasze druhny i druhowie wsparli działania związane z wydawaniem orszakowych koron, śpiewników, naklejek oraz kwestę do puszek. Pieniądze zebrane do puszek kwestarskich zostaną przeznaczone na wsparcie wypoczynku dzieci z rodzin ubogich. Po Orszaku, tradycyjnie, spotkaliśmy się w remizie OSP KSRG Wojciechów z uczestnikami Orszaku. 
Wszystkim Instruktorom, Harcerzom, Zuchom z Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni" z Lubelszczyzny i całej Polski, Rodzicom naszych harcerzy i zuchów, Sponsorom, Przyjaciołom naszej Organizacji oraz wszystkim Ludziom Dobrej Woli składamy życzenia radosnych, szczęśliwych świąt Bożego Narodzenia. Niech towarzyszy nam wszystkim wzajemna dobroć i życzliwość. Nieśmy we współczesny świat harcerską energię, oraz przypominajmy, że człowiek służąc Bogu, Ojczyźnie i ludziom realizuje Boży Plan Zbawienia. Szczęśliwych świąt  wszystkim Harcerzom na całym świecie! Gloria in excelsis Deo! 
Kochani, serdecznie zapraszamy was do zaangażowania w przygotowanie i udział w Orszaku Trzech Króli w Wojciechowie. To już trzecuia edycja naszych ulicznych jasełek! We wszystkich byliśmy, jako harcerze, obecni, odgrywając zawsze istotną rolę. Niech i w tym roku nie zabraknie w Orszaku harcerzy i Waszych rodziców, oraz innych domowników. Proszę o SMSy lub telefony w sprawie dorocznego spotkania harcerzy z rodzicami i zaproszonymi gośćmi na poorszakowym spotkaniu świąteczno-nowoworcznym. Kto może przynieść ciasto, kto może przynieść coś do picia na wspólny stół. Przy stole nie musi być nas dużo. Ale wszyscy powinniśmy się czuć u siebie, bo w Harcerstwie stanowimy jedną wielką rodzinę. W czasie tego świątecznego spotkania dowiecie się o letnim obozie, który dla zuchów zaplanowany jest na 1 - 7 lipca, a dla harcerzy 1 - 13 lipca. Obóz jest organizowany dla całej naszej Organizacji. Współtworząc HO "Cichociemnych" będziemy mogli nauczyć się praktycznej współpracy i będziemy mogli poznać naszych harcerskich i organizacyjnych Przyjaciół z innych części Polski. 
Plan działań na okres przedświąteczny
Druhny i Druhowie! Przed nami jeden z najpiękniejszych okresów w roku kalendarzowym. Święta Bożego Narodzenia! Któż z nas nie lubi tego szczególnego czasu, kiedy - jak mawia tradycja - nawet zwierzęta mówia ludzkim głosem. Nie może więc ten piękny czas przejść obok harcerzy niepostrzeżenie. By jednak nie było to kolejne "świeckie" święto, my, harcerze z Harcerskiej Organizacji "Cichociemni" na Lubelszczyźnie włączamy się myślą i działaniem w przeżywanie tych dni pełnych nadziei, wiary i miłości. Oto nasz harcerski kalendarz ostatnich dni w 2018 roku:
19 grudnia (środa) przyjmujemy Betlejemskie Światło Pokoju od naszych harcerskich Braci z ZHP z Lublina. Na wyjazd są 4 miejsca w samochodzie. Gdyby któryś z rodziców harcerzy zechciał wesprzeć wyjazd własnym autem, to możemy zabrać więcej harcerzy. Decyduje kolejność zgłoszeń! Wyjeżdżamy około godziny 16:00. Planowany powrót około godz. 17:15. O godz. 18:00 tego samego dnia kolejne spotkanie Komitetu Organizacyjnego Orszaku Trzech Kroli w Wojciechowie. Zapraszamy przedstawicieli "Cichociemnych"! To spotkanie w remizie OSP KSRG Wojciechów.
20 grudnia (czwartek), w godzinach 16:00 - 20:00 w harcówce kontynuacja prac remontowych. Szpachlowanie dziur, malowanie sufitu i stawianie ścianek działowyuch plus obsadzenie futryn drzwi wewnętrznych, jeśli sie uda. Wtedy też czyszczenie i malowanie drzwi wewnętrznych do mniejszego pomieszczenia. Do tych działań zapraszamy każdego, kto muruje, maluje, potrafi ruszać drucianą szczotką i pędzlem. 21 grudnia (piątek) to zaproszenie dla harcerzy na wyjazd do Nałęczowa. Jak w roku ubiegłym zostaliśmy zaproszeni przez NCK i organizatorów Wigilii Miejskiej. W tym roku nie powinno tak padać, jak rok wstecz. Wkładamy mundury i cieple kurtki. Pamiętajcie o rogatywkach lub beretach! 22 grudnia (sobota) dalsze prace w harcówce. Działania, jak w czwartek. Zapraszamy na godzinę 10:30 do godz. 13:00. 23 grudnia (niedziela) to zaproszenie wszystkich harcerzy na wieczorną Mszę św. do Wojciechowa. Oczywiście w mundurach. Po tej Mszy przekażemy Betlejemskie Światło Pokoju mieszkańcom Ziemi Wojciechowskiej. Niech i tego dnia nie zabraknie nikogo z Was! To Światło zapalone w miejscu narodzin Pana Jezusa dzięki harcerzom dociera do najróżniejszych zakątków świata. Niech trafi i do Waszych domów.
Przed nami koniec roku kalendarzowego. Nie jest to jednak koniec naszej harcerskiej pracy! Cóż więc jeszcze przed nami w tym roku? Tradycyjnie już pojedziemy do Lublina, by przyjąć, a następnie przekazać ludziom dobrej woli w gminie Wojciechów i w Nałęczowie Betlejemskie Światło Pokoju. Do tego wydarzenia w sposób szczególny zapraszamy też zuchów i harcerzy, którzy spotykają się w szkole podstawowej w Maszkach. Bądźcie z nami w tym pięknym czasie! Również w grudniu otwarcie harcówki w Wojciechowie. Będzie nam ona służyła w pracy wychowawczej i przygodzie. A co w następnym, nowym roku? Styczeń, to Orszak Trzech Króli i świąteczno-noworoczne spotkanie "Cichociemnych", rodziców i władz gminnych. 1. WDH "Wieża" im. por. M. Garczyńskiego "Skała" będzie obchodziła swoje święto drużyny. W lutym zaplanowaliśmy II kurs funkcyjnych, grę terenową i nocowisko, poświęcenie obrazu bł. ks. phm. Wincentego Frelichowskiego oraz po raz kolejny wysyłanie kartek z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Marzec, to święto 2. MDH "Struga" im. mjr. H. Dekutowskiego "Zapora"  i następne nocowisko. Na kwiecień zaplanowaliśmy udział naszych harcerzy w Marszu Zaporczyków, oraz III kurs funkcyjnych. W maju weźmiemy udział w poświęceniu Krzyża Niepodległości w Wojciechowie, oraz zorganizujemy III Międzynarodowy Festiwal Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, ognisko i nocowisko międzynarodowe. Koniec roku szkolnego i czerwiec, to asysta harcerska w mundurach w procesji Bożego Ciała a następnie III Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Harcerzy w Ringo. W wakacje obóz harcerski organizowany przez nasze Naczelnictwo. W lipcu także Letni Złaz Harcerski na Lubelszczyźnie. W sierpniu tradycyjnie uczcimy rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, oraz Dzień Wojska Polskiego. Rok szkolny we wrześniu to po raz trzeci pielgrzymka harcerzy z Wojciechowa do Wąwolnicy i następny kurs funkcyjnych. Październik, to 80 rocznica niemieckiego mordu w Szczuczkach i II kwesta na renowację grobów polskich na Białorusi. W listopadzie upamiętnimy 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Grudzień, to kolejne przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Zbiórki stałe, to soboty. Inne wydarzenia na bieżąco.
Ponieważ nie udało nam się obsadzenie drzwi, sobotnie prace 1 grudnia  zostają odwołane! Nie da się zrobić niczego bez załatwienia kwestii drzwi. Jest zbyt zimno, by narażać kogokolwiek na przeziębienia, a i ani malowanie, ani tapetowanie się nie uda w takich temperaturach. Na jutro, sobotę 1 grudnia zapraszamy więc wyłącznie tych, którzy pomogą nam obsadzić futrynę drzwi wejściowych. Po tej czynności drzwi nie mogą być założone natychmiast. Stąd cała praca będzie przesunięta o tydzień. A co przy tym dobrego? Dzięki się i handlowej "Stokrotka" było możliwe zakupienie wszystkiego, co jest niezbędne, by mieć harcówkę! Po zamknięciu drzwi wejściowych, na oddanie harcówki do użytku potrzebujemy 5 osób , które poświecą na pracę po 5 godzin każda. Zapraszamy za tydzień. 
_________________________________________

Czuwaj! Uwaga harcerze! Serdecznie zapraszamy Waszych tatusiów do pomocy przy remoncie harcówki na najbliższą sobotę. Zaczniemy ok. godz.10:00. Skończymy, kiedy Wasi rodzice stwierdzą, że czas kończyć. Kiedy tato któregoś z Was będzie się wybierał, aby pomóc, niech się ubierze w robocze ciuchy i jeśli ktoś ma w domu wiertarkę (najlepiej z udarem) i wiertła niech ze sobą zabierze!!! Będziemy przykręcać lampy sufitowe, murować ściankę aby wydzielić pomieszczenie na WC i wiatrołap, szczotką na wiertarce czyścić drewniane drzwi do malowania, może malować meble, które nam posłużą w harcówce. Praca będzie dla 4 panów. Na pewno będzie jedna mama. Jeśli będą harcerze, będziecie mogli zacząć oklejać ściany gazetami. Rodziców, którzy zechcą pomoc przy tych pracach prosimy o SMSa kto i od której do której będzie mógł pomóc, oraz na czym zna się najbardziej. Pozwoli to rozplanować pracę, żeby wszystko zrobić sprawnie. Kto potrafi tynkować, malować ściany, czyścić drzwi drewniane do malowania, poczyścić stare meble do pomalowania - bardzo nam się przyda. Nie mamy niczego, co można położyć  na betonową podłogę! Jeśli ktoś  może  nas wesprzeć  wykladziną podłogową przyjmiemy z wielką radością! Kawa i herbata jest, ale trzeba zabrać ze sobą kubek metalowy albo menażkę czy manierkę. Przybywajcie! 
Ponieważ w sobotę, 24 listopada będą wstawiane drzwi do harcówki, nie da się zrobić zbiórki. Wszyscy harcerze mają więc zadania domowe! Do notatnika harcerskiego wkleić, zapisać informacje o bł. ks. phm. Wincentym Frelichowskim. Będzie to przydatne! Do tego każdy wklei lub przepisze teksty trzech piosenek harcerskich: 1. Harcerski krzyż, 2. Bratnie słowo sobie dajem oraz 3. Świetlany krzyż/Idziemy w jasną. Wszystkie piosenki do odsłuchania na YouTube. Ok. 15:00 gdyby tato któregoś z Was mógł pomóc przy drzwiach niech da znać SMSem. Trzeba będzie mieć ubranie robocze! 
Dąb Niepodległości w Wojciechowie
100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę na trwałe zostało wpisane w wojciechowską kronikę pamięci. Niestety słaby odzew mieszkańców na postawienie Krzyża Niepodległości nie poskutkował takim jej upamiętnieniem (Krzyż postawiony zostanie w 2019 roku), ale kolejne pokolenia mieszkańców Ziemi Wojciechowskiej otrzymały w spadku po nas inny, naturalny, pomnik naszej pamięci o tym wielkim polskim jubileuszu.
Harcerze z gminy Wojciechów - inaczej, niż dorośli - pozostawili po sobie ślad, który z czasem nie tylko, że nie będzie niszczał, ale wręcz będzie piękniał, by przypominać o 2018 roku, kiedy naród polski świętował 100 lat od chwili, gdy Polska wórciła na mapy Europy i świata. Harcerski Dąb Niepodległości mierzy sobie obecnie około 3 metrów wysokości i rośnie na prywatnej posesji w Wojciechowie (nr 98 A), w najstarszej części wsi. To gwarantuje drzewu bezpieczny rozwój i odsuwa niebezpieczeństwo, że zanim stanie się dorodnym drzewem, zostanie ścięte i przeznaczone na deski. Nasz dąb z całą pewnością będzie bezpieczny do czasu, kiedy zafunkcjonuje w powszechnej świadomości ludzkiej, jako pomnik 100-lecia odzyskania niepodleglości przez naszą Ojczyznę, a biologicznie jego wycięcie będzie wymagało niezbędnych pozwoleń leśników, czy szerzej osób odpowiedzialnych za drzewostan w gminie Wojciechów.
Wojciechowski Dąb Niepodległości dopiero późną wiosną, ale jeszcze przed świętem konstytucji 3 Maja i Świętem Flagi Narodowej, zostanie wyeksponowany, być może ogrodzony i stosownie oznaczony tabliczką umieszczoną na kamieniu. Prawdopodobnie nie tak, jak obecnie w pobliżu, ale w bezpośredniej bliskości naszego Dębu Niepodległości stanie maszt flagowy, aby już od ulicy można było dostrzec to miejsce. W Wojciechowie, wsi będącej siedzibą władz gminnych jest to jedyny dąb który nosi imię Dąb Niepodległości. I jako taki powinien i będzie właściwie potraktowany.
O drzewo stanowiące swoisty pomnik jubileuszu 100-lecia niepodległości odzyskanej w 1918 roku troszczą się druhny i druhowie z 1. Wojciechowskiej Drużyny Harcerskiej "Wieża" im. cc. por. Mariana Garczyńskiego ps. "Skała". Dąb został naniesiony już na mapy Google, a po odpowiednim i należytym wyeksponowaniu stanie sie kolejną atrakcją Wojciechowa i gminy. W przeciwieństwie do dębów zasadzanych przez przedstawicieli władz wojewódzkich np. w Miłocinie - gdzie tamtejszy Dąb Niepodległości rośnie niemal przy samej ścianie budynku szkolnego, co znacznie utrudni jego rozrost, a w efekcie zakończy się albo przesadzeniem, albo wycięciem, wojciechowski Dąb Niepodległosci ma zagwarantowany stabilny rozwój na całe dziesięciolecia i całe wieki.
Harcerze "Cichociemnych" uczczą 100-lecie niepodległości
Harcerze 1. WDH "Wieża" (Wojciechów, Palikije) i 2. MDK "Struga" (Miłocin) wezmą aktywny udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Swoim udziałem wpisujemy się w okolicznościowe wydarzenia w gminie i w parafii Wojciechów.

10 listopada 2018 r.

16:00 - zbiórka harcerzy na placu przed remizą OSP KSRG Wojciechów, krótka prezentacja planu działań, zakwaterowanie;
17:00 - Ognisko dla Niepodległej. To trzecie (i ostatnie) ognisko harcerskie w gminie Wojciechów dla uczczenia odzyskania niepodległości przez Polskę przed stu laty. Pierwsze rozpalone było 3 maja przy Wieży Ariańskiej, drugie zaś w czasie naszego obozu harcerskiego 15 sierpnia w Nasutowie;
18:30 - nadanie imienia Dąb Niepodległości jednemu z drzewek posadzonych nieopodal naszej harcówki, rozlokowanie harcerzy na kwaterunku, kolacja, po niej świeczowisko, w którego trakcie gawęda historyczna, śpiewanie piosenek harcerskich i patriotycznych (zabieracie teksty piosenek i śpiewniki!) oraz wspomnienia z obozu i minionego roku harcerskiego. Po świeczowisku film o treści patriotycznej, modlitwa wieczorna;
ok. 23:00 - toaleta, capstrzyk.

11 listopada 2018 r. 

7:00 - pobudka, toaleta;
7:30 - modlitwa a po niej śniadanie i porządki;
8:45 - wspólny ze Strażakami OSP KSRG Wojciechów i innych jednostek OSP z gminy Wojciechów uroczysty apel z podniesieniem flagi narodowej na maszt. Wymarsz kolumną na Mszę św. za Ojczyznę do kościoła św. Teodora;
9:30 - Msza św., po jej zakończeniu część artystyczna w wykonaniu Klubu Seniora i dzieci, a następnie przemarsz władz gminy, strażaków, harcerzy i wszystkich mieszkańców Wojciechowa i okolicznych wsi pod pomnik żołnierzy z naszej gminy poległych w walkach z niemieckim okupantem w czasie II Wojny Światowej, gdzie zapalone zostaną znicze i złozone wiązanki i wiązanki kwiatów;
12:00 - wspólne z całą Polską odśpiewanie hymnu narodowego. Zakończenie obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uwaga harcerze! Ci z Was, którzy nie mogą wziąć udziału w nocowisku będą bardzo serdecznie widziani w pozostałych wydarzeniach związanych z obchodami tak wielkiej rocznicy, tak ważnego i wielkiego wydarzenia, jakim było odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów. Niech Was nie zabraknie z nami! Pamiętajcie o udziale w tych wydarzeniach w mundurach harcerskich. Jeśli jednak ktoś nie posiada munduru (wzrost, itp.) - bierzecie udział bez mundurów, nakładając jednak chustę drużyny i nakrycie głowy. 

Uwaga Druhny i Druhowie z drużyny ZHP w Maszkach!    Bardzo serdecznie zapraszamy Was na obchody Święta Niepodległości! Przybywajcie, jeśli macie, to oczywiście w mundurach. Koszt udziału w nocowisku, to 7 zł. od harcerki/-rza. Zabierzcie na nocowisko karimatę lub materac, śpiwór i to, co zwykle niezbędne jest na 1-dniowym biwaku.
W związku z prośbą kilkorga rodziców - wydłużony zostaje termin zgłoszeń na okolicznościowe spotkania i wydarzenia harcerskie związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na Wasze zgłoszenie SMSem (tel. 781 034 854) czekamy do godz. 22:00 w dniu 9 listopada włącznie. Zbiórka w mundurach (i kurtkach) w rogatywce lub berecie przed remizą OSP KSRG Wojciechów o godz. 16:00. Ognisko dla Niepodległej o godz. 17:00. Po ognisku - nocowisko (zabieracie po 7 zł), w czasie którego obok okolicznościowej gawędy, znajdziemy czas na śpiewanie, rozmowy, gry integracyjne (możecie zabrać gry planszowe itp.) oraz oglądanie filmu o tematyce historycznej. Pamiętajcie o wzięciu swoich notatników harcerskich, czegoś do pisania i tekstów piosenek! Następnego dnia, czyli 11 listopada pobudka, okolicznościowy apel, śniadanie i uroczysta msza św. o godz. 9:30 w wojciechowskim kościele. Po mszy prezentacja programu artystycznego, a następnie przemarsz pod pomnik żołnierzy z gminy Wojciechów poległych w obronie wolności Polski w czasie II Wojny Światowej, gdzie każdy harcerz może zapalić okolicznościowy znicz. Uwaga! Harcerze z parafii Palikije po nocowisku mają zaplanowany powrót do domu, z uwagi na uroczystości parafialne związane z tą wielką rocznicą, jaką jest odzyskanie niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wielka prośba do rodziców, aby przyszyli, lub pomogli przyszyć naszywki HO Cichociemnych do mundurów! Na lewym rękawie 10 cm od wszycia rękawa i pagonu naszywka okrągła, na prawej piersi, 1 cm nad kieszenią naszywka prostokątna biało-czerwona z pikującym orłem. W czasie nocowiska druhny i druhowie mają możliwość otwarcia prób na kolejne sprawności i stopnie harcerskie.
Przypominamy, że powoli zbliża się termin (7 listopada) zgłaszania udziału w nocowisku 10/11 listopada.  Na Wasze informacje, kto weźmie udział w wydarzeniach związanych z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, oczekujemy pod nr. telefonu dh. Andrzeja, lub na jego facebooku. W nocowisku, oraz pozostałych wydarzeniach okolicznościowych (Ognisko dla Niepodległej, nadanie imienia Dąb Niepodległości drzewku, wspólna uroczysta Msza św. 11 XI a po niej przemarsz pod pomnik żołnierzy z gminy Wojciechów wspólnie z władzami i mieszkańcami naszej gminy) mogą wziąć udział wszyscy druhowie i druhny z naszych drużyn. Również ci, którzy zapisali się ostatnio. Pamiętajcie, kto już posiada, o włożeniu munduru! Nie zapomnijcie o nakryciu głowy - rogatywce lub berecie. Oczywiście stosownie do pogody ubieracie kurtki! Przypominamy też, że od czerwca obowiązuja składki harcerskie! Odkładanie płatności "na później", to konieczność wyjęcia z kieszeni rodziców większej kwoty jednorazowo. Nina i Janek mają opłacone składki do stycznia 2019 r. włącznie. a co z resztą harcerek, harcerzy i zuchów? Macie możliwość uzupełnienia braków (po 8 zł miesięcznie) także na nocowisku w Wojciechowie. Harcerz/zuch jest obowiązkowy! Pamiętajcie. Ponieważ harcerze pytają o koszt uczestnictwa w nocowisku, przypominamy, że to 7 złotych od harcerki/harcerza. W tym jest zakup drewna na ognisko, kolacja 10 XI i śniadanie 11 XI.
Uwaga! W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę nasi harcerze biorą udział w okolicznościowych wydarzeniach. 10 istopada spotykamy się o godzinie 16:00 przy remizie OSP KSRG Wojciechów. Wszyscy w mundurach, z naszytymi już emblematami organizacyjnymi. Zabieracie ze sobą śpiwory, karimaty lub materace turystyczne, gry planszowe, notatniki harcerskie i coś do pisania, śpiewniki i po 7 złotych (na jedzenie). Ognisko dla Niepodległej rozpalamy około godz. 18:00. Po zakończonym ognisku przechodzimy do remizy, gdzie rozpoczynamy nasze kolejne, harcerskie nocowisko. Przewidziany pokaz filmu. Rano 11 listopada po apelu i śniadaniu przygotowujemy się do wymarszu na uroczystą mszę świętą. Po mszy św. wspólnie z władzami gminy i mieszkańcami bierzemy udział w uroczystym przemarszu pod pomnik żołnierzy koło poczty. Po zakończeniu uroczystości wracamy kolumną do remizy i tam rozwiązujemy nasze zgrupowanie. UWAGA! Do 7 listopada prześlijcie potwierdzenie udziału przez SMSy, albo informacje na Msng czy facebooku o tym, kto z Was bierze udział w tych przedsięwzięciach! To bardzo ważne! 
Ten emblemat naszywacie na lewy rękaw munduru harcerskiego, 10 cm od wszycia rękawa/pagonu, w miejscu, gdzie dotąd mielismy naszyte Godło Polski.
Prostokątną naszywkę biało-czerwonej flagi z pikującym Orłem spadochroniarzy naszywacie na prawej piersi, centralnie na środku 1 cm nad prawą kieszenią.

Harcerki i harcerze, którzy otrzymali już naszywki przychodzą już z naszytymi na mundurach. Ci, którzy z jakichś powodów nie odebrali dotąd tych emblematów otrzymają je uroczyście na zbiórce z okazji III Ogniska dla Niepodległej. Uwaga! Jeśli ktoś z Was "wyrósł" z munduru - przychodzicie bez mundurów, "po cywilnemu".
Terminy planowanych zbiórek harcerskich.
Wracamy do planowych i planowanych działań harcerskich! Jedną z podstawowych działalności drużyny harcerskiej jest zbiórka. Może być ona zorganizowana jako zbiórka środowiska, drużyny lub zastępu. Odpowiedzialni za organizację poszczególnych form i rodzajów zbiórek są funkcyjni, czuwają nad całością drużynowi. Do końca roku kalendarzowego zaplanowaliśmy zbiórki w następujących terminach: 26 października o godzinie 17:00 w remizie OSP KSRG Wojciechów. Zbiórka całego środowiska. Niezwykle ważna z racji konieczności wręczenia plakiwetek organizacyjnych, ale też ustalenia planu pracy na 2019 rok. Ponieważ do końca listopada musimy wykonać prace remontowo - adaptacyjne w naszej harcówce, nie unikniemy tego tematu. Harcówka będzie taka, jaką sami harcerze sobie przygotują (wystrój, kolory, detale pomocne przy prowadzeniu zbiórek, szkoleń czy choćby modelarni harcerskiej). W dniach 1-2 listopada harcerze są zobowiązani do zapalenia znicza na grobie żołnierskim, a jeśli takiego nie znajdą na swoim cmentarzu, na opuszczonym czy zaniedbanym grobie. 10 listopada (może 11 XI - decyzja zapadnie w najbliższych dniach) III Ognisko dla Niepodległej. 11 listopada harcerze uczestniczą w mundurach w Mszy świętej o 11:30 w kościele wojciechowskim, po czym przechodzimy kolumną do pomnika poległych w czasie II Wojny Światowej żołnierzy z gminy Wojciechów. Przy okazji tych wydarzeń nadanie imienia "Dąb Niepodległości" drzewku rosnącemu nieopodal naszej harcówki.
Kolejne zbiórki: 17 XI (godz. 10:00) praca przy harcówce; 24 XI (godz. 10:00) praca przy harcówce; 01 XII (godz. 13:00) robimy kartki świąteczne, które wyślemy przed Bożym Narodzeniem; 08 XII (godz. 10:00) zabieramy się do przygotowania gwiazdy kolędniczej na III Orszak Trzech Króli w Wojciechowie oraz przygotowujemy do organizacji Orszaku; 15 XII (godz. 10:00) m.in. kontynuacja pracy przy gwieździe kolędniczej; 22 XII (godz. 10:00) dekorujemy harcówkę. Na tej zbiórce wręczamy przyznane sprawności i stopnie harcerskie. Zamknięcie prób zgodnie z indywidualnymi ustaleniami! 

Następny rok kalendarzowy otwieramy 06 stycznia udziałem w III Orszaku Trzech Króli w Wojciechowie. Naszą tradycją było, że po Orszaku spotykamy się na harcerskim spotkaniu świąteczno - noworocznym harcerzy i rodziców. Nawiązując do pierwszego takiego spotkania, mamy nadzieję na obecność wójta naszej gminy. Oczywiście (po raz kolejny) przyjmiemy i przekażemy dalej Betlejemskie Światło Pokoju w grudniu tego roku.
Od jesieni tego roku staliśmy się - jako środowisko harcerskie - częścią Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej "Cichociemni". Najstarsza drużyna "Cichociemnych" powstała w Brzegu Dolnym 35 lat temu, czyli w 1983 r. Organizacja działa głównie na Dolnym Śląsku, ale z racji współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz elitarnymi jednostkami Wojska Polskiego instruktorów i harcerzy "Cichociemnych" spotkać można było choćby na tegorocznej jesiennej grze miejskiej w Warszawie, gdzie wspólnie z warszawskimi harcerzami realizowali oni program szkoleniowo-edukacyjny idąc śladami Spadochroniarzy AK zrzuconymi do walki z okupantem niemieckim w polskiej stolicy. 

Przynależność do tak szczególnej Organizacji zobowiązuje! Dlatego też nasze druhny i nasi druhowie z Lubelszczyzny otrzymali naszywki organizacyjne na lewe ramię i prawą pierś munduru harcerskiego. Konsekwencją dołączenia do "Cichociemnych" jest zmiana patronów drużyn w Miłocinie i Wojciechowie. Na patronów naszych drużyn typowani są: dla 1. Wojciechowskiej Drużyny Harcerskiej "Wieża" - por. Marian Garczyński ps. "Skała", zaś dla 2. Miłocińskiej Drużyny Harcerskiej "Struga" - ppor. Hieronim Dekutowski ps. "Zapora". Zarówno dziewczęta, jak i chłopcy w H.O. "Cichociemni" noszą zielone mundury harcerskie. Przez harcerki będą one zmieniane z szarych przy okazji wymiany munduru (wzrost, itp.).

H.O. "Cichociemni" kultywując harcerskie tradycje, zwyczaje i działając zgodnie z pedagogiką harcerską, swoją pracą czci też pamięć Cichociemnych - spadochroniarzy Armii Krajowej, dbając, by życie i działalność polskich Bohaterów nie zostały zapomniane. Postaci pierwszych polskich komandosów ukierunkowują też naszą harcerską służbę. Służąc Ojczyźnie, dbamy o swój rozwój osobisty - duchowy i fizyczny - ale też podejmujemy służbę na rzecz innych: szkoląc się w ratownictwie przedmedycznym, strzelaniu, survivalu, czy angażując w akcje krwiodawstwa, rejestracji dawców szpiku kostnego, uczestnicząc i inspirując lokalne uroczystości patriotyczne, czy akcje charytatywne. 
Na zdjęciach powyżej i poniżej druhny i druhowie z H.O. Cichociemni z Wielkopolski.
Kwesta na polskie groby
Dzięki życzliwości Księdza Kanonika Jana Hałasy w ostatnią niedzielę zorganizowaliśmy kwestę na polskie groby na Białorusi. W sobotę i niedzielę gościliśmy też przedstawicieli Forum Polskich Inicjatyw oraz brzeskiego harcerstwa. Nasi harcerze (na zdjęciu brakuje kwestującej Sylwii Franczak i Olka Sętkowiaka) zebrali do puszek 1603 zł. Pieniądze zostały przekazane Polakom z Brześcia nad Bugiem.
Ważne!
Zbiórka harcerska w Wojciechowie w piątek 26 października o godzinie 17:00 w remizie OSP KSRG Wojciechów. Bardzo prosimy o obecność! Zbiórka potrwa ok. 1,5 godz. Rozdane zostaną nowe naszywki na mundury oraz podany plan pracy na ten rok harcerski (do sierpnia 2018). Harcerze wybiorą spośród siebie funkcyjnych w drużynach. Obecność harcerzy obowiązkowa! Zabierzcie notatniki harcerskie.
Dzisiaj, 19 października zbiórki harcerskie o 15:00 w Miłocinie i 16:15 w Wojciechowie. Harcerze otrzymują naszywki organizacyjne na mundury. Ustalamy też dyżury przy puszkach w niedzielę, kiedy będziemy zbierać datki na ratowanie polskich grobów w Brześciu na Białorusi.

Zbiórka harcerzy w Szczuczkach przed budynkiem szkoły od strony kapliczki o godz. 10:10. Ponieważ zapowiada się w miarę ciepły dzień, pod mundury wkładamy coś ciepłego i być może będziemy w uroczystościach uczestniczyć w mundurach. Gdyby jednak się okazało, że będzie zimniej, miejcie ze sobą kurtki. Raczej ciemniejsze, nie jaskrawe. Na głowy wkładacie rogatywki lub berety. Buty ciemne. Spodnie długie. Do zobaczenia. Czuwaj!
Pamiętacie to zdjęcie? Zostało wykonane na planie filmu kręconego przez Julisza Machulskiego, znanego polskiego reżysera. A Olga Bołądź? Tak! To znana aktorka filmowa. Czasy pozorantów już jednak minęły i zabieramy się do solidnej, harcerskiej pracy. Po wyjeździe do Nasutowa kilka dni temu, czas na pierwszą w tym roku szkolnym, a i harcerskim zarazem, grę terenową. Przychodzicie 29 września w mundurach. Zbiórka przed wojciechowską remizą. Pamiętajcie o kurtce, bo lato już za nami! I weźcie że sobą notatniki harcerskie i coś do pisania! Czuwaj!
Ruszył remont harcówki!
W dniu 20 września ruszył remont i adaptacja pomieszczeń na harcówkę w Wojciechowie. Pierwszą czynnością było wykonanie otworu na drzwi wejściowe w nowym miejscu, aby wejście do naszej "Gazeciarni", mogło być dostępniejsze dla harcerzy. W pierwszym etapie prac adaptacyjno-remontowych przewidziano przygotowanie dwóch pomieszczeń (jedno większe, drugie całkiem małe) które posłużą nam natychmiast po zakończeniu tego etapu prac. W pomieszczeniach wstawione zostaną plastikowe okna, i obydwa będą wpięte do centralnego ogrzewania, co ma wielkie znaczenie w okresie nadchodzącej jesieni i zimy. Sala (największe pomieszczenie) zostanie podzielona na trzy: wiatrołap, WC oraz salkę wielofunkcyjną, którą od samego początku nazywamy "Gazeciarnią". Skąd ta nazwa? Otóż poza białym sufitem, ściany w pomieszczeniu zostaną wyklejone szarymi gazetami. Na nich będzie wydzielony biały ekran do projekcji filmowych, oraz dwa prostokątne fragmenty ściany na wmurowanie w przyszłości luxferów, które rozjaśnią całe pomieszczenie. Do czasu montażu luxferów, co uzależnione jest po prostu od mozliwości finansowych, miejsce luxferów zajmą prace plastyczne harcerzy/-ek, zdjęcia z obozów, imprez i uroczystosci w których braliśmy udział, itp.
Cały remont mógł wystartować dzięki wsparciu sieci handlowej "Stokrotka", która w ramach wolontariatu pracowniczego zaakceptowała projekt Mamy naszych harcerzy z Miłocina w konkursie firmowym. Dzięki akceptacji pomysłu na adaptację pomieszczeń dla harcerzy z gminy Wojciechów - druhny i druhowie z obydwu naszych drużyn będą mogli korzystać z harcowki zawsze, kiedy tylko zechcą. Pieniądze ze "Stokrotki" to jednak kropla w morzu potrzeb. Budynek trzeba docieplić, a największe pomieszczenie ogrzać. Dlatego też będziemy prosić inne firmy i instytucje o wsparcie finansowe. To dlatego będziemy się zwracać do lokalnych przedsiębiorców, oraz ubiegać o pieniądze z gminnego funduszu "alkoholowego", aby całkiem spora grupa dzieci i młodzieży z gminy Wojciechów mogła przygotowywać się do dorosłości w mundurach harcerskich. Harcerki i harcerzy, oraz rodziców zachęcamy do pomocy przy pracach remontowych. Harcówka pozwoli nam uatrakcyjnić ofertę złozona harcerzom z naszej gminy. Poza obozami, nocowiskami, wycieczkami, pielgrzymkami, udziałem w uroczystościach i wydarzeniach patriotycznych, oraz zbiórkami w terenie będziemy mogli prowadzić zajęcia plastyczne, oglądać filmy, czy uczyć się modelarstwa. W "Gazeciarni" przewidziane są warsztay dziennikarskie oraz nauka piosenek i inne formy zabawy i nauki.
Cichociemni - dla Polski żyli, o Polskę walczyli. 19 września na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie pochowano ppłk. Zbigniewa matysiaka "Kowboja". Był żołnierzem mjr. Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Otoczmy Jego duszę swoją modlitwą. R. I. P.
18 w Miłocinie, i 19 września w Wojciechowie bardzo ważne zbiórki harcerskie. Obecność obowiązkowa! Wy decydujecie, na którą przyjdziecie. Zabieracie notatniki harcerskie i coś do pisania. Możecie zaprosić nowe koleżanki i kolegów, ale też przypomnijcie o harcerstwie tym, którzy z nami wcześniej działali. Przypominamy też o wyjeździe do Nasutowa na obchody rocznicy bitwy z Powstania Styczniowego, oraz o udziale harcerzy w uroczystościach w Szczuczkach 7 października. 
Czuwaj! No i doczekaliśmy się. Jak poinformowaliśmy na Facebooku, wchodzimy do Harcerskiej Organizacji Wychowawczo - Patriotycznej ,,Cichociemni,,. Dzięki temu zachowując swój dorobek harcerski, możemy się rozwijać, korzystając z pełni praw przysługujących organizacjom z osobowością prawną, tradycjami Cichociemnych, oraz możliwości , które daje współpraca ze współczesnymi elitarnymi jednostkami Wojska Polskiego. Ze względów organizacyjnych w najbliższych dniach rozpoczniemy rozdawanie naszywek na mundury oraz dokonamy zmian w naszych drużynach harcerskich. Druhny i druhowie proszeni są o niezawodną obecność na zbiórkach. Zaczynamy nowy etap naszej działalności. Będziemy pierwszymi drużynami w bordowych beretach i ze znakiem Żołnierzy Cichociemnych na Lubelszczyźnie, objęci patronatem tak wyjątkowej formacji wojskowej. HO Cichociemni obchodzi w tym roku 35 rocznicę swojego powstania. 
Obok zaplanowanych zbiórek i gry terenowej, nasi harcerze wezmą udział w uroczystościach upamiętniających jedną z bitew Powstania Styczniowego w Nasutowie. Termin 25 września. Na listopad zaplanowany jest wyjazd na Dolny Śląsk, gdzie możemy wziąć udział w grze terenowej. 
Zbiórki harcerskie
Powakacyjne terminy zbiórek harcerskich: w Miłocinie 7 września, godz. 18:00 i 18 września o godz. 18:00; w Wojciechowie 8 września godz. 18:00 i 19 września o godz. 18:00. W Wojciechowie 29 września o godz. 15:00 gra terenowa. Terminy zbiórek ze szczególnie ważnych powodów mogą ulec zmianie.
Składki harcerskie
Po naszym kolejnym obozie harcerskim upewniliśmy się, że niezbędnie są nam potrzebne różne rzeczy potrzebne do działalności harcerskiej. Stąd od lipca br. obowiązują składki w wysokości 10 zł za miesiąc, płatne za cały rok z góry, albo w dwóch równych ratach. Pamiętajcie!
Na zdjęciu: harcerze reprezentujacy drużyny z gminy Wojciechów, wspólnie z harcerzami brzeskimi zwiedzają Twierdzę Brzeską.
Uwaga druhny i druhowie wybierający się na II Harcerską Pieszą Pielgrzymkę z Wojciechowa do Wąwolnicy! Proszę o pilne potwierdzenie, kto z Was jutro z nami wyrusza. SMSem albo telefonicznie proszę o wiadomość do dzisiaj (sobota) do godz. 20:00. Wymarsz spod kościoła w Wojciechowie o7:45. Proszę o przyjazd nieco wcześniej. Nie powinno padać. Ale do niedużego plecaka włóżcie coś lekkiego od deszczu. Zabierzcie też coś do picia. Powrót we własnym zakresie. 
Wyjeżdżamy do Brześcia 
Koszty wyjazdu na Białoruś, to 160 zł, plus pieniądze na bilet do tamtejszej twierdzy i wyżywienie. Wydaje się, że zabranie na to ze sobą 40-50 dolarów (kupujecie we własnym zakresie!) powinno wystarczyć. Rodzice (obydwoje) niepełnoletnich harcerzy piszą oświadczenie, że wyrażają zgodę na wyjazd swojego dziecka na Białoruś pod opieką Andrzeja Moroza. Wpisują tam Wasz PESEL, imiona, nazwisko i numer paszportu. Podpisują się obydwoje czytelnie.

Uwaga! Na obóz nie zabieracie materaców, ani karimat! Już są dla Was rozstawione łózka polowe, na których rozłożone są koce. zamiast karimat i materaców zabieracie sobie pod głowę małe poduszeczki, tzw. jaśki. Oczywiście bierzecie śpiwory, a jeśli ktoś nie ma, zabieracie cieplejszy koc. Deszcz od jutra znika. My się pojawiamy z dobrymi humorami w Gospodarstwie Agroturystycznym "U Grażki" w Nasutowie. Dojazd: jadąc od Wojciechowa dojedziecie do miejsca, gdzie w prawo będzie droga na Niemce (i do kościoła) a w lewo będzie stacja benzynowa. Skręcacie w stronę stacji. Zaraz za stacją skręcacie w drogę w prawo. Jedziecie tą drogą. Po lewej będzie drewniany drogowskaz, na którym będzie podklejona harcerska lilijka. Wjeżdżacie na podwórko, i parkujecie tak, żeby nie zablokować nikomu przejazdu. Wysiadacie z auta i otwieracie oczy. Idziecie drogą w kierunku lasu. Nie możecie zabłądzić! Jesteście na miejscu!!!! Czuwaj!
Harcerze mają zawsze szeroko otwarte oczy! Żeby widzieć więcej, niż inni. Kiedy będziemy rozpoczynać obóz letni, daleko za miastem, pod lasem, jeśli będzie sprzyjała pogoda, będziemy mieć wyjatkową okazję obserwacji *spadających gwiazd* . Perseidy od wieków budzą ludzką ciekawość! Żeby je dostrzec, nie trzeba specjalnego sprzętu. Wystarczą oczy. Aby jednak mogły one widzieć dokładnie, nie powinno się przez kilka godzin wpatrywać w ekran smartfona czy komputera. Wzrok wówczas nieco odpocznie,  my będziemy mogli cieszyć się pięknym, niepowszednim  widokiem. Jeśli ktoś ma lornetkę, albo niewielka lunetę, może warto zabrać ją na obóz. 
Uwaga, jadący na obóz letni! Wszyscy rodzice proszeni są o przesłanie SMSem imienia, nazwiska i numeru PESEL dziecka do soboty, do godziny 9:00. Są to dane niezbędne do ubezpieczenia harcerzy! Tel. 781 034 854. Brak SMSa, to zgoda na brak ubezpieczenia dziecka. 
Jutro będzie więcej informacji. Zbiórka w Nasutowie w niedzielę, godz. 11:30. W tę niedzielę harcerze uczestniczą w mszy świętej w swoich parafiach. 15 sierpnia i następną niedzielę planujemy wspólne, harcerskie wyjście na mszę. Pamiętajcie o polowym prysznicu. Harcerki mogą zabrać stroje kąpielowe, będzie łatwiej, a dużo miejsca to nie zajmuje. Koniecznie zabierzcie ubrania, w których będziecie mogli pójść do lasu, czy grać na boisku! To nie mogą być rzeczy drogie i nowe! Mają za to być wygodne. Do kościoła i do Lublina pójdziemy w mundurach harcerskich. Pamiętajcie więc o odpowiednich spódnicach, czy spodniach i butach. Nie zapomnijcie beretów czy rogatywek! 15 sierpnia planujemy udział w lubelskich  uroczystościach z okazji zwycięstwa nad bolszewikami i z okazji Dnia Wojska Polskiego. Jeśli zabieracie kieszonkowe, to uważajcie przez cały obóz, żeby nie zgubić pieniędzy. Na dokumenty i telefon komórkowy warto zabrać z domu woreczki foliowe. Jeśli trafi się deszcz, nie zamokną. W ogóle warto popakować i ubrania w worki foliowe. Będą chronione od wilgoci, wilków, niedźwiedzi i robactwa. Poza tym czyste nie przesiąknie zapachem brudnego. Na obozie z harcerzami z gminy Wojciechów, będziemy mieć druhnę z innej organizacji. Kto był na akcji w Opolu Lubelskim, powinien ją znać. Witamy druhnę na naszym pokładzie! Rodzice będą mogli dzwonić do dzieci wieczorem, w czasie wolnym od zajęć obozowych. Jutro podany zostanie ogólny plan dnia obozowego. 
Kochani, na obóz nie musicie zabierać apteczki. Będzie! Powinniście jednak zabrać coś od komarów. Nie bierzecie też płynu do naczyń. Już jest kupiony. Sandały i strój kąpielowy zbędne. Zamiast piżamy, lepiej wziąć T-shirt plus same spodnie od piżamy lub dresu. Krzesiwo wam się nie przyda, podobnie, jak piórnik. Weźcie notatniki harcerskie, teksty piosenek lub śpiewniki harcerskie, i jeśli chcecie, to gry planszowe. Pamiętajcie o legitymacji szkolnej. 
Zapadła ostateczna decyzja o umiejscowieniu naszego tegorocznego obozu letniego. Jedyna zmiana dotyczy rzeki. Aby rodzice nie obawiali się utonięć, rzeki nie będzie. Zapewniona jest bieżąca woda i prąd, co zagwarantuje harcerzom dobre, choć polowe warunki higieniczne oraz możliwość doładowania baterii telefonu, a więc kontakt z rodzicami. Harcerze będą bezpieczni i ubezpieczeni. 15 sierpnia jest planowany wyjazd do Lublina na uroczystości związane z obchodami Dnia Wojska Polskiego. Wieczorem możliwe odwiedziny rodziców. Harcerze otrzymają wkrótce szczegółowe informacje o ekwipunku, który powinni skompletować. Jeśli ktoś zgubił legitymację szkolną, ma kilka dni na jej wyrobienie. Sekretariaty szkolne nie mają wakacji. Miejsce obozowania: www.nasutow.eu 
Uwaga, harcerze i harcerki, uczestniczki i uczestnicy obozu harcerskiego! Jak wiecie, jsakiś czas temu podjęliśmy współpracę z HKK. I dzięki tej współpracy, Wasz tegoroczny obóz, w trybie pilnym, i bardzo ciekawym, może się odbyć... pod namiotami! Koszty obozu pozostawiamy na tym samym poziomie. Nocowanie w namiotach, gotowanie w kuchni polowej, mieszkanie pod Lasami Kozłowieckimi i nad rzeką, kąpiel z polowego prysznica, wycieczka do Lublina albo Kozłówki w cenie... Kto jest za? Rodziców uprasza się o zachowanie spokoju! Dzieciom włos z głowy nie spadnie. Wszystkie będą chodziły w basenowych czepkach dla pewności! :)  Na zdjęciu obóz harcerski z wcześniejszych lat. Zdjęcie z internetu.
Rzeź Woli
Mord na bezbronnych mieszkańcach warszawskiej dzielnicy Wola dokonana przez oddziały SS i policji niemieckiej w pierwszych dniach powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku. Rzeź Woli stanowiła bezpośrednią realizację rozkazu Adolfa Hitlera, nakazującego zburzenie Warszawy i wymordowanie wszystkich jej mieszkańców. W trakcie masakry, której punkt szczytowy przypadł w dniach 5–7 sierpnia 1944, zamordowano od 30 tys. do 65 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Była to prawdopodobnie największa jednorazowa masakra ludności cywilnej dokonana w Europie w czasie II wojny światowej, a zarazem prawdopodobnie największa w historii pojedyncza zbrodnia popełniona na narodzie polskim. W 2010 roku Rada m.st. Warszawy ustanowiła 5 sierpnia Dniem Pamięci Mieszkańców Woli. W sierpniu 2012 Instytut Pamięci Narodowej uruchomił projekt „Wola Pamięci 1944”, w którego ramach gromadzone są świadectwa, relacje, dokumenty oraz zdjęcia dotyczące ludobójstwa dokonanego na mieszkańcach dzielnicy w sierpniu 1944. Jednym z celów projektu jest zidentyfikowanie z imienia i nazwiska jak największej liczby ofiar. 31 lipca 2014 na ścianie ratusza w Westerland na wyspie Sylt zawisła dwujęzyczna tablica upamiętniająca ofiary Powstania Warszawskiego. Napis na tablicy wspomina, iż Heinz Reinefarth – współodpowiedzialny za liczne zbrodnie popełnione w Warszawie w 1944 roku – przez wiele lat pełnił funkcję burmistrza miasteczka.
Ustalenie dokładnej liczby ofiar ludobójstwa dokonanego na Woli nie było możliwe ze względu na spalenie większości zwłok przez Niemców oraz niewielką liczbę ocalałych świadków, którzy mogliby wskazać nazwiska zamordowanych.

W trakcie rzezi ginęły bezimiennie całe rodziny. Jako pierwszy próby ustalenia przybliżonej liczby ofiar podjął się Antoni Przygoński. W swej pracy z 1980 roku obliczył on, iż w czasie rzezi Woli zostało zamordowanych ponad 65 tys. Polaków, z czego 59 400 miało zginąć w dniach 5-7 sierpnia. Przygoński opierał się przy tym m.in. na wcześniejszych ustaleniach Stanisława Płoskiego i Ewy Śliwińskiej, a także na wynikach przedwojennych i powojennych spisów ludności, które wskazywały, iż między styczniem 1938 a majem 1945 liczba mieszkańców Woli zmniejszyła się z 84 424 do 19 964, tj. o ponad 64 tysiące. W niektórych źródłach liczba ofiar rzezi Woli szacowana jest na około 50 tys. Zdaniem Adama Borkiewicza, Władysława Bartoszewskiego oraz Krzysztofa Dunina-Wąsowicza w sierpniu 1944 roku zamordowano na Woli około 38 tys. Polaków. Joanna K.M. Hanson oceniała, że liczba ofiar rzezi oscylowała między 30 tys. a 40 tys. Komendant Główny AK, generał Tadeusz Komorowski ps. „Bór”, szacował, iż liczba zamordowanych sięgnęła 30 tys. Maria Turlejska, Marek Getter i Andrzej Janowski szacowali ją na co najmniej 20 tys.
Zdjęcie powyżej: Śródmieście Południowe, Kompania harcerska batalionu "Gustaw" przy barykadzie na ul. Kruczej. Warto przy tym dodać, że w Powstaniu Warszawskiem, obok żołnierzy "miejscowych" w walkach udział wzięło 91 cichociemnych - żołnierzy specjalnie przeszkolonych, a następnie zrzuconych na spadochronach z określonymi zadaniami do wykonania w okupowanym Kraju.  Osiemnastu cichociemnych zginęło w walce w czasie Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 1944 roku, w stolicy Polski, Warszawie, wybuchło Powstanie. Lud Warszawy zmęczony pięcioma latami mordowania starców, kobiet i dzieci przez Niemców, świadomy możliwej zagłady zbliżającej się wraz z frontem wschodnim, kiedy było wiadomo, że Niemcy nie odpuszczą sowietom, co będzie skutkowało totalną zagładą miasta i jego mieszkańców - stanął na barykadach. W Powstaniu Warszawskim walczyli z Niemcami (oraz w ich szeregach m.in. złożona z Rosjan Brygada Szturmowa SS RONA, czy Własowcy) żołnierze Armii Krajowej, w tym harcerze Szarych Szeregów, żołnierze NSZ, KB, PAL, czy też grupy obcokrajowców.
W całej Polsce o godzinie 17:00 zawyły syreny, a współcześni patrioci zatrzymali się na chwilę, by uczcić pamięć Powstańców. W Wojciechowie w tym momencie hołd Powstańczej Warszawie oddali strażacy KSRG OSP Wojciechów oraz harcerze Środowiska Harcerskiego "Watra" plus kilkoro harcerskich rodziców. Na maszcie przed wojciechowską strażnicą podniesiona jest polska flaga narodowa. Wiemy, że hołd Powstańcom oddali też strażacy OSP w Łubkach.
Uczestnicy upamiętnienia Powstania w Wojciechowie przyjęli pozdrowienia od sanitariuszki "Eli", Barbary Wojtanowicz Włodymirskiej z oddziału "Kazika" z batalionu IWO, a potem IWO-OSTOJA, które przekazał zebranym hm. A. Moroz.
Czuwaj!
Zbiórka harcerzy z Gminy Wojciechów w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - W MUNDURACH - obok remizy OSP KSRG Wojciechów 1 sierpnia o godzinie 16:45. Bardzo prosimy o punktualność. Razem ze strażakami z jednostki w Wojciechowie punktualnie o godzinie 17:00 oddamy hołd poległym i żyjącym Bohaterom tamtych wydarzeń. Wcześniejsza obecność jest niezbędna, aby odpowiednio przygotować ustawienie i podział zadań. Zapraszamy też do uczestnictwa w tej uroczystej chwili Waszych rodziców, rodzeństwo i inne bliskie Wam osoby. Bądźmy razem w tym momencie! Pamiętając o Bohaterach Powstania Warszawskiego, okażmy swój patriotyzm !
W niedzielę, 19 lipca 2018 r. harcerze z gminy Wojciechów wzięli udział w festynie rodzinnym w Opolu Lubelskim. W trakcie imprezy ratownicy Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego z Poniatowej - obok zabezpieczenia uczestników - prowadzili akcję charytatywną, zbierając do puszki pieniądze konieczne do ratowania życia i zdrowia Nikoli chorej na glejaka. Każdy uczestnik tego pikniku mógł popływać motorówką ratowniczą, po wrzuceniu "grosika" do puszki. Harcerze z naszego Środowiska mogli ich wesprzeć w tym i innych działaniach. Były to m.in. regaty kajakowe (zawody indywidualne i zawody rodzinne - rodzic plus dziecko), możliwość pływania kajakami, rowerami wodnymi, kąpielisko. W międzyczasie na plaży odbywały się również pokazy różnych grup tanecznych, zawody w łowieniu pstrąga (pomogli miejscowi strażacy zabezpieczając odpowiedni zbiornik z wodą), były zawody kulinarne, przejażdżki quadami, stoiska handlowe z których zadowoleni byli i dorośli i dzieci.


Na zdjęciach powyżej w akcji ratowniczej dh. Paweł Moryc, niżej w trakcie przygotowań do pracy na jeszcze pustej plaży dh. Sylwia Franczak, dh. Karolina Moryc, oraz nasza "baza" - punkt ratowników Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego. Poniżej "zaginiony w akcji", czyli nowy quad zatopiony w zalewie przez nieostrożnego kierowcę. 
Przez cały czas niemiłosiernie uciążliwy upał ledwo łagodziły podmuchy bryzy znad wody. Warto dodać, że zawody zdążono ukończyć przed gwałtowną burzą, która skróciła imprezę ulewą i wyładowaniami atmosferycznymi. Nagrody i dyplomy ufundowane przez Stowarzyszenie Ratownictwa Polskiego zwycięzcom wręczano w jej trakcie. 
Przed nami kolejna rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Polska od kilku lat była pod niemiecką okupacją, zginęły w tym czasie miliony Polaków i ludzi innych narodowości. Po całym Kraju rozsiane były niemieckie miejsca zagłady. W miastach, miasteczkach i wsiach Niemcy organizowali łapanki, strzelali do bezbronnych ludzi, zabijali kobiety, starców, niemowlęta. W gminie Wojciechów, gdzie żyjemy są jeszcze osoby, które pamiętają zamordowanie przez Niemców 1 października 1939 roku, dokładnie w miesiąc od niemieckiej napaści na Polskę, i dwa tygodnie od napaści Związku Radzieckiego/Sowieckiego 102 mężczyzn ze wsi Szczuczki. We wsi Palikije spalono część wsi i także zamordowano grupę mieszkańców. Czas wojny i okupacji, to jednak czas bohaterskich czynów i walki. Na ścianie dworku wojciechowskiego (siedziba UG) umieszczona jest tablica poświęcona zniszczeniu niemieckiej placówki w Wojciechowie przez Armię Krajową za bohaterską śmierć "Tygrysa" - żołnierza AK kilka dni wcześniej. Na Lubelszczyźnie mieliśmy miejsca kaźni, jak np. niemiecki obóz śmierci na Majdanku, "obóz pracy" przymusowej w Poniatowej, Zamek Lubelski, gdzie setkami zabijano polskich Patriotów... I takich miejsc w Polsce były tysiące!   Mało kto wie, ale Niemcy zorganizowali obóz koncentracyjny także w sercu Polski, Warszawie! Więc kiedy zapadła decyzja o wybuchu zbrojnego powstania przeciwko niemieckim bandytom - warszawiacy powstali z kolan i ruszyli do walki. Toczyli ją z Niemcami przez całą okupację, ale Powstanie Warszawskie okazało się największym tego typu zrywem wolnosciowym na świecie.
Uczestnikami Powstania Warszawskiego byli żołnierze Armii Krajowej (i w niewielkich grupach także innych formacji partyzanckich) w tym harcerki i harcerze szarych Szeregów. Starsi walczyli z bronia w ręku, lub jako sanitariuszki w polowych szpitalach, a młodsi, "Zawiszacy" roznosili pocztę polową przenosząc listy do najbardziej niebezpiecznych miesc w stolicy.
Znak Kotwicy - połaczone ze sobą litery P i W, jak Polska Walcząca, znany i rozpoznawalny jest dzisiaj na całym świecie. Harcerki i harcerze wraz z zuchami z Gminy Wojciechów w tę wielką rocznicę 1 sierpnia 2018 r. zgromadzą się przy remizie OSP KSRG Wojciechów, by wspólnie uczcić pamięć Bohaterów. Zapraszamy więc wszystkie druhny i wszystkich druhów oraz Wasze rodzeństwo i Waszych rodziców o obecność. Włóżcie mundury harcerskie i stańmy w szeregu z wojciechowskimi strażakami, by w tej wyjątkowej chwili okazać, że Ziemia Wojciechowska, że mieszkańcy naszej Gminy pamiętają! 
Zapraszamy do Opola Lubelskiego!
Reprezentacja Środowiska Harcerskiego "Watra" weźmie udział w imprezie (połączonej z akcją charytatywną) w formie zabezpieczenia. Zbiórka w niedzielę o godz. 13:00 przy remizie KSRG OSP Wojciechów. Na stanowisku meldujemy się na godz. 14:00. Koniec imprezy przewidziany na około 20:00.
Nasz wyjazd jest więc szansą na zrobienie kolejnego dobrego uczynku. SRP zaangażuje swoje środki i siły (będą pokazy ratownania tonących, możliwość popływania motorówką z ratownikami itp.). Zarząd SRP zaprasza całe rodziny harcerskie do przyjazdu w tej imprezie rodzinnej. Pogoda jest zagwarantowana  :)  
Powyżej plakat ogólny ze strony UM w Opolu Lubelskim.
Druhnom i druhom ku uwadze (do obejrzenia) na wakacyjne dni lub wieczory: 
Uwaga, jadący do Opola!
Ponieważ mamy upały, a w Opolu zejdzie nam cały dzień, na ten wyjazd nie zakładacie mundurów harcerskich, ale ubieracie się na "letniaka". Każdy biorący udział w niedzielnej imprezie w Opolu Lubelskim otrzyma T-shirt. 
Na wyjazd zgłoszonych jest pięć osób. Na odpowiedź szóstej (Paweł) oczekujemy. Impreza charytatywno-integracyjna potrwa do około 20:00. Wszyscy uczestnicy-harcerze otrzymają koszulki, aby mogli być rozpoznawalni, jako zabezpieczenie imprezy. Nie ubieramy się w mundury harcerskie. 

Zbiórka przy remizie OSP Wojciechów. Godzina będzie podana w sobotę.


29 lipca, niedziela, Opole Lubelskie
To już w najbliższą niedzielę, 29 lipca jedziemy do Opola Lubelskiego w ramach zabezpieczenia akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Ratownictwa Polskiego we współpracy z miejcowymi władzami. Nasi harcerze poza możliwością udzielenia wsparcia w postaci prostych działań zabezpieczających, będą mogli skorzystać z atrakcji dostępnych dla uczestników opolskiej imprezy.
II Letni Złaz Harcerski "Watra'2018"
Nasz letni obóz, jak go nazywamy, odbędzie się w Wojciechowie. To będzie nasza baza wypadowa. Termin: 12 sierpnia (niedziela) - 19 sierpnia (niedziela). Koszt 300 zł. W kosztach ubezpieczenie, wyżywienie, transport w czasie wycieczek, bilety na basen, czy do kina, dwa lub trzy ogniska, upominki dla każdego na koniec obozu itp. Wpłaty należy dokonać najpóźniej do 5 sierpnia. 
Czuwaj! Na sierpniowy obóz zgłosili się w terminie: Kinga, Martyna i Oliwier, Karolina , Nina i Janek, Oskar i i Gabrysia. Na wyjazd do Brześcia: Karolina, Paweł, Sylwia, Agnieszka i Mateusz, Andrzej plus drugi kierowca. Zapisy zamknięte. Co do obozu (II Letni Złaz Harcerski "Watra' 2018") decyzję podejmiemy po telefonicznej konsultacji z rodzicami.
Przewidywany koszt złazu/obozu z wyżywieniem, biletami, atrakcjami, ubezpieczeniem itp. to 300 zł od osoby. Termin: 12-19 sierpnia. Wyjazd do Brześcia 23-25 sierpnia. W przypadku uwag co do zgłoszonych osób, prosimy o kontakt z dh. Andrzejem.
Listy i telefon.
Barbara Wojtanowicz-Włodymirska, która w Powstaniu Warszawskim była sanitariuszką o pseudonimie "Ela", a która dwa lata temu otrzymała "Kartkę dla Powstańca" od dh. Andrzeja, obecnie regularnie wymienia się z nim listami. Wczoraj też zatelefonowała. Rozmowa trwała niemal godzinę. Pani Barbara opowiadała o Powstaniu, o tym, jak wyglądała ich ówczesna codzienność, ale też wspomniała o swoich prawnuczkach, które obecnie przebywają na obozach, bo ...są harcerkami! W drodze są prywatne fotografie p. Barbary, w tym zdjęcie z okresu Powstania Warszawskiego. Pani Barbara za każdym razem dopytuje o wojciechowskich harcerzy, i zawsze nasze druhny i druhów serdecznie pozdrawia.
Mamy drugą połowę lipca. Zapewne jak w poprzednich latach dostępne będzie napisanie kartki do Powstańca Warszawskiego. W wielu środowiskach harcerskich, choćby wspomnianego przez Panią Barbarę z Łotwy, harcerze taką kartkę wykonują własnoręcznie. To właśnie dlatego wydaje się, że byłoby pięknie, gdyby z Ziemi Wojciechowskiej do sanitariuszki "Eli" poczta dostarczyła kartkę wykonaną odręcznie przez nasze druhny. Co Wy na to? Za około dwa tygodnie będziemy obchodzić pamiątkę kolejnej rocznicy wybuchu Powstania. Czy zdążymy z kartką? Pozostawiamy Was z tym pytaniem i wielką nadzieją, że zdążymy. O szczegóły pytajcie dh. Andrzeja.
Na zdjęciu poniżej sanitariuszka powstańcza. Zdjęcie z internetu.
Na spotkaniu z rodzicami naszych zuchów (wilczków), harcerek i harcerzy były obecne mamy tylko dwojga (zuchów) z nich. Każdy z zuchów, i każde z dzieci zainteresowanych harcerstwem (w tym cała lista z Miłocina) otrzymało numer telefonu kontaktowego i adres naszej strony internetowej z prośbą, by potwierdzili oni swoją zgodę na członkostwo dziecka w organizacji harcerskiej. Jak rozumiemy wczorajsza nieobecność jest również jakąś formą deklaracji. Aby jednak - ze względu na okres wakacyjny - dać drugą, i ostatnią szansę rodzicom naszych zuchów/wilczków i harcerzy na potwierdzenie swojej zgody na udział dziecka w życiu harcerskim wydłużony zostaje wyjątkowo w tej kwestii czas kontaktu TELEFONICZNEGO rodzica (tel. 781 034 854) do dnia 22 lipca br. Brak takiego potwierdzenia (informacje zucha, czy harcerza nie są obligujące!) są decyzją rodzica o rezygnacji dziecka z przynależności do Harcerstwa. Powyższa informacja dotyczy zarówno zuchówi i harcerzy z gminy Wojciechów, jak i zastępu w Nałęczowie.
Na zdjęciu poniżej znaczek WILCZKA, którym być może zastąpimy przyjęty dotąd znaczek Zucha. Chwilowo nie prowadzimy naboru kolejnych dzieci do tej grupy wiekowej. Wydłużenie terminu potwierdzenia udziału dziecka w rodzinie harcerskiej dotyczy wyłacznie tych dzieci, które zgłosiły się i znalazły na liście do końca czerwca br.
Program działań na najbliższy okres:
29 lipca, na zaproszenie Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego nasi harcerze wezmą udział w wyjazdowej akcji charytatywnej, ale też wspólnej zabawie w Opolu Lubelskim. Lista wyjeżdżających (5 osób) jest już zamknięta. Gdyby jednak była mozliwość pozyskania drugiego pojazdu do transportu kolejnych osób, jest możliwość (i zachęcamy!) do powiększenia naszej ratowniczo-charytatywnej ekipy. 1 sierpnia to kolejna rocznica wybuchu owstania Warszawskiego. Zechcemy uczcić to wydarzenie bez precedensu w historii okupacji Polski przez niemieckich bandytów. Szczegóły bliżej daty. W dniach 12-19 sierpnia zaplanowaliśmy wspólne przebywanie w rodzinie harcerskiej, tzn. obóz. Zapisy - tak, jak to było podane wczesniej zarówno na tej stronie, jak i przypomniane wczoraj na spotkaniu z Rodzicami - SMSem do dh. Andrzeja, do 15 VIII włącznie.  Prosimy o poważne potraktowanie tej informacji. Również w sierpniu, 23-25, wybieramy się do naszych Przyjaciół harcerzy na Białorusi. Lista zapisów SMSowych także zamyka się 15 sierpnia. Ze względów organizacyjnych nie będzie żadnych odstępstw od podanych zasad. 1 września harcerze z naszej gminy uczczą pamięć ofiar II Wojny Światowej i agresji niemiecko-sowieckiej na Polskę. Planujemy zapalenie zniczy przy pomniku żołnierskim w Wojciechowie, a następnie pod tablicą upamiętniającą akcję odwetową Armii Krajowej na niemieckich okupantach w Wojciechowie. We wrześniu po raz drugi udamy się też z Harcerską Pieszą Pielgrzymką do Wąwolnicy. Harcerze, podobnie, jak w roku poprzednim wyruszą na pątniczy szlak z grupą parafialną z Wojciechowa. Mamy nadzieję, że pogoda będzie nam bardziej sprzyjała, niż w roku ubiegłym. Dalsze plany później. Druhny i druhów zachęcamy do zaplanowania sobie poszczególnych terminów w kalendarzach.
Ustalenia po spotkaniu z rodzicami:
Wczorajsze spotkanie dość długie, okazało się jednak bardzo owocne. Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych harcerek i harcerzy za przybycie i cierpliwość! Oto ustalenia:
1. składka harcerska to 10 zł/m-c. w tym roku składki za II półrocze przyjmuje skarbnik Środowiska dh. Karolina do 10 sierpnia (60 zł). Od przyszłego roku kalendarzowego składki wpłacamy w styczniu jednorazowo za cały rok (120 zł), albo I ratę (60 zł), oraz drugą ratę (60 zł) w lipcu;
2. druhowieństwo w nieprzekraczalnym terminie do 10 sierpnia dostarcza dh. Andrzejowi swoje zdjęcie(legitymacyjne, do dowodu, do paszportu). Wszyscy - wilczki, harcerki i harcerze - otrzymają legitymacje harcerskie. Instruktorzy otrzymają legitymacje instruktorskie. Wydanie legitymacji uwarunkowane jest opłaceniem składki członkowskiej!;
3. wczorajsze (13 lipca i to w piątek!) spotkanie z rodzicami pozwoliło na podjęcie kilku naprawdę waznych decyzji. Uznaliśmy wspólnie, że decyzje są podejmowane przez instruktorów i nie podlegają (w kwestiach harcerskich) pod żadne dyskusje. Podane terminy są obowiązujące i nie ma od nich żadnych odstępstw. To pozwoli nam na skuteczniejsze działanie i większą atrakcyjność pracy harcerskiej;
4. Planowany koszt 8-dniowego wypoczynku w ramach Akcji Letniej, to 300-350 zł. W kwotę tę wchodzi wyżywienie oraz wszystkie inne koszty z ubezpieczeniem harcerzy włącznie.
5. Koszty wyjazdu na Białoruś będą określone do końca lipca, po rozmowach z naszymi brzeskimi Przyjaciółmi. Transport samochodami do Terespola, pociąg do Brześcia (i podobny powrót). na paszport oczekuje się około 4 tygodnie. Zgłoszenia do 15 lipca.
Poniżej zamieszczony jest wizerunek św. Jerzego walczącego ze smokiem/szatanem. Św. Jerzy, obok bł. ks. phm. Wincentego Frelichowskiego jest patronem harcerzy. Kolejny etap, już uporządkowanych do końca działań w naszym Środowisku im polecamy, abyśmy, jako harcerze, byli silni wiarą, mocni nadzieją i skuteczni w miłości Boga, Ojczyzny i bliźniego. 
Zaproszenie do działania
W dniu dzisiejszym nasze Środowisko Harcerskie zostało zaproszone do wsparcia akcji charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Ratownictwa Polskiego, oraz pomocy w promowaniu wiedzy ratowniczj 29 lipca (niedziela), w czasie imprezy charytatywnej i imprezy szantowej w Opolu Lubelskim. 
Więcej szczegółów na dzisiejszej zbiórce połączonej ze spotkaniem z rodzicami naszych zuchów i harcerzy. Podjęte też są poszukiwania ostatecznych decyzji formalnych dla naszego Środowiska. Jesteśmy w nich rozważni, ponieważ jako organizacja harcerska chcemy być środowiskiem kształtującym młodych ludzi odpowiedzialnych za siebie i za innych, patriotów, dla których umiłowanie Ojczyzny, to nie tylko obowiązek, ale też zaszczyt.
Zapowiadane wcześniej spotkanie z harcerzami i rodzicami odbędzie się w remizie OSP KSRG Wojciechów w piątek, 13 lipca. Początek godzina 17:00. Omawiać będziemy  między innymi wyjazd harcerzy na Białoruś, sprawę sierpniowego biwaku/obozu, wyjazdy do Warszawy, Lublina i kina w Nałęczowie, kolejnych nocowiskach i biwaku weekendowym. Opowiemy takze o imprezach i nocowiskach w których mogli brać udział nasi harcerze w czasie ostatniego roku. Rodzice będą mieli okazję do podpisania zgód na udział swoich dzieci w imprezach harcerskich i wyjazdach. Składki harcerskie w wysokości 10 zł/miesięcznie będzie można opłacić za kwartał lipiec - wrzesień albo  do końca roku kalendarzowego. W związku z ważnością omawianych spraw bardzo prosimy o obecność zarówno rodziców, jak i harcerzy i zuchów. Jest to pierwsze od bardzo długiego czasu takie potkanie, stąd prosimy i rodziców i harcerzy o poważne potraktowanie tego zaproszenia. 
Czuwaj! Druhny i Druhowie, rozpoczęliście wakacyjny odpoczynek. Jak świetnie wiecie, od początku roku harcerze mieli możliwość udziału, ale co ważniejsze zaangażowania się, w kilka imprez z harcerskim udziałem, lub po prostu harcerskich. Rok rozpoczęliśmy 6 stycznia Orszakiem Trzech Króli w Wojciechowie. Były korony, były śpiewniki, naklejki i co najważniejsze była możliwość radosnego dzielenia się swoją wiarą. Po Orszaku spotkaliśmy się już tradycyjnie na harcerskim powitaniu Nowego Roku w sali remizy OSP KSRG Wojciechów. Jest to okazja do wzajemnego poznania się, rozmów, także z Waszymi rodzicami. W lutym było pierwsze ognisko harcerskie, których w tym roku mieliśmy już kilka. W tym to najważniejsze, 3 maja. Pierwsze z serii upamiętniających 100-lecie odzyskania niepodległosci przez Polskę, oraz z racji Roku Harcerskiego. Ostatnie ognisko, w międzynarodowym towarzystwie, mieliśmy 16 czerwca. Także wtedy rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Harcerzy w Ringo (reprezentacja harcerek 2. DH "Struga" z Miłocina wywalczyła puchar!) oraz odbył się Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Nasze środowisko pięknie reprezentowała dh. Nina Górniak. Oczywiście w minionym okresie były dwa nocowiska. Jeśli dodamy, że mamy za sobą też grę terenową, możliwość odbycia kolejnego szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy (rano harcerzy instruowali ratownicy z Lublina, a po południu z Poniatowej). W lipcu zaczął się obóz harcerki w Górach Świętokrzyskich. Niestety żaden z naszych harcerzy nie był tym obozem zainteresowany. W czasie obozu m.in. strzelanie z karabinów ASG, taktyka zielona i czerwona. Na obóz pojechał jeden z naszych druhów z Krakowa. Obóz jest organizowany przez HKK z Lublina, z którym podjęlismy harcerską współpracę. Przed nami teraz lipcowe wyjście do kina w Nałęczowie, wycieczka do Lublina, wycieczka na Białoruś, obóz w sierpniu a potem wyjazd do Chełma, zwiedzanie kopalni kredy i wizyta w jednostce Straży Granicznej. Ruszamy też ze zbiórką składek harcerskich. Od miesiąca lipca składka harcerska wynosi 10 zł miesięcznie i jest płatna w dwóch ratach: 30 zł w lipcu i 30 zł we wrześniu (za 2018 r.). Co prawda mamy już trochę sprzętu biwakowego, ale wciąż jesteśmy na dorobku. Poza tym w wakacje chcemy wydać naszywki organizacyjne, które będziemy haftować na przełomie lipca i sierpnia. Wkrótce każdy z harcerzy dostanie też Elementarz Harcerski, aby nie było wątpliwości co do umundurowania druhen i druhów, sznurów funkcyjnych, sprawności itp. W Elementarzu znajdą się też piosenki harcerskie. Przed obozem każdy zuch i każdy harcerz otrzymają też naszywki organizacyjne.
Ponieważ na ostatniej zbiórce harcerskiej (przy frytkach i Coli) zaplanowaliśmy m.in. wspólny wypad do kina w Nałęczowie, wielka prośba do harcerzy/-ek, aby do 15 lipca wysłali informację SMS (781-034-854), czy wybierają się z harcerzami do kina! Proponowany termin seansu na życzenie, to 29 lub 30 lipca. 
ZBIÓRKA ŚRODOWISKA 3 lipca.
Zaplanowana na dzisiejszą sobotę zbiórka harcerska całego środowiska ze względu na zaplanowane wcześniej inne zajęcia naszych harcerzy zostaje przełozona na wtorek, 3 lipca. Spotykamy się wszyscy koło Wieży Ariańskiej o godz. 15:15 (bez mundurów, ubrani stosownie do pogody, z czymś do picia), a następnie wyruszamy w teren.
Od lipca zbiórki będą się odbywały ponownie regularnie. Prosimy o powiadomienie koleżanek i kolegów z drużyn, by regularnie zaglądali na tę witrynę internetową. Czuwaj!
Zapisy na obóz
Nieubłaganie zbliża się czas wakacyjnego obozu i zaplanowanego na sierpień wyjazdu do Brześcia na Białorusi. W nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca harcerze i harcerki zainteresowani obozem w terminie 13 - 19 VIII, i/lub wyjazdem na Białoruś 25 - 27 VIII wysyłają SMS z informacją, w którym wydarzeniu wezmą udział. Brak zgłoszenia do 15 lipca oznacza rezygnację z udziału w tych spotkaniach. Zarówno obóz (II Międzynarodowe Spotkanie Harcerzy "Watra'2018"). jak i wyjazd do Brześcia odbędą się po zgłoszeniu odpowiedniej ilości druhen i druhów. Możliwa zmiana terminu wyjazdu do Brześcia. 
XV Dzień Solidarności Społecznej
Za nami XV DSS. Impreza kontynuowana od 2013 r. przez Fundację Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" sięga swoimi początkami Lublina, gdzie zorganizowano DSS po raz pierwszy. Dotychczas poszczególne edycje miały swoje miejsce m.in. w Krakowie, Rzeszowie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie, Radomiu, Brudzewicach - Poświętnem i w  Puławach. W Wojciechowie już po raz drugi. Impreza mogła się odbyć dzieki wielkiemu zaangażowaniu dyrektor GOK Wojciechów i pracowników GOK, oraz życzliwości władz Gminy Wojciechów. W ramach XV DSS występujący w II Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej harcerze polscy z Białorusi zaprezentowali sie też na scenie Nałęczowskiego Centrum Kultury w Nałęczowie.
W wydarzeniu wzięli udział polscy harcerze kilku drużyn z Brześcia i Obwodu Brzeskiego na Bialorusi, harcerki Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej z Lublina oraz druhny i druhowie z Gminy Wojciechów. Wolontariuszami w akcji DKMS była młodzież z Lublina, Świdnika i Wojciechowa. Po raz drugi swój sprzęt zaprezentowała OSP KSRG Wojciechów.
Imprezy towarzyszące.
XV DSS w tym roku towarzyszyły: II Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, II Mistrzostwa Polski Harcerzy w Ringo, kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego w Wojciechowie zorganizowana przez FIS "Potrafisz" pokazy ratownictwa i nauka właściwych zachowań ratowniczych w wykonaniu Stowarzyszenia Ratownictwa Polskiego z Poniatowej i Sekcji Poszukiwawczo - Ratowniczej OSR z Lublina. Gościny harcerzom udzieliła dyrekcja Zespołu Szkół w Wojciechowie, gdzie harcerze z Polski i Białorusi mieli nocowisko, a o obficie i smacznie zaopatrzony stół zadbali pracownicy wojciechowskiego GOK. Puchary w Przeglądzie i Mistrzostwach fundowali: wójt Gminy Wojciechów p. Jan Czyżewski, dyrektor GOK p. Agnieszka Gąska, radny Powiatu Lubelskiego p. dr Artur Markowski. Upominki i słodycze zapewnili:  Stowarzyszenie "U źródeł Ciemięgi" - prezes p. Krzysztof Górecki, radny Rady Powiatu i z-ca prezesa p. Joanna Kaznowska, dyr. Szkoły Podstawowej w Miłocinie oraz po raz kolejny Państwo Górniakowie z Miłocina.
Uwaga Druhny i Druhowie! Do piątku do godz. 12:00 oczekujemy na zgłoszenie Waszego uczestnictwa w sobotnich wydarzeniach pod Wieżą. W SMSie (tel. 781 034 854) wpisujecie swoje imię i nazwisko. Wiadomość może być wysłana z telefonu mamy, lub taty, ale wtedy trzeba dopisać, że to ich numer telefonu. Pamiętajcie: piątek 12:00 !
Plan wydarzeń sobotnich:
10:00 Pokaz akcji ewakuacyjnej z samochodu, resuscytacji i nauka reanimacji dla zainteresowanych; rozpoczęcie rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.
12:00 zapalenie zniczy przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego z terenu Gminy Wojciechów poległych w czasie II Wojny Światowej; prawdopodobny przyjazd harcerzy z Brześcia na Białorusi, nauka zasad gry w ringo, pomoc przy rejestracji dawców szpiku. Gdyby goście z Brześcia przyjechali wcześniej - rozpoczęcie Mistrzostw Polski Harcerzy w Ringo.
14:00 rozpoczęcie II Międzynarodowego Przeglądu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej 
16:00 kontynuacja (albo rozpoczęcie) II Mistrzostw Polski Harcerzy w Ringo. Zespół musi się składać z 3 zawodników/-czek w podobnym wieku. Dopuszczalne jest aby zespół miał zawodnika rezerwowego. Przewidziane jest rozdanie 3 pucharów za trzy pierwsze miejsca, wszystkie drużyny otrzymają dyplomy. Ilość drużyn jest ograniczona!
18:00 ognisko integracyjne (z kiełbaskami) uczestników obchodów XV Dnbia Solidarności Społecznej, w tym występujących na scenie oraz biorących udział w zawodach ringo. Uczestnicy z Gminy Wojciechów zabezpieczają kijki do ogniska we własnym zakresie! Druhny i druhowie z Gm. Wojciechów i Nałęczowa obowiązkowy SMS o obecności na ognisku.
19:30 albo po zakończeniu ogniska kolejne nocowisko. Aby wziąć udział w nocowisku bezwzględnie konieczne jest zgłoszenie się SMSem. Karimaty, materace, śpiwory i coś do jedzenia i picia na noc, ręcznik itp., gry planszowe  przywozicie na godzinę 10:00. Wasze rzeczy zostaną zamknięte, abyście wieczorem nie musieli prosić rodziców o dowiezienie ich do miejsca zakwaterowania.
Cisza nocna.... jest przewidziana. Ustalimy w czasie apelu harcerskiego wieczorem.
Niedziela:
8:00 pobudka, toaleta (jest dostęp do prysznica), śniadanie uczestników nocowiska. Harcerze robią śniadanie z produktów, które będą dla Was zakupione. 
11:10 wyjście do kościoła parafialnego w Wojciechowie (w mundurach!) oraz uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. o 11:30.
12:30 apel harcerski i rozwiązanie Złazu Harcerskiego. Goście z Białorusi przygotowują się do występu w Nałęczowie. Harcerze uczestniczą w Pikniku Rodzinnym pod Wieżą Ariańską (gry, zabawy, słodkości).
Na zdjęciu poniżej nasi Goście z ZHR. Druhny z Lublina wezmą udział w Przeglądzie i mamy nadzieję w ognisku harcerskim. 
Weryfikację czas zakończyć.
Kochani, do końca kwietnia nasze harcerki i nasi harcerze mieli czas na uporządkować kwestie swojego umundurowania. Tak, jak było to mówione, po weryfikacji stanu organizacyjnego ŚH "Watra" skończył się etap jego układania w drużyny i zastępy. To zamknęliśmy z końcem maja. Teraz - w czwartym roku naszej pracy harcerskiej - mamy i doświadczenia, i wiedzę niezbędną do pracy harcerskiej na poziomie. Niestety dla wielu dziewcząt i chłopców skończyło się to skreśleniem z listy harcerzy i harcerek. Bo nie jest tłumaczeniem to, że ktoś przez kilka lat nie potrafi skompletować munduru harcerskiego, i nie jest możliwe ciągłe usprawiedliwianie nieobecności na wydarzeniach patriotycznych, uroczystościach kościelnych, ogniskach, nocowiskach, biwakach, obozie przy równoczesnym mówieniu, że jest się harcerką, czy harcerzem. Przed nami 16 czerwca, Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, turniej ringo, piąte już w tym roku ognisko harcerskie, kolejne nocowisko. Nieobecność tego dnia w gronie braci harcerskiej będzie ostatnim etapem weryfikacji woli bycia druhną, czy druhem. Więcej szans już nie będzie, bo od kwietnia tego roku postawiliśmy na jakość, a zamknęliśmy bezpowrotnie etap ilości harcerzy w naszym Środowisku.
Przy weryfikacji (co skutkuje skreśleniem z listy członków drużyny męskiej lub odpowiednio żeńskiej) uwzględniliśmy: udział w uroczystościach patriotycznych i religijnych od września 2017 r. (to m.in. Rajd Zapory, uroczystości w Szczuczkach, 11 listopada, 3 maja); udział druhen i druhów w tym samym okresie w Orszaku Trzech Króli, noworocznym spotkaniu harcerskim, w przyjęciu i przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju; zaangażowanie w podnoszenie swoich umiejętności i wiedzy harcerskiej; uczestnictwo w czterech ogniskach, biegu patrolowym, nocowiskach; udział w zbiórkach zastępów i drużyn; skompletowanie munduru harcerskiego; zgłoszenie chęci wyjazdu na jeden z tegorocznych obozów harcerskich. 
Obecność na sobotnich wydarzeniach w Wojciechowie jest ostatecznym potwierdzeniem woli bycia harcerką, czy harcerzem. Nieobecność tego dnia z harcerzami nie może być niczym usprawiedliwiona, ponieważ o imprezach pod Wieżą Ariańską druhny i druhowie wiedzieli od wielu miesięcy i mieli czas na takie ustawienie sobie tego weekendu, żeby bezwzględnie wziąć udział w wydarzeniach, które na ten czas zaplanowaliśmy. Harcerzy i harcerki, którzy "wyrośli" ze swoich mundurów, a nie zdążyli zakupić nowych prosimy o przyjście w koszulkach (T-shirtach) z chustą drużyny spiętą pierścieniem. 
Trwa ujednolicanie umundurowania. Zgodnie z zaleceniami sprzed kilku miesięcy, w maju miało się zakończyć porządkowanie umundurowania harcerskiego. Zgodnie z zasadą, że "harcerstwo jest dla każdego, ale nie każdy może być harcerzem", minął miesiąc, od kiedy druhny i druhowie mieli dostosować swój harcerski ubiór do zwyczajów, tradycji i zasad obowiązujących w harcerstwie. Dotyczyło to głównie spodni/spódnic, butów i jeśli spódnice, albo krótkie spodnie, to getrów i wywijek. I tak, nie będzie już akceptowane noszenie kolorowych butów typu Adidas, czy Nike nie mówiąc o tenisówkach do munduru! Spodnie z dziurami, choć modne, też nie będą tolerowane. Harcerz ma wyglądać, jak harcerz, a nie kreator mody. Zdecydowana większość z wojciechowskich harcerek i harcerzy miała dwa, niektórzy trzy lata na kupno sznurowanych trzewików, spodni typu moro, czy czarnych, harcerskich spódnic. Biorąc pod uwagę fakt, że pieniądze nie rosną w bankomacie, nie trzeba było płacić składek po 100 czy 50 złotych miesięcznie. Miesięczny udział w kursie tańca, karate, czy innej dyscypliny sportu to wydatek czasami nawet 150 zł. Czyż więc odłożenie po 10 zł miesięcznie i kupno butów za 150 złotych, to aż tak wielkie obciążenie dl;a druhny czy druha? Dalej. Aby wyjechać na biwak, wycieczkę czy nocowisko, nasi harcerze używają kolorowych plecaków, toreb turystycznych, albo nawet reklamówek foliowych. Ich czas też się skończył. Namioty. Co to za harcerstwo bez spania w namiocie?! W hipermarketach w tym roku moŻna było kupić namiot czteroosobowy z tropikiem za ... 120 złotych! Dwójka bez tropiku kosztowała 80 złotych. Harcerz, a potwierdza to lilijka, z której patrzą na harcerzy dwie gwiazdy przypominające, że harcerz musi mieć otwarte szeroko oczy i widzieć to, czego nie dostrzegają inni obok takich okazji nie powinien przejść obojętnie. Dla spóźnialskich demobiul wojskowy oferuje pałatki. Z dwóch można wymościć sobie niezłe polowe mieszkanko!
Kochani, Druhny i Druhowie. Wasze podejście do harcerstwa świadczy o Waszej dojrzałości, żeby móc powiedzieć "jestem harcerzem/-ką". Dlatego nie będzie więcej przypomnień o właściwych sznurowanych ciemnych butach do munduru, o odpowiednich spodniachm, czy spódnicy, o kompletowaniu ekwipunku harcerskiego. Do tego czas laby też został zamknięty. Jeśli ktoś nie może z jakiegoś powodu być na zbiórce harcerskiej, na następną przynosi pisemną informację od rodziców, że wiedzieli o Waszej nieobecności na zbiórce. Trzy zbiórki w ciągu trzech miesięcy bez Waszej becności - zostajecie zawieszeni. Czwarta nieobecność skutkuje wykreśleniem z drużyny harcerskiej. Czerwiec, to koniec roku szkolnego i początek wakacji. Najpóźniej 22 czerwca kończycie edukację i zaczynacie letnią labę. Znacznie wcześniej, bo około 13-14 czerwca zakończycie przygotowania do lekcji z racji wystawionych już ocen końcowych. Jakby nie patrzeć, wymówki się skończyły i obecność na zbiórkach jest oczywista!  Pamiętajcie, że bycie harcerką, czy harcerzem zobowiązuje. To nie jest zbieracz znaczków, naklejek sportowców, czy puszek po napojach. Harcerz, harcerka, to odpowiedzialny młody człowiek. Więc musicie sami dokonać wyboru - albo chcecie być harcerzami, albo .... 
Na zbiórkach dowiecie się więcej o zmianach, które zaszły. Chłopcy moga wyjechać na obóz Harcerskiego Korpusu Kadetów, albo wziąć udział w naszym "wojciechowskim". Druhny mogą wziąć udział tylko w obozie sierponiowym. Na najbliższą zbiórkę zainteresowani przynoszą informację od rodziców o wyrażeniu zgody na udział w obozie lipcowym, sierpniowym czy wyjeździe na Białoruś (uwaga, paszporty!). Możecie skorzystać więcej, niż z jednej możliwości. Na zbiórkach otrzymacie też do podpisu rodziców pisma o wyrażeniu ich zgody na Wasz udział w zbiórkach i działaniach harcerskich oraz na udostępnianie Waszego wizerunku na harcerskiej stronie internetowej, w artykułach prasowych i w internecie. Dodatkowo trwa porządkowanie i bezpłatna wymiana chust (barw) drużyn harcerskich. Przyboczni, dotychczasowi drużynowi i zastępowi mieli zadbać o proporce zastępów - niestety temat zawalili. Wrócimy do niego na najbliższych zbiórkach. Czuwaj! 
Ważne dla Drużyn.
Ponieważ wielkimi krokami zbliża się dzień 16 czerwca, a wraz z nim II MIędzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, zachęcamy, aby zastępowi na cotygodniowych zbiórkach ćwiczyli śpiewanie pisoenek harcerskich. Nasze Środowisko Harcerskie "Watra" reprezentować będzie dh. Karolina. Ale tego sobotniego dnia harcerze nie mogą zakończyć inaczej, niż śpiewając piosenki harcerskie przy wspólnym ognisku. Uwaga! Po ognisku..... międzynarodowe nocowisko w Wojciechowie! 
Koleny temat, to II Mistrzostwa Polski Harcerzy w Ringo. W ubiegłym roku I miejsce zdobyła Bychawa, drugie i trzecie miejsce reprezentanci polskich harcerzy z Białorusi. Dopiero czwarte miejsce uzyskali harcerze z Miłocina/Wojciechowa. Jest jeszcze czas, żeby odpowiednio przygotować się do tych zawodów. Byłoby ciekawie, gdyby nasze Środowisko wystawiło ze trzy reprezentacje sportowe. Za wszystkie będziemy trzymać kciuki, i niech wygrają najlepsi!
Najbliższe zbiórki harcerskie:
30 maja, środa, godz. 17:00 - zbiórka harcerska i zuchowa w Miłocinie (przy szkole); 31 maja, czwartek - harcerze uczestniczą w procesjach Bożego Ciała w swoich parafiach. Do Was należy wybór, czy w procesji pójdziecie w mundurach harcerskich; 01 czerwca, piątek, godz. 16:00 - zbiórka harcerska przy Wieży Ariańskiej w Wojciechowie (Wojciechów, Palikije, Maszki i Nałęczów); 06 czerwca, środa, godz. 17:00 w Miłocinie (zuchy i harcerze); 07 czerwca, czwartek, godz. 15:00 Nałęczów; 08 czerwca, piątek, godz. 16:00 zbiórka harcerska w Wojciechowie przy Wieży (Maszki, Wojciechów i Palikije). Na 12 czerwca zaplanowane zostało spotkanie wszystkich harcerzy i ich rodziców z Wojciechowa, Miłocina, Palikij, Maszek i Nałęczowa w Wojciechowie. Wtedy też najprawdopodobniej poznacie dh. hm. Michała - jednego z tych, którzy zapisali się w historii polskiego Ruchu Harcerskiego, twórcę Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza".
Złożenie obietnicy zuchowej, to jedno z wazniejszych wydarzeń na początku drogi harcerskiej każdej druhny i każdego druha. Szczególnie, kiedy składana jest ona w czasie Ogniska dla Niepodległej, rozpalonego w Roku Harcerskim i z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Ojczyznę. Nasz młody brat w harcerstwie wyruszył z nami w swoją przygodę pod znakiem skautowej lilijki i Harcerskiego Krzyża. Życzymy Ci przeżycia wielkiej przygody w zuchowym i harcerskim mundurze, i abyś był przykładem dla swoich kolegów, że chcieć, to móc. Czuwaj!
2018 rok, to czas wielkich rocznic dla polskich harcerzy. W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą obchodzimy też Rok Harcerski. Nieprzypadkowo więc nasi harcerze zostali zaproszeni do aktywności w tym tak szczególnym czasie. Jedną z nich jest udział w trzech Ogniskach dla Niepodległej. Pierwsze z nich rozpaliliśmy 3 maja przy Wieży Ariańskiej w Wojciechowie. Kolejne dwa czekają nas 15 sierpnia i 11 listopada. Wszyscy harcerze i zuchy ze Środowiska Harcerskiego "Watra", którzy wezmą udział we wszystkich trzech otrzymają prawo do specjalnego oznaczenia i tytułu "Harcerz dla Niepodległej". Szczegóły oznaczenia na mundurze oraz okoliczności wręczenia tytułu i oznaczenia po wakacjach. Oczywiście nie zmienia to naszego planu ogniska już 16 czerwca, kiedy to przy okazji XV Dnia Solidarności Społecznej zorganizowany będzie dzięki wielkiemu wsparciu Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie II Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, zakończony kolejnym już w tym roku ogniskiem.

16 czerwca zaplanowane są też rozgrywki w ramach II Mistrzostw Polski Harcerzy w Ringo. Wsparcia nam w tym udziela PTR, które zadeklarowało przekazanie kółek do ringo. Mamy nadzieję, że ubiegłoroczne zawody harcerskie zaszczepiły w Was ciekawość tym sportem.
Ten rok dla naszego Środowiska Harcerskiego jest też rokiem kilku istotnych zmian organizacyjnych. To dlatego oczekujemy zarówno od naszych zuchów i harcerzy, ale też ich Rodziców dużej wyrozumiałości, ale i otwartości na te zmiany. Już w lipcu obóz harcerski dla chłopców! Obóz potrwa dwa tygodnie. Przed obozem zaplanowaliśmy spotkanie z rodzicami naszych zuchów i harcerzy. Na nasze spotkanie zaproszony będzie szczególny Gość, instruktor harcerski z Lublina, który podpowie nam, jak powinniśmy prowadzić naszą harcerską działalność, by idea harcerska była interesująca, a przy tym działalnośc harcerska była okazją do nauki patriotyzmu, podnoszenia swojej sprawności fizycznej, zdobywania nowych umiejętności życiowych. Trzeba też wyraźnie powtórzyć to, co było już mówione: "harcerstwo jest dla każdego, ale nie każdy musi być harcerzem". Znaczy to tyle, że nie zależy nam na tym, by w szeregach naszego Harcerstwa było wiele dziewcząt i chłopców, ale żeby byli oni odpowiedzialni, chętni do działalności harcerskiej i w nią zaangażowani. Życie nam pokazało, że można mieć ponad stu dwudziestu harcerzy, kiedy liczyć można na trzydziestkę. Od czerwca więc kolejne "zaciśnięcie" pasa harcerskiego. Stawiamy na jakość, a nie na ilość. Stawiamy na odpowiedzialność pasjonatów, którzy zechcą się wspierać w trudnej, ale ciekawej drodze ku harcerskim ideałom.
16 maja 2018 r. Ten dzień wpisuje się na trwałe w historię naszego Środowiska Harcerskiego. Tego dnia instruktorzy ŚHW podjęli decyzję o połączeniu sił m.in. z Harcerskim Korpusem Kadetów, by wspólnie podtrzymywać i krzewić idee patriotyzmu, harcerskiej odpowiedzialności i służby. Nasz wniosek został pozytywnie zaakceptowany. Dzięki temu nasze druhny i nasi druhowie zyskali bogatą bazę sprzętową, możliwości rozwoju harcerskiego, poznawania wybranych elementów szkolenia wojskowego w tym strzelania oraz członkostwa w Uczniowskim Klubie Sportów Obronnych i Turystyki Kwalifikowanej "Sokół". Warto zauważyć, że biorąc pod uwagę dorastanie i dojrzewanie dzisiejszych zuchów i harcerzy, otrzymują oni szansę na niezwykle ciekawe, aktywne i rozwijające spędzanie czasu w bezpiecznych warunkach również w przyszłości. Jeszcze przed wakacjami zaplanowane zostało spotkanie z rodzicami naszych zuchów i harcerzy w celu zapoznania ich z metodami wychowawczymi, ofertą krajoznawczą, tyurystyczną i harcerską oferowaną ich dzieciom. Już w najbliższe wakacje harcerze z "Watry" będą mogli spędzić na dwóch formach harcerskiego szkolenia połączonego z wakacyjnym wypoczynkiem: w lipcu obóz harcerski, zaś w sierpniu II edycja Nieobozowej Letniej Przygody. 35 obecnie aktywnych druhen i druhów działających w czterech drużynach harcerskich na terenie gminy Wojciechów czekają też inne atrakcje - letnie biwaki pod namiotami, biwaki zimowe zwane przez nas nocowiskami, wycieczki (w tym na Białoruś), pielgrzymka harcerska, ogniska, i wiele innych wydarzeń, które z całą pewnością wpiszą się trwale w harcerską pamięć dziewcząt i chłopców zgromadzonych w Środowisku Harcerskim "Watra".
3 maja - Ognisko dla Niepodległej
Już w ubiełym roku zapowiadaliśmy, że także nasze Srodowisko włączy się w upamiętnienie  100-lecia odzyskania niepodległosci przez Polskę i obchody Roku Harcerskiego. W plany tych wydarzeń włączyliśmy trzy spotkania przy harcerskiej watrze: 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, oraz 11 listopada, a także II Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, a jeśli się uda zdobyć fundatorów pucharów, to II Mistrzostwa Polski Harcerzy w Ringo.
3-majowe ognisko obrzędowe, pierwsze z planowanych, przygotowaliśmy - dzięki przychylności Pani dyrektor GOK (miejsce) oraz życzliwości Rodziców Niny i Janka (drewno) u stóp wojciechowskiej Wieży Ariańskiej.
Poza częścią uroczystą, rocznicową, zamkniętą obietnicą zuchową Oliwiera Sętkowiaka, który od tego dnia dołączył do "zaprzysiężonych" członków polskiego harcerstwa wieczór zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy pieczonych kiełbaskach.
Już po raz trzeci tego roku spotkaliśmy się na ognisku harcerskim. Tym razem nad brzegiem rzeki, z lasem "na rzut beretem". Przed ogniskiem druhny przeszły całą trasę, wyznaczając jej kierunek i przebieg oraz pozostawiając po drodze 13 kopert z zadaniami. Pół godziny później w trasę wyruszyli druhowie, idąc za znakami patrolowymi, odszukiwali koperty z zadaniami i rozwiązywali te zadania. Bardzo pomocny okazał się nasz nowy nabytek - krótkofalówki. Odtąd na obozie, pielgrzymce, biwaku czy grze terenowej zawsze będziemy mieć ze sobą zapewniony kontakt. Ognisko skończyło się wspólnym posiłkiem - kiełbaskami pieczonymi nad ogniskiem, które przygotowali harcerze samodzielnie! Brawo! 

Już 3 maja kolejne ognisko. Tym razem obrzędowe. Ognisko dla Niepodległej (3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada) - to cykl spotkań upamiętniających 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę po okresie zaborów, oraz Rok Harcerski. Bardzo serdecznie zapraszamy na to ognisko zarówno harcerki, harcerzy, zuchów jak i ich rodziców z Miłocina, Palikij, Bełżyc, Nałęczowa, Wojciechowa i Maszek. Miejsce ogniska: Wojciechów, okolice Wieży Ariańskiej. Termin: 3 maja, godzina 18:00. 


.

Przed grą terenową w najbliższą sobotę (28 kwietnia) warto mieć wiedzę o Andrzeju i Oldze Małkowskich, Robercie Baden-Powellu, znać symbolikę Krzyża Harcerskiego i hymn harcerski, znać postaci I. Paderewskiego, R. Dmowskiego, J. Piłsudskiego i W. Witosa oraz ich wkład w odzyskanie niepodległości przez Polskę, wiedzieć o patronach naszych drużyn harcerskich - Romualdzie Traugutcie, Annie Walentynowicz, królowej Polski Jadwidze, por. Józefie Klarnerze (możecie sobie w notatnikach harcerskich zanotować, co ważne, aby potem opowiedzieć o swoich patronach innym. Jak wiecie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę od jakiegoś czasu przypominamy Wam o trzech Ogniskach dla Niepodległej: 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. Warto znać okoliczności i datę odzyskania niepodległości po zaborach! Kto zajrzy do internetu, ten zdąży też poznać znaki patrolowe stosowane przez harcerzy. No i bardzo ważne: w notatnikach harcerskich powinniście mieć wklejone, albo zapisane piosenki harcerskie, których dotąd się uczyliśmy. Bo co to za ognisko harcerskie bez śpiewania? Do zobaczenia w Gaju Nowym, obok "rancza". Nasze ognisko zaplanowane jest nad brzegiem rzeki. Zbiórka 28 kwietnia, sobota, godzina 14:00. Pamiętajcie, żeby mieć zakryte nogi - zarówno druhny, jak i druhowie mają mieć nogi zabezpieczone od ryzyka "złapania" kleszczy! Wasza trasa będzie przebiegała przez pola, trawy i las. Gra zakończy się wspólnym ogniskiem. Będzie okazja do poznania i nauczenia się metod układania i rozpalania ogniska harcerskiego. 
Zapraszamy do działania!
Kochani, mamy wiosnę! Czas więc wyjść z sal na zewnątrz. Za nami są już tegoroczne ogniska, ale harcerz, to człowiek natury, a nie siedzenia w ławce szkolnej. Ponieważ od myślenia głowa nie boli, wczoraj wpadliśmy na pomysł... kolejnego ogniska! Ale nie tylko po to, żeby posiedzieć. Zależnie od ilości druhen i druhów, także zuchów, podzielimy Was na dwie lub cztery grupy, zaleznie od ilości harcerzy. Grupy będą działały w parach. W planie jest gra terenowa. Jedna grupa wyjdzie do lasu, zostawiając po drodze znaki patrolowe i zadania do realizacji. Druga grupa wyjdzie po pierwszej i szukając znaków patrolowych, a za ich podpowiedzią zadań do realizacji - dojdzie do miejsca końcowej zbiórki. 
Po zakończeniu gry, wspólne ognisko. Ale tym razem mała niespodzianka! Drewno na ognisko będziecie zbierać sami. Przy okazji nauczycie się kilku metod układania ogniska. Uwaga! Nie zapomnijcie zapytać, jak rozpalić ognisko na... środku jeziora zimą, na lodzie! Niemożliwe? Możliwe! 
Teraz informacje o zbiórce: TERMIN - sobota, 27 kwietnia, godzina 14:00. MIEJSCE - Gaj Nowy. Ognisko rozpalimy przy brzegu rzeki. Gra terenowa w przyległym lesie. Co zabrać? Dobre buty, mundur na plecy, beret/rogatywkę, kawałek kiełbasy i chleb dla siebie. Mile widziany notatnik harcerski i coś do pisania. Do zobaczenia w terenie! Uwaga, zbiórki drużyn odwołane, żeby nie robić ich dzień po dniu!!!!!
Na scenie II Międzynarodowego Przeglądu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, który już tradycyjnie odbędzie się w połowie czerwca (16 VI) w Wojciechowie w repertuarze wykonawców znajdą się zapewne piosenki zarówno starsze, jak i te najnowsze. Niewątpliwie zaletą Przeglądu jest to, że nie jest on formą konkursu, ale raczej próbą prezentacji i popularyzacji zarówno samej piosenki harcerskiej i patriotycznej, jak i możliwością prezentacji środowisk zaprzyjaźnionych z piosenką harcerską i patriotyczną nie tylko z Lubelszczyzny. Obok znanych już organizatorom i mieszkańcom Gminy Wojciechów harcerzy polskich z Brześcia na Białorusi, reprezentujących Polską Harcerską Szkołę w tym roku na scenie zlokalizowanej u stóp Wieży Ariańskiej w Wojciechowie - miejscu urokliwym i bardzo pasującym do tego wydarzenia - spotkamy między innymi śpiewające druhny z zespołu "Meandry" (Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej), które swoim repertuarem znakomicie pogodzą harcerskie dusze. Podobnie, jak w roku ubiegłym gościem honorowym Przeglądu będą polscy harcerze z Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta. O ich wrażliwości muzycznej oraz jakości wykonywanych utworów nie daje się zapomnieć. Mogli się o tym przekonać zarówno uczestnicy i widownia ubiegłorocznego Przeglądu, ale też letniego obozu harcerskiego, w którym brała udział grupka młodzieży z Brześcia, na białoruskim Polesiu.


Z powodów niezależnych zarówno od naszych - jakże bardzo oczekiwanych - Gości z Komendy Hufca OHR, jak i naszej (choroba) nie doszło do zbiórki na którą wszyscy tak czekaliśmy. Szkoda. Dzięki wyrozumiałości Instruktorów harcerskich, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i zaproponowany wcześniej termin, do zbiórki tej dojdzie i spotkanie się odbędzie. Czasami tak już jest, że to, co jest ważne i ważniejsze napotyka na niespodziewane przeszkody. Nie należy się wówczas tym zamartwiać, ale tym bardziej starać, by kolejny wspólnie ustalony termin spotkania został zrealizowany. Oczekujemy na to jako Środowisko, bo z naszej strony otwartość i gotowość współpracy jest na maksymalnym poziomie. Naszych harcerskich Gości przepraszamy za przełożenie terminu z nadzieją, że już wkrótce będziemy mogli zapoznać się z ich propozycjami i dalej wędrować już wspólną drogą, ku harcerskim ideałom. Czuwaj! 

A poniżej migawki z przeszłości. Nie aż tak znowu odległej, by zapomnieć. A Wy, pamiętacie?.......


W sobotę 14 kwietnia gościmy przedstawicieli Komendy Hufca OHR w związku z przejściem naszego Środowiska Harcerskiego w struktury ich organizacji. Bardzo liczymy na to, że o godz. 17:00 w remizie OSP pokażecie się z proporcami i w mundurach harcerskich. Ważne! Wiemy, jak jest z piosenkami! Jesteśmy wybitnymi śpiewakami operowymi. Aby to udowodnić, zabieracie ze sobą Notatniki Harcerskie z tekstami piosenek, których się uczyliśmy! Zbiórka będzie miała charakter spotkania przyjaciół. Bez obaw! Po tej zbiórce rozmowa instruktorów o kwestiach technicznych połaczenia sił. Już wkrótce na naszych piersiach zakwintą nowe naszywki organizacyjne! Pokażmy naszym Gościom, że damy radę godnie je udźwignąć!!!

3 maja (czyli za 3 tygodnie) pierwsze Ognisko dla Niepodległej. Musimy się do niego przygotować, bo tak ważne święto, i tak wielka okoliczność nie mogą być zorganizowane byle jak. Mamy już zapewnione drewno na ognisko. UWAGA! To będzie ognisko obrzędowe, a nie kiełbasiane!!!!!! Warto pamiętać. Ognisko w Wojciechowie, przy Wieży Ariańskiej.

Rozmawialismy ostatnio o akcjach naboru nowych druhen i druhów. Zamknęliśmy nabór kandydatów na zuchów. Ich obietnica w czerwcu. Od teraz przyjmujemy jedynie kandydatów na harcerki i harcerzy z klas IV i wyższych. Młodzież zainteresowana działalnością w Harcerskim Korpusie Kadetów musi mieć ukończonych 14 lat. Kandydaci do Sekcji Harcerskiej Ochotniczej Służby Ratowniczej muszą mieć ukończonych 16 lat. Czuwaj!


Wyruszamy na harcerski szlak..... 
Czuwaj! Kochani, w sobotę przyjeżdżają do Wojciechowa instruktorzy z Komendy Hufca OHR. Byłoby bardzo miło, gdybyście znaleźli około 2 godziny tego dnia na spotkanie się z nimi w wojciechowskiej remizie OSP. Od tej soboty nic już nie będzie takie samo :D Ustabilizowaliśmy nasze Środowisko Harcerskie, teraz czas zabrać się za przygodę :) Harcerską przygodę :) Przed nami parę wyzwań :) Po dwóch ogniskach harcerskich w lutym i kwietniu, teraz spotkanie z naszymi Gośćmi. Potem 23 kwietnia Dzień Świętego Jerzego - patrona skautów i harcerzy!!!! Pamiętacie? Jest zwyczaj, że wtedy wszystkie proporce i sztandary harcerskie nie powinny być ukryte, a to znaczy, że harcerze (i skauci oczywiście) robią tego dnia uroczyste zbiórki. Co Wy na to? Co potem przed nami? Umówiliśmy się na kino w Nałęczowie i wyjazd do Lublina. Porozmawiajcie ze sobą, czy jest jakiś film, który chcielibyście obejrzeć. Bilet do kina to wydatek 15 złotych, a film możemy mieć "na zamówienie" !!!! Uwaga, nie musi to być film harcerski :) Może być taki, który chętnie byście obejrzeli bo po prostu jest ładny. PASZPORTY. Kto jedzie do Brześcia????? Kwiecień, to ostatni czas, żeby złożyć wniosek paszportowy! Czy potem paszport się jeszcze przyda? Już mamy zaproszenie na Wołyń do polskiej parafii od tamtejszego instruktora harcerskiego. Mamy też zaproszenie do czeskich skautów, ale tam można bez paszportu, tylko na dowód. Kto nie ma dowodu osobistego - wykorzysta oczywiście paszport :) Lublin. Mamy problem z dojazdem, bo jesteśmy z różnych miejscowości. zamawianie busa tylko dla nas nie jest tanią imprezą, bo bus musiałby albo dwa razy jeździć (zawieźć do-, przywieźć z-) albo raz i by stał. Ale nie ma niczego za darmo. Wydaje się więc, że wyprawę do Lublina zrobimy tak, że każdy we własnym zakresie dojedzie i wróci. Ale to jest temat na rozmowę z Waszymi Rodzicami. Biwak pod namiotami. To już możliwe! Kiedy, gdzie i kto???? Uwaga! Przy braku miejsc będą brane pod uwagę jak aktywnie uczestniczycie w życiu harcerskim. Krótko: czy chodzicie na zbiórki, itp.! Czas więc się pozbierać! :p Obóz letni. Ten mamy zaplanowany w sierpniu także pod namiotami! I z kuchnią polową 8 - 9 dni :) Chłopcy zainteresowani czymś "mocniejszym", na przykład nauką taktyki zielonej (pola, góry, las) :) oraz choćby postrzelaniem z karabinów ASG mogą pojechać na obóz lipcowy z HKK. Potrwa on 20 dni. Na ten obóz jednak trzeba się przygotować w stosowne mundury :) O tym na zbiórkach! Czasu zostało na decyzje niewiele. 3 maja pierwsze ognisko z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i powrót Rzeczypospolitej na mapy świata! Ognisko przy Wieży. 16 czerwca w Wojciechowie II Międzynarodowy Przegląd Piosenki harcerskiej i patriotycznej.
Z Brześcia przyjedzie do nas 50 osób!!!! zaplanowaliśmy, że wieczorem wszyscy uczestnicy usiądą przy drugim ognisku z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wtedy też kolejna akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego w Wojciechowie. Harcerze, jako wolontariusze? Czemu nie?! Wtedy też zaplanowany został pokaz pracy z psem policyjnym, oraz pokaz (nauka) resuscytacji i reanimacji prowadzony przez policjantów z Lublina. 17 czerwca Piknik Rodzinny pod Wieżą. W Nałęczowie brzescy harcerze wystąpią dla mieszkańców i kuracjuszy ze swoim repertuarem. W Wojciechowie po prostu zabawy w ramach Pikniku!!!! Lipiec, to obóz nr 1. Sierpień, to obóz nr 2 plus wyjazd na Białoruś. W międzyczasie zbiórki, w tym w terenie..... We wrześniu pielgrzymka harcerska do Wąwolnicy z Wojciechowa. W październiku (może ostatnia niedziela września, o tym dowiemy się później) uroczystości w Szczuczkach.... 11 listopada trzecie, ostatnie ognisko z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gdzie? Bełżyce, Palikije, Miłocin, Maszki?...... W grudniu kolejny raz Betlejemskie Światło Pokoju. W styczniu kolejny Orszak Trzech Króli, a po nim spotkanie świąteczno-noworoczne. Może tym razem już z dzieleniem się opłatkiem oraz prezentacją poszczególnych zatępów i drużyn????? Co o tym sądzicie? No i w tzw. międzyczasie - wyjazdy do Lublina. Minimum dwa. A może uda się zorganizować również wyjazd do Warszawy? Na pewno Muzeum Powstania Warszawskiego. Myślę o jednej atrakcji, ale żeby nie zapeszać...... ciiiiiiiiiiicho! :D Starczy! Do końca kwietnia możliwość powrotu do harcerstwa tych, którzy zrezygnowali. Nikt Was nie będzie o nic pytał, nikt nie będzie stawiał warunków. Od maja powrót nie będzie już możliwy!!!!! Zapraszamy też nowych. Kandydaci do harcerstwa mile widziani :) Szczególnie teraz, kiedy uporządkowaliśmy wszystkie nasze sprawy :) Każdy, kto zechce zostać harcerzem MUSI poprosić o zgodę swoich Rodziców. Bez tego się nie da. Próba "na harcerza" będzie trwała około 8 tygodni, czyli dwa miesiące. Ale może być dłuższa, jeśli kandydat do drużyny nie skompletuje podstawowego umundurowania harcerskiego!!!! Koniec z pstrokacizną! Harcerz ma wyglądać, jak harcerz, a harcerka, jak harcerka! MIŁOCIN. Ostatnia grupa zuchów złoży obietnicę zuchową w czerwcu. Rodziców upr5asza się o zadbanie o mundur i dodatki :) Na bieżąco możecie zaglądać na www.harcerstwo.eu To strona naszego Środowiska Harcerskiego "Watra". dzisiaj lub jutro będą uzupełnione aktualności :) także w zdjęcia z ostatniego naszego ogniska sprzed tygodnia :) Póki co - DO ROBOTY, DRUHNY I DRUHOWIE!!!!!! Czuwaj!
Poniżej fotografia z Olgą Bołądź, aktorką m.in. w filmie "Volta" Juliusza Machulskiego, w którym zagrali epizodzik harcerze. Na zdjęciu grupa dość różnorodna - nasi harcerze, harcerze z ZHP i grupa byłych harcerek z Bychawy. Zdjęcie archiwalne. 
Czuwaj! W najbliższą sobotę, tj. 7 kwietnia o godzinie 10:00 spotykamy się na..... ognisku harcerskim! Miejsce? Tam, gdzie pierwsze ognisko w tym roku, w lutym. W czasie nietypowego ogniska (bo przecież będzie widno) zaplanowaliśmy prezentację najbliższych planów (wyjazdy do Lublina, kino, Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej, Mistrzostwa Polski Harcerzy w Ringo, obozy harcerskie w lipcu i sierpniu, wyjazd na Białoruś) , reorganizację naszego Środowiska, co łączy się z bardzo ciekawymi  możliwościami działania i grę terenową w lesie. Zapraszamy wszystkich harcerzy i harcerki z Miłocina, Maszek, Nałęczowa, Bełżyc, Palikij i Wojciechowa, a drużynowych, przybocznych, zastępowych i podzastępowych uczulamy na powiadomienie druhen i druhów. To bardzo ważne harcerskie spotkanie! 14 kwietnia gościmy w Wojciechowie instruktorów z Wielkopolski. Kochani, pokażmy, że jesteśmy zgraną paczką harcerzy i harcerek! Czuwaj!
Bełżyce, Miłocin, Maszki, Palikije - harcerki
Zbiórka harcerska w piątek, 23 marca w Bełżycach. Początek godz. 15:30. Harcerki zrobią stroiki wielkanocne. Gościnnie na zbiórce harcerki z Maszek. Wszyscy przynoszą materiały niezbędne do wykonania stroika, którymi harcerki będą się między sobą wymieniać. Druhny z zastępu "Stokrotek" przygotują na następny tydzień świąteczną kartkę pocztową w formacie A 5. Wykorzystajcie elementy z kartek świątecznych z poprzednich lat!
Przypominamy, że wszystkie harcerki do munduru kompletują buty typu trapery lub podobne oraz spódnice (harcerskie, czarne, granatowe). Do spódnicy zawsze getry w barwach drużyny oraz białe wywijki (Miłocin żółte). Zgodne z regulaminem są spodnie wyłącznie typu wojskowego.  
Nałęczów, Wojciechów, Palikije, Miłocin - harcerze
Zbiórka w Nałęczowie w tym tygodniu jest dwuetapowa. Jedna część, to czwartek, druga to sobota, godz. 11:00 w NOK. W weekend dh. Paweł zapozna harcerzy z ideą Harcerskiego Korpusu Kadetów, a dh. Andrzej odpowie na pytania "organizacyjne". Harcerze spoza Nałęczowa docierają we własnym zakresie! Harcerzy spoza nałeczowa prosimy o potwierdzenie udziału w zbiórce SMSem: 781 034 854. Podobnie, jak u harcerek harcerze porządkują swój wygląd! Do munduru wkładacie buty typu traper lub podobne oraz długie spodnie typu wojskowego, albo harcerskie. Na spodnie nie nakładacie getrów!
Na zbiórkę w sobotę przynosicie 20 cm nieokorowany kawałek leszczyny o średnicy 4-5 cm. oraz oczywiście notatniki harcerskie!
Marzec i kwiecień przyniosły naszej organizacji sporo zmian. Formalnie zawiesiliśmy trzy drużyny harcerskie, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie wykazały się aktywną działalnością, dryżyny krakowską i buską "przekazaliśmy" do Harcerskiego Korpusu Kadetów, a z kilku innych wybraliśmy istniejące nie tylko na papierze zastępy, by pozostawić drużyny w Miłocinie, Palikijach i Bełżycach oraz samodzielny zastęp w Nałęczowie. Postawiliśmy na jakość, rezygnując z ilości. Dzięki nawiązaniu ścisłej współpracy z HKK uzyskaliśmy dostęp do wsparcia w postaci sprzętu obozowego, w tym namiotów, kuchni polowych, materaców itp. Zaplanowany obóz w sierpniu z całą pewnością spędzimy pod namiotami! Ale obok tych informacji mamy jeszcze jedną, równie ważną. 14 kwietnia będziemy gościć w Wojciechowie instruktorów z jednej z organizacji harcerskich. Dzięki prowadzonym rozmowom najprawdopodobniej będziemy mieć dla naszych harcerek i harcerzy oraz ich rodziców bardzo dobrą wiadomość. Na mundurach naszych harcerzy pojawi się na powrót naszywka organizacyjna. Nasza harcerska zwierzchność będzie miała siedzibę na terenie Wielkopolski.

Harcerki i harcerzy ze Środowiska Harcerskiego "Watra", którzy ukończyli 16. rok życia zachęcamy do rozważenia dołączenia do Harcerskiej Sekcji Ochotniczej Służby Ratowniczej. Warunkiem przyjęcia jest posiadanie sprawności Sanitariusza/Sanitariuszki. 
Decyzje zapadły.
Zgodnie z prowadzonymi rozmowami zapadają decyzje, które będą stanowiły o przyszłości zainicjowanej przez nas działalności harcerskiej. Z całą pewnością nastąpi rozdział organizacyjny środowisk męskich i żeńskich. Na ten moment dogrywamy przyjazd kadry jednej z organizacji harcerskich do nas, na Lubelszczyznę w celu prezentacji naszych harcerek i harcerzy, co najprawdopodobniej zaowocuje włączeniem do organizacji harcerskiej, której przedstawicieli będziemy gościć. Zaproponowano nam trzy terminy takiego spotkania. Jeden w marcu i dwa w kwietniu. Uwzględniając obowiązki zawodowe i możliwości naszych instruktorów oraz chęć spotkania naszych harcerzy z Gośćmi, termin marcowy został odrzucony, i bardzo intensywnie rozważamy, który z terminów kwietniowych będzie bardziej możliwy do zrealizowania.
Po rozmowach prowadzonych w Lublinie - znając oczekiwania i licząc się ze zdaniem instruktorów i harcerzy starszych - już możemy powiedzieć, że chłopcy z klas siódmych i gimnazjów oraz starsi przechodzą do Harcerskiego Korpusu Kadetów. Harcerze młodsi i zuchy, oraz wszystkie harcerki pozostają razem i wchodzą do innej struktury. Oczywiście ze względów na odległości od organizacji, w której będą działać - będą wspierane z przyjaźnią i życzliwością przez HKK - sprzętem, doświadczeniem, radą, i w innych formach, które będą uzgadniane z "szefostwem" struktury - celowo jeszcze nie podjaemy nazwy, używając nazw zamiennych. Aby nie tracić czasu, trzeba się brać do harcerskiej roboty. Aktualny pozostaje plan pracy harcerskiej na ten rok. Aktualny o tyle, że dochodzą nowe możliwości wynikające z szerszych możliwości technicznych, które nabywamy oraz z uporządkowania kwestii formalnych, tak bardzo istotnych dla rodziców naszych zuchów, harcerek i harcerzy.
16 czerwca już po raz drugi, dzięki życzliwości władz samorządowych Gminy Wojciechów oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Fundacja Inicjatyw Społecznych *Potrafisz* będzie organizatorem Międzynarodowego Przeglądu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej. Gościem specjalnym będzie reprezentacja Polaków z Brześcia na Białorusi, która następnego dnia zaprezentuje się na scenie Nałęczowskiego Ośrodka Kultury.
Czuwaj, Druhny!
Mamy nadzieję, że nasza propozycja okaże się dla harcerek ciekawym rozwiązaniem. Aby usprawnić działanie poszczególnych drużyn i zastępów dziewczęcych, dokonaliśmy reorganizacji struktury naszego środowiska harcerskiego. Od poniedziałku, 19 marca harcerki włączone do zastępów i drużyn w Miłocinie, Bełżycach, Maszkach, Palikije i Wojciechowie będą stanowiły jeden Szczep Harcerski im. Matki Teresy z Kalkuty. Zachowujecie przy tym swoje barwy (chusty), proporce i nazwy zastępów. Koniec zmartwień o to, że nie mamy ⛺ ! Więcej informacji na najbliższej zbiórce. Wtedy też otrzymacie Karty Sprawności i zadania na kolejny stopień harcerski. Docelowo ta strona internetowa jest przeznaczona wyłącznie dla harcerek.
Czuwaj, Druhowie!
Chłopcy zapisujący się do druzyny harcerskiej liczą, że przeżyją wielką przygodę. Spanie pod namiotem, a więc biwaki i obozy harcerskie, podchody, marszruty, strzelanie - to lezymw naturze chłopaka. Od poniedziałku dla naszych harcerzy mamy ogromne zmiany! To, o czym napisane wyżej jest już realne. Koniec z obawą, że nie ma ⛺ i nie da się zrobić biwaku! Ale żeby już na pełnym gazie ruszyć z harcami, musicie się policzyć. Rzecz dotyczy harcerzy z Nałęczowa, Wojciechowa, Miłocina, Maszek i Palikij. Zachowując swoje barwy - póki co - będziecie tworzyć jeden Szczep Harcerski im. por. Józefa Klarnera. Ze szkoleniem (musztra, taktyka czerwona, czyli ratownictwo; taktyka zielona, czyli w uproszczeniu działanie w terenie) ruszamy natychmiast. 
Z ostatniej chwili. Zapraszamy nasze harcerki i harcerzy z Wojciechowa, Miłocina, Palikij, Maszek, Bełżyc i Nałęczowa na sobotnią zbiórkę. Czas: 17 marca, godz. 10:00. Miejsce: remiza OSP KSRG Wojciechów. 

PILNE !  W związku z oczekiwaniami rodziców, aby jutro, tj. w sobotę 17 marca, nie wychodzić w teren z powodu obecnych intensywnych opadów śniegu i zapowiadanego mrozu jutrzejsze wspólne wyjście zostaje odwołane. Dodatkowymi argumentami rodziców na zawieszenie zbiórek do czasu Świąt Wielkanocnych są rekolekcje wielkopostne oraz inne okoliczności. Pod nr. telefonu 781034854 można wysłać sugestie zmian oraz inne propozycje. Po świętach wielkanocnych zaplanowane są dwa wyjazdy do Lublina. Trwa ustalanie terminów i miejsc, które odwiedzą nasi harcerze. Rodziców mogących doradzić środek transportu na te wyjazdy (czy do Lublina jedziemy we własnym zakresie, czy wynajmujemy transport) prosimy o kontakt telefoniczny.

Kochani, przypominamy zainteresowanym wyjazdem na Białoruś o konieczności wyrobienia paszportu. W Brześciu będziemy goszczeni przez polskich harcerzy. Zgłoszenia na wyjazd wciąż przyjmujemy drogą elektroniczną: harcerska@poczta.pl w temacie wpisujcie BRZEŚĆ.

SMSem na numer 781 034 854 zgłaszajcie zainteresowanie wyjazdem na wycieczkę do Lublina (rozgłośnia Polskiego Radia i KUL). W zgłoszeniu piszcie: WYCIECZKA oraz swoje imię i nazwisko.
Wycieczka do Radia
Po rozmowie z jedną z dziennikarek Polskiego Radia w Lublinie ustaliliśmy, że harcerze skorzystają z zaproszenia i zobaczą, jak wygląda siedziba Polskiego Radia w Lublinie, i jak wygląda praca dziennikarza radiowego. Miejmy nadzieję, że nasze druhny i druhowie pokażą się w RL z harcerską piosenką na ustach.
Wycieczka na KUL
Jeszcze w ubiegłym roku w rozmowie z pracownikiem dydaktycznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ustaliliśmy, że nasi harcerki i harcerze będą mogli zwiedzić katolicką Alma Mater, gdzie wykładał między innymi św. Jan Paweł II. Jest to kolejna wycieczka poznawcza, którą zaplanowaliśmy na najbliższu okres.
Jak świetnie wiecie, zbiórki dla Palikij i Wojciechowa zaplanowane są na soboty, dla Nałęczowa w piątki 15:00, dla Bełżyc w czwartki 15:30, a dla Miłocina i Maszek w środku tygodnia, zwykle w środy. Te terminy jednak ulegną zmianie. Póki co zachęcamy do zaplanowania swojego udziału w wycieczce do Lublina (pierwsza może już w marcu, zapisy trwają), w kwietniowym marszu patriotycznym w Beżycach, w ognisku z okazji Roku Harcerskiego i 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, w obozie harcerskim w połowie sierpnia i wyjeździe na Białoruś pod koniec sierpnia. 16 czerwca uczestniczymy w II Międzynarodowym Przeglądzie Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej oraz II Mistrzostwach Polski Harcerzy w Ringo oraz 17 czerwca Pikniku Rodzinnym w Wojciechowie. Szykujemy też wyjścia do kina oraz spotkania z bardzo ciekawymi ludźmi. Szczegóły na zbiórkach harcerskich! Przypominamy też o konieczności uporządkowania wyglądu mundurów! Harcerze zawsze wyglądali ładnie! Nie może być inaczej i teraz! 
Uwaga, druhny i druhowie! Wspólna zbiórka harcerska w sobotę 17 marca o godzinie 10:30 przy remizie OSP KSRG w Wojciechowie! Przychodzicie w mundurach i z proporcami. W tym tygodniu zastępy zrobią zbiórki we własnym zakresie w "swoich" terminach, albo spotykamy się po prostu w sobotę wszyscy! Pamiętajcie o kompletowaniu mundurów, w tym stosownych butów, spodni i spódnic! Do zobaczenia. Czuwaj!Pobudka !
Za nami chyba najmroźniejsze już tej zimy dni. Mimo tego, grupa harcerek i harcerzy z Miłocina, Maszek i Palikij ma za sobą wyprawę w teren. Po ognisku i tym wymarszu w lutym zapisalimy niezły harcerski start. Wzięliśmy także udział w akcji wysyłania pozdrowień z okazji Dnia Myśli Braterskiej do harcerzy z Białorusi, SH, ZHP i ZHR. Bo harcerze, to jedna, wielka rodzina, więc o bliskich druhny i druhowie po prostu pamiętali.
W Wojciechowie dla całego środowiska chcemy zrobić harcówkę. Być może niektórzy jeszcze pamiętają projekt "Gazeciarnia". Aby jednak dostosować pomieszczenie do harcerskich potrzeb, potrzebna jest pomoc w pracach remontowo-adaptacyjnych Waszych rodziców. Będą też potrzebne okna z futrynami, drzwi wejściowe, wykładzina podłogowa. No i najważniejsze: ręce do pomocy! Co prawda ściany "wytapetujemy" gazetami (stąd nazwa "gazeciarnia"), ale trzeba też będzie pomalować sufit i zakupić trochę materiałów budowlanych. Mieć jednak będziemy własne miejsce - i na magazyn harcerski i na zbiórki.
Co przed nami?
Zaczął się marzec. Jest to czas przeglądu sprzętu i dobytku harcerskiego, oraz szykowania go do wiosennych biwaków i letnich obozów. Jak świetnie wiecie, dzięki finansowej pomocy hm. Beaty z Krakowa i FIS "Potrafisz" dysponujemy piecykiem, na którym można będzie przygotowywać herbatę, czy gorące posiłki w terenie. Do naszej dyspozycji są piła ręczna do drewna, siekiera, plastikowe miski, czy wiaderko. Wciąż nie mamy namiotów, ale to wydatek przekraczający nasze możliwości. Niestety nie udało nam się również pozyskać pieniędzy od sponsorów. Gdybyście mieli wiedzę, kto zechce wesprzeć nasze środowisko kwotą niezbędną do zakupu takiego namiotu - prosimy o kontakt z dh. Andrzejem. W sprzedaży w sieciach handlowych (np. Selgros) są namioty kilkuosobowe. Kwoty dwuosobowych namiotów nie przekraczają 200 złotych. Może warto pomyśleć o takim indywidualnym zakupie? Mając nawet małe namioty, śmiało możemy organizować biwaki pod chmurką!


Lista zgłoszonych na wyjazd do Brześcia

Na forum gotowość wyjazdu do Brześcia zgłosili: Karolina Moryc, Lena kamińska, Sylwia Franczak, Ola Wróblewska, Gosia Wróblewska, Ola Wójtowicz, Ania Wójtowicz, Mariusz Wójtowicz, Edyta Wójtowicz, Andrzej Moroz, Bartek Nowak, Mateusz Nowak, Agnieszka Nowak. Zainteresowani mają możliwość otrzymania wniosków paszportowych.
Pamiętajcie, że aby paszport nie został zakwestionowany na granicy polsko-białoruskiej musi być wydany wcześniej, niż 3 miesiące przed datą przekraczania granicy! Wyjazd jest zaplanowany na 25-27 sierpnia br. Jeden dzień, to spotkanie z polskimi harcerzami z Brześcia, drugii dzień, to poznawanie poloniców w tym mieście, oraz zwiedzanie  Twierdzy Brzeskiej, a ostatni dzień, to po prostu spacer po mieście zgodnie z własnymi zainteresowaniami.
Zimowa wyprawa
W sobotę harcerze z Palikij, Miłocina, Maszek i Wojciechowa zaproszeni są na zimową wyprawę. Na całe szczęście mróz nie jest aż tak uciążliwy, więc jest szansa, że wyjście do lasu pod Miłocinem będzie fajnym oderwaniem od telewizorów, komputerów i....kaloryferów. Śnieg nie jest zbyt głeboki, mróz całkiem znośny, więc.... do zobaczenia o 15:30 przy Szkole Podstawowej w Miłocinie. 
Kartki na Dzień Myśli Braterskiej
Z okazji Dnia Myśli Braterskiej harcerze z Miłocina, Maszek, Bełzyc i Nałęczowa zrobili okolicznościowe kartki, które zostały rozesłane do innych środowisk harcerskich, w tym do Brześcia na Białorusi, do Warszawy, Płocka, na Śląsk ale i do Lublina. DMB to święto harcerskie i skautowe. Miło, że pamiętali o nim w Polskim Radiu Lublin, przypominając ogólnoświatowy ruch zainicjowany przez gen. Roberta Baden-Powella.
Wyjazd na Białoruś
W ubiegłym roku w naszym obozie harcerskim wzięłi udział obok naszych harcerzy goście z zagranicy - z Białorusi i ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wcześniej, bo w czerwcu harcerze polscy z Brześcia i Kobrynia zaprezentowali się na scenie Międzynarodowego Przeglądu Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej w Wojciechowie, który organizuje Fundacja Inicjatyw Społecznych "Potrafisz". W tym roku na naszym obozie harcerskim znowu mamy zapowiedzianych naszych przyjaciół z Brześcia, a wcześniej - podobnie jak rok wcześniej - wezmą oni udział w drugiej edycji Przeglądu. W sierpniu zaplanowany jest wyjazd harcerzy na Białoruś. Uczulamy rodziców naszych harcerzy, aby wyrobili swoim dzieciom paszporty. Z Białorusią obowiązuje ruch bezwizowy, z którego skorzystamy.
Proporce zastępów
Każdy prawdziwy zastęp harcerski ma swój proporzec. Bardzo nam zależy, aby takie proporce zaczęły mieć też wszystkie zastępy harcerskie, a jeśli to nie jest z jakichś powodów możliwe, każda drużyna harcerska w naszym środowisku. Wzór i wymiary takiego proporca są u nas określone. Możecie też liczyć na poradę, jak taki proporzec wykonać. Wszystkie zastępy (a już na pewno drużyny) w naszym środowisku mają obowiązek posiadania takiego proporca od 1 maja br. Wielka więc do harcerek i harcerzy prośba, abyście na czas zadbali o zrealizowanie tego zadania. Proporce mają być zabierane na wszystkie uroczystości, w których zastęp/drużyna uczestniczą, na biwaki, rajdy, wycieczki i złazy. Jest on znakiem "firmowym" solidnego zastępu/drużyny, więc warto zadbać, by go na czas posiadać.
II Międzynarodowy Przegląd Piosenki Harcerskiej i Patriotycznej
Już 16 czerwca (sobota) Fundacja Inicjatyw Społecznych "Potrafisz" we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wojciechowie będą gościć przy Wieży Ariańskiej w tej malowniczej miejscowości harcerzy śpiewających piosenki harcerskie i patriotyczne. Powoli kompletowana jest lista uczestników, którzy wystąpią na scenie. Niewątpliwie, jak w roku ubiegłym gośćmi honorowymi będą polscy harcerze z Białorusi - z Brześcia. Równolegle do Przeglądu rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Harcerzy w Ringo. 
Sobota, Styczeń 27, 2018, 12:09

Dzisiaj z harcerzami z Palikij i Wojciechowa jedziemy do lasu. Cel: buk w lesie wojciechowskim, który chcemy wpisać na listę pomników przyrody. Na facebooku w grupie HARCERZE SHW ogłoszony jest konkurs na propozycję imienia do tego drzewa. Zgodnie z informacją umieszczoną w grupie po zamknięciu pierwszego etapu, tutaj na stronie ruszy konkurs na wybranie spośród zaproponowanych imion tego, które nadamy naszemu drzewu. 


Brak komentarzy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright ©2018 Środowisko Harcerskie im. Unii Lubelskiej, All Rights Reserved.
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem